kancelaria wrocław prawo spadkowe

Prawo spadkowe Warszawa – adwokat Iwo Klisz

Adwokat Warszawa Prawo Spadkowe

Sprawy z zakresu prawa spadkowego wbrew pozorom zaliczają się do jednych z najtrudniejszych- najczęściej dotyczą bowiem kwestii podziału majątku kogoś, kto jeszcze do niedawna był nam bliski. W trudnych chwilach ciężko myśleć o tym, aby właściwie uregulować wszystkie kwestie prawne- niezależnie od tego czy spadkodawca sporządził testament przed wieloma laty, kiedy był jeszcze w pełni sił i władz umysłowych, czy stosunkowo niedawno- i obawiasz się, że może to zostać podważone.

Osobną, zawiłą kwestią są także sprawy spadkowe o odrzuceniu spadku przy dziedziczeniu ustawowym czy podział spadku w rodzinie, w której występuje wieloletni konflikt. Co, jeśli pojawią się długi spadkowe? Co zrobić w przypadku braku testamentu? Między innymi takie problemy pomogę Ci rozwiązać, wraz z całym zespołem współpracujących ze mną specjalistów, znających prawo spadkowe od podszewki.

Stwierdzenie nabycia spadku i inne kwestie spadkowe – Warszawa

Udzielając porad prawnych w sprawach z zakresu prawa spadkowego zawsze staram się podejść do klienta w delikatny i w pełni indywidualny sposób. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że w chwili śmierci dalszego lub bliższego krewnego stwierdzenie nabycia spadku we właściwy sposób może być dosłownie ostatnią kwestią, o której będziesz chciał myśleć. Właśnie dlatego przyda Ci się ktoś taki jak ja – ktoś zupełnie postronny z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, kto pomoże w stwierdzeniu nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza czy bez niego, a jeśli zajdzie taka potrzeba- również w odrzuceniu spadku.

Pomoc prawna przy stwierdzeniu nabycia spadku

Już na samym początku chciałbym przedstawić sytuację w pełni szczerze, dlatego powiem Ci, że sprawy o stwierdzenie nabycia spadku należą do takich, które mogą ciągnąć się latami, w trakcie których wszelkie niezbędne do dopełnienia formalności będą się jedynie nawarstwiać aż do momentu, kiedy powstanie z nich górka pozornie nie do przejścia.

Niezależnie od tego, czy chodzi o przyjęcie spadku czy o odrzucenie spadku, nasza kancelaria adwokacka zapewni Ci możliwe szybkie i bezbolesne przejście całego procesu i usprawni cały proces a także zapobiegnie nawarstwianiu się zobowiązań formalnych czy postara się o to, aby dział spadku trwał dokładnie tyle, ile powinien – oczywiście w miarę naszych możliwości. Możesz być jednak pewien, że z taką drużyną cały pojedynek będzie o wiele prostszy.

adwokat warszawa prawo spadkowe

adwokat Iwo Klisz
Biuro w Warszawie

ul. Zamieniecka 62/64
04-158 Warszawa

tel. kom. 695 560 425

email: [email protected]

 

Doradztwo z zakresu prawa spadkowego

W chwili śmierci osoby najbliższej zapewne nie masz ochoty roztrząsać ogromu formalności, z którymi wiąże się przyjęcie spadku czy proces odrzucenia spadku. Właśnie dlatego prowadzimy sprawy spadkowe w taki sposób, aby omówić z klientem i wyjaśnić mu w możliwie przystępny sposób wszystkie najważniejsze kwestie i konieczne kroki postępowania, jednak angażować go jedynie w te czynności, które są absolutnie konieczne.

Zapewne nie mógłbym Cię zapewnić o tym, że jest coś takiego jak proste przyjęcie spadku. Czynny udział wykwalifikowanej pomocy prawnej czyni jednak prawo spadkowe bardziej przystępnym, a Ciebie o wiele mniej obciążonym ogromem formalności.

Sprawy o dział spadku – prawo spadkowe Warszawa

W jakich kwestiach na co dzień pomagam swoim klientom? Podjęcie przez spadkobiercę właściwej decyzji o odrzuceniu spadku lub o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza to jedna z najważniejszych decyzji, które musi on podjąć. Z pomocą mojej kancelarii, która doradzi Ci opcję najlepszą dla Ciebie nie będzie to jednak tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wspólnie omówimy możliwy przebieg działu spadku, oszacujemy skład spadku czy wyjaśnimy kwestię odpowiedzialności za długi spadkowe.

Bardzo często również składam wnioski o zabezpieczenie spadku, co jest bardzo ważne szczególnie w sytuacji, w której pozostajesz w konflikcie z resztą rodziny. Gwarantuje to, że inni spadkobiercy ustawowi czy wskazani w testamencie nie dokonają podziału spadku, zanim dojdzie do sądowego stwierdzenia nabycia spadku. W takim przypadku ochroni Cię właśnie prawo spadkowe.

Stwierdzenie nabycia spadku – pomoc prawna

Co istotne przy stwierdzeniu nabycia spadku – wydane może zostać ono także przez notariusza, który wyda akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony na podstawie najważniejszych informacji dotyczących spadku. W takiej sytuacji istotne będzie przede wszystkim poświadczenie dziedziczenia. Tego rodzaju rozwiązanie w zakresie prawa spadkowego jest zdecydowanie najszybsze i najmniej skomplikowane.

Musisz jednak wiedzieć, że jest możliwe jedynie wówczas, jeśli wszyscy spadkobiercy są zgodni co do podziału spadku. Wydanie aktu poświadczenia dziedziczenia będzie o wiele prostsze, jeśli uprzednio omówisz całą kwestię z prawnikiem, mającym o wiele większe doświadczenie w tej kwestii. Opracowywaniem opinii prawnych związanych z nabyciem spadku zajmujemy się na co dzień – możesz być więc spokojny o to, że wspólnie znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

O przyjęciu lub odrzuceniu spadku najlepiej zadecydować po wysłuchaniu wszystkich argumentów za i przeciw oraz przemyśleniu wszystkich istotnych kwestii – na przykład obowiązku spłaty długów. Może również zdarzyć się sytuacja, w której (na przykład) ojciec pozostawił po sobie samochód oraz dom do podziału dla dwóch córek.

W przypadku dziedziczenia ustawowego podział dóbr spadkowych powinien być jednak równy. Wówczas zajdzie konieczność sporządzenia pisma o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do wyrównania różnic między wartością pojazdu i budynku. Inną problematyczną sytuacją może być moment, kiedy przeciwko spadkobiercy roszczenie wystosuje inny spadkobierca, uważający, że dział spadku powinien wyglądać inaczej.

 

Prawo spadkowe – udzielamy porad prawnych, które Ci pomogą

Klienci bardzo często pytają mnie także o kwestie niegodnego dziedziczenia czy o to, czy możliwe jest zwolnienie wykonawcy testamentu z dotrzymania niektórych zawartych w nim zapisów. Jak sam widzisz, prawo spadkowe składa się z mnóstwa niuansów, w których – mówiąc może nieskromnie, ale szczerze – czuję się jak przysłowiowa ryba w wodzie, podobnie zresztą jak moi współpracownicy – radcowie prawni i adwokaci.

Zajmujemy się sporządzaniem pism procesowych, udzielaniem porad prawnych dotyczących sprawy spadkowej, sporządzamy opinie prawne i podpowiadamy jak postąpić w chwili otwarcia spadku. Podpowiadamy, jakie dokumenty trzeba zgromadzić, aby przejść cały proces możliwie sprawnie – jako że niestety nie zawsze wystarczy tylko odpis aktu urodzenia, odpis aktu małżeństwa, akt zgony spadkodawcy czy dobrze sporządzony wniosek o stwierdzenie nabycia spadku lub o odrzuceniu spadku oświadczenie. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, która zrobi wszystko, aby Cię nie zawieść i wesprzeć w tych trudnych chwilach- dobrze trafiłeś.

Stwierdzenie nabycia spadku z dobrodziejstwem inwentarza – kancelaria adwokacka

Stwierdzenie nabycia spadku powinno zakończyć się wydanym przez sąd lub notariusza dokumentem potwierdzającym nabycie dóbr po zmarłym krewnym czy powinowatym. Co jednak, jeżeli osoby najbliższe zmarłemu nie uzyskają stosownego udziału w spadku? Wówczas mogą się one starać o otrzymanie zachowku. Istotną rzeczą jest fakt, że jeśli osoba dziedzicząca jest stale niezdolna do pracy zarobkowej czy jest niepełnoletnia, wówczas zachowek wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego.

Z przyjęciem spadku nierzadko jednak wiążą się także tak zwane długi spadkowe, które będzie musiał w przyszłości spłacić spadkobierca. Czy istnieje jakakolwiek metoda na to, aby tego uniknąć? I co stanie się w sytuacji, w której spadkobierca nie podejmie decyzji o tym czy spadek przyjąć lub odrzucić?

W tej kwestii mogę doradzić Ci nawet już teraz, bowiem w świecie prawa dotrzymywanie terminów jest bardzo istotne- wówczas brak oświadczenia spadkobiercy, na podstawie ustawy w trakcie postępowania zostanie przyjęte, że zgodziłeś się na przyjęcie spadku z całym dobrodziejstwem inwentarza- a więc także z długami, jednak z zaznaczeniem ograniczenia odpowiedzialności za długi do tych wskazanych w spisie inwentarza.

Wszystko co musisz wiedzieć o zachowku - darmowy poradnik

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem audio.
Posłuchaj podcastu – Prawo spadkowe dla Każdego autorstwa radcy prawnego Anny Klisz .

Dziedziczenie ustawowe a uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Pytanie, z którym często mam do czynienia na etapie udzielania porad, jeszcze przed przygotowywaniem pism procesowych brzmi: co dzieje się w przypadku, w którym zanim nastąpiła śmierć spadkodawcy, ten podarował jednemu z krewnych wartościowy przedmiot czy dużą sumę pieniężną. Czy w takim przypadku powinna ona zostać odliczona ze spadku, który otrzyma czy też podarowanie przez spadkodawcę darowizny osobie dziedziczącej nie ma żadnego znaczenia?

Wszystko zależne jest od tego, co właściwie wchodzi w skład spadku w tym przypadku oraz kiedy nastąpiła darowizna. Nasi radcowie prawni oraz adwokaci prawni chętnie pomogą Ci rozwiązać tą kwestię, wziąwszy pod uwagę wszystkie otrzymane od Ciebie informacje. Podpowiedzą Ci także czy i kiedy możesz uchylić się od konsekwencji prawnych oświadczenia przyjęcia lub odrzucenia spadku.

Wydanie aktu poświadczenia dziedziczenia – właściwości sądów rejonowych

W celu przygotowania wniosku o nabycie lub odrzucenie spadku musisz nie tylko zgromadzić wiele niezbędnych dokumentów, ale także skierować pismo do odpowiedniego sądu. W tym celu należy wziąć pod uwagę tak zwane właściwości sądów.

Zaliczają się do nich przede wszystkim właściwość rzeczowa oraz miejscowa. Rzeczowa dotyczy przedmiotu wartości sporu, zaś miejscowa może dotyczyć miejsca położenia majątku lub ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Sądem właściwym dla spraw spadkowych najczęściej będzie sąd rejonowy lub okręgowy w ostatnim miejscu zamieszkania spadkodawcy.

Na pytanie, ile potrwa rozprawa o odrzucenie czy przyznanie spadku niestety nie mogę odpowiedzieć Ci w sposób jednoznaczny- wszystko zależy od tego, czy sprawa jest skomplikowana czy jest jedynie formalnością. W obu przypadkach jednak mieć po swojej stronie kompetentnego radcę prawnego czy adwokata, który na bieżąco doradzi Ci najlepsze rozwiązanie, dzięki czemu możliwie szybko oraz bezproblemowo zakończysz całą sprawę z dokumentem potwierdzającym nabycia dóbr po zmarłym.

Prawo spadkowe na YouTubie – chcesz poznać nas lepiej? Obejrzyj filmy, które dla Ciebie przygotowaliśmy

prawo spadkowe warszawa
sprawy spadkowe warszawa
adwokat warszawa prawo spadkowe