fbpx

Darowizna a zachowek

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Darowizna a zachowek

Darowizna za życia a zachowek

Dosyć często występującym i chętnie stosowanym rozwiązaniem, mającym na celu uniknięcie w przyszłości konieczności zapłaty zachowku, jest dokonanie za życia spadkodawcy darowizny wszystkich wartościowych rzeczy wchodzących w skład jego majątku. Najczęściej chodzi o darowiznę mieszkania lub innego rodzaju nieruchomości.
Takie rozwiązanie w kontekście przepisów o zachowku jest całkowicie nieskuteczne.

PrzeczytajJak skutecznie uniknąć zachowku?

Czy i kiedy należy się zachowek od darowizny

Dokonanie darowizny za życia spadkodawcy nie chroni przed roszczeniem o zachowek. W sytuacji, kiedy niemożliwe będzie uzyskanie zachowku od spadkobierców (np. dlatego, że spadek był „pusty”) uprawniony do zachowku będzie mógł wystąpić do obdarowanego z żądaniem tzw. uzupełnienia zachowku.

Można zatem powiedzieć, że zachowek należy się także przy dziedziczeniu ustawowym.

Zasady ustalania wartości roszczenia o uzupełnienie zachowku są takie same, jak te dotyczące obliczania zachowku.

Zapoznaj się z wpisem: Jak obliczyć zachowek

 Roszczenie o uzupełnienie zachowku zależy od spełnienia się następujących warunków:

Przedawnienie zachowku od darowizny

Roszczenie o uzupełnienie zachowku przedawnia się na takich samych zasadach jak możliwość żądania samego zachowku (Przeczytaj: Zachowek przedawnienie)

Należy jednak zaznaczyć, że dosyć istotne znaczenie w kontekście możliwości dochodzenia „zachowku od darowizny” ma upływ czasu pomiędzy datą dokonania darowizny, a datą otwarcia spadku (śmiercią spadkodawcy)
O tym przeczytasz w następnym wpisie (Darowizna po 10 latach a zachowek).

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

2 thoughts on “Darowizna a zachowek”

  1. W jaki zatem sposób można wykazać, że spadek był „pusty”? Czy koniecznym jest w pierwszej kolejności skierowanie roszczenia do współspadkobiercy, jeżeli drugi ze spadkobierców ma świadomość, że całość spadku została darowana synowi temu współspadkobiercy?

    1. Może to wykazać spisem inwentarza – jeśli był w sprawie przygotowany, albo za pomocą przesłuchania stron lub świadków.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *