adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
Al. Beliny-Prażmowskiego  24
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Darowizna do majątku wspólnego a zachowek – czyli czy opłaca się dokładnie czytać umowy

2.darowizna z majątku wspólnego a zachowek

Należy zacząć od tego, że uprawniony do zachowku jest zobowiązany zaliczyć na należny mu zachowek wszystkie otrzymane przez niego lub jego wstępnego (np. rodzica) darowizny pochodzące od spadkodawcy.

Patrz również: Jak obliczyć zachowek?

Oznacza to, że jeśli należny uprawnionemu zachowek wynosi 500 000, 00 PLN, a jeszcze za życia spadkodawcy, uprawniony lub jego wstępny otrzymali od niego darowiznę (np. mieszkanie) o wartości 350 000, 00 PLN wówczas kwota możliwego do uzyskania zachowku wynosić będzie 150 000, 00 PLN.

Co ma do tego majątek wspólny małżonków? Ma i to całkiem sporo.

Co do zasady darowizny trafiają do majątku osobistego obdarowanego małżonka. Czyli: jeśli pozostający w związku małżeńskim syn spadkobiercy otrzyma od niego w darowiźnie mieszkanie, to staje się ono składnikiem jego majątku osobistego, a nie majątku wspólnego – małżeńskiego.

„Co do zasady” bo w treści umowy darowizny można wprowadzić odpowiedni zapis (klauzulę), zgodnie z którym przedmiot darowizny trafi do majątku objętego współwłasnością małżeńską.

Wbrew pozorom takie zapisy zdarzają się w umowach darowizny dosyć często.

Znaczenie takiego zapisu jest istotne, a nawet bardzo istotne w kontekście możliwości dochodzenia zachowku, a także jego wysokości.

Jest tak dlatego, że jeśli przedmiot darowizny wchodzi mocą umowy do majątku wspólnego uprawnionego i jego małżonka, na należny uprawnionemu zachowek należy zaliczyć tylko połowę wartości darowizny.

Wracając do powyżej przytoczonego przykładu:

Załóżmy, że zachowek należny uprawnionemu to 500 000, 00 PLN natomiast wartość podarowanego mu mieszkania to 350 000, 00 PLN.

Jeśli przedmiot darowizny trafiłby do jego majątku osobistego, to zachowek, którego uprawniony mógłby dochodzić wynosiłby tylko 150 000, 00 PLN. Tymczasem, gdyby przedmiot darowizny trafił do majątku wspólnego, uprawniony mógłby dochodzić zachowku w kwocie 325 000, 00 PLN (zaliczeniu na poczet zachowku uległa by jedynie kwota o wartości połowy mieszkania, ponieważ nominalnie drugą połowę otrzymałby małżonek spadkobiercy).

Opłaca się dokładnie czytać umowy? 🙂

Przeczytaj także: Odpowiedź na wezwanie do zapłaty zachowku

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.