Darowizna po 10 latach a zachowek – przedawnienie zachowku od darowizny

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Darowizna po 10 latach przy zachowku

Wyjaśniałem już, że na wysokość zachowku mają wpływ także dokonane przez spadkodawcę darowizny.

Przeczytaj: Zasady doliczania darowizn do substratu zachowku

Co więcej, fakt dokonania przez spadkodawcę darowizny powiększa grono osób odpowiedzialnych za zapłatę zachowku lub jego uzupełnienie.

Zapoznaj się z wpisem: Darowizna a zachowek

W kontekście obu tych sytuacji bardzo istotny jest 10 letni termin. Nie jest to jednak tzw. termin przedawnienia roszczenia. Ma on zupełnie inne znaczenie.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że chodzi o upływ czasu pomiędzy datą dokonania darowizny, a datą otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy).

Zatem już w chwili otwarcia spadku wiadomo, czy termin ten upłynął czy nie. Zatem upływ czasu po otwarciu spadku nie będzie miał znaczenia dla zastosowania rozwiązań, o których zaraz opowiem.

Jeśli darowizna została dokonana na co najmniej 10 lat przed otwarciem spadku, to nie uwzględnia się jej przy ustalaniu wysokości zachowku, a także obdarowany nie ponosi odpowiedzialności za roszczenie o uzupełnienie zachowku.

WAŻNE: Powyższa zasada dotyczy tylko i wyłącznie osób niebędących spadkobiercami spadkodawcy.

Masz wątpliwości? Przeczytaj: Dziedziczenie ustawowe

To ostatnie zastrzeżenie jest bardzo często pomijane. Kilka razy w czasie udzielania porady prawnej zdarzyło mi się, że Klient był bardzo zdenerwowany, ponieważ najczęściej w Internecie czytał, że upływ 10 lat wyłącza jego odpowiedzialność za zachowek (roszczenie o uzupełnienie zachowku).

Prawda jest taka, że wyłącza, ale tylko wobec osób, które nie są spadkobiercami.

Czyli jeśli spadkodawca przekazał jednemu ze swoich synów dom w darowiźnie na 15 lat przed śmiercią (jednocześnie nic nie pozostawiając po sobie w spadku) to drugi z jego synów będzie mógł żądać od brata uzupełnienia zachowku.

Bez znaczenia pozostaje tu upływ 10 letniego terminu, albowiem każdy z synów jest należy do grona spadkobierców spadkodawcy. Tymczasem 10 letni termin nie dotyczy spadkobierców.

WAŻNE: Nie należy mylić upływu tego 10 letniego terminu z terminem przedawnienia zachowku, który obowiązuje we wszystkich sprawach o zachowek bez względu na to, czy rozgrywają się one pomiędzy spadkobiercami czy nie

Przeczytaj: Przedawnienie roszczenia o zachowek.

dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

11 thoughts on “Darowizna po 10 latach a zachowek – przedawnienie zachowku od darowizny”

 1. No tak ale co w.sytuacji gdy darowizna została darowana synowi 15 lat przed śmiercią spadkodawcy po czym ten syn został przez spadkodawcę wydziedziczony a o zachowek ubiega się syn wydziedziczonego, czyli wnuk spadkodawcy. Ubiega się o ten zachowek od swojego wujka ustanowionego jedynym spadkobiercą? Czy w takim wypadku dolicza się darowiznę do masy spadkowej a potem dolicza od wydłużonego zachowku czy tylko ja dolicza?

  1. Wydziedziczony syn nie jest spadkobiercą, a zatem dolicza się tylko te darowizny, które zostały dokonane co najwyżej na 10 lat przed śmiercią. Mimo wszystko proszę nie traktować mojej odpowiedzi jako porady prawnej. Zawsze warto skonsultować sprawę ze specjalistą w ramach osobistego spotkania z prawnikiem.

 2. Witam. Bardzo mi Pan pomógł w podjęciu decyzji . Moja mama darowała mieszkanie siostrzenicy 12 lat temu i nie byłam pewna czy należy mi się zachowek. Pozdrawiam.

  1. Miło mi to słyszeć, jednak poleciłbym konsultację z prawnikiem (adwokatem lub radcą prawnym). Ja na blogu przedstawiam tylko ogólne zasady, a każda sprawa i tak jest inna. Blog to tylko wskazówka, a nie wyrocznia.

  2. Jedyne co Ci się należy to uszanowanie woli mamy. Skoro przekazała mieszkanie siostrzenicy to taka była jej wola i wara Ci od tego.

 3. Teściowa podarowała wnuczce ( córce siostry męża) mieszkanie 14 lat temu. Mieszkanie to stanowiło prawie cały jej majątek ( pozostały jakieś stare meble i spłata kredytu – ok. 30 tyś. siostra męża twierdzi że ona spłaci ten kredyt bo był wzięty dla niej). Teściowa zmarła dwa tygodnie temu. Czy mąż może wystąpić wobec siostrzenicy z żądaniem zapłaty zachowku?
  Dziękuję

  1. Odpowiedź na takie pytanie wymaga zapoznania się z dokumentami i przeprowadzenia rozmowy (choćby telefonicznej), ale uważam, że można poważnie pomyśleć o tym, żeby wystąpić o zachowek.

   1. Córka siostry męża nie jest spadkobiercą (ani uprawnioną do zachowku) w rozumieniu art. 994 KC, lecz siostra męża, więc tutaj chyba ma zastosowanie okres dziesięcioletni który nie zostaje spełniony. Zatem w/w mieszkanie nie wchodzi do substratu zachowku. Czyż nie?

 4. Witam
  Około 17 lat temu babcia , która jeszcze żyje podarowała wnukowi pole. Wszystkie dzieci babci jeszcze żyją z czego można się spodziewać, że dwoje z nich może upominać się o zachowek po
  śmierci babci.
  Czy w takiej sytuacji mogą upominać się o zachowek po mimo upływu 10 letniego okresu i czy wnuk należy do bezpośredniego grona spadkobierców ?

 5. Witam.
  Mam taka sytuacje.
  Brat moj otrzymal w latach 90-tych mieszkanie od mojej matki.
  Moja matka zmarla we wrzesniu 2012 roku.Wczesniej dostalem od niej mieszkanie aktem darowizny w listopadzie 2008 roku.
  W 2012 roku matka wygrala sprawe o odszkodowanie za blad lekarski ale nie dozyla uzasadnienia wyroku.
  Sprawa spadkowa odbyla sie w styczniu 2013 roku i zostalem uznany spadkobierca i moglem kontynuowac sprawe przeciw szpitalowi i otrzymalem odszkodowanie.

  Czy mojemu bratu nalezy sie teraz zachowek jakby sie zglosil czy juz sie przedawnilo?

  W sadzie podczas sprawy w styczniu 2013 uslyszalem ,ze przejmuje spadek ale nie ma jeszcze 6 miesiecy od smierci mojej matki i cos tam sie musi uprawomocnic.

  Pozdrawiam

  1. 5 lat do śmierci mamy upłynęło we wrześniu 2017 roku, więc teraz roszczenie o zachowek uległo już przedawnienia. Zaznaczam jednak, że ten artykuł dotyczy nieco innego problemu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wezwanie do zapłaty zachowku wzór

 

Pobierz bezpłatnego E-booka ze wzorem wezwania do zapłaty zachowku
 • Każdy spór o zapłatę zachowku zaczyna się od oficjalnego wezwania do zapłaty.
 • Pobierz bezpłatny wzór takiego wezwania przygotowany przez adwokata, który przeprowadził setki procesów o zachowek.
 • Dowiedz się jakie elementy musi zawierać przygotowane przez Ciebie wezwanie do zapłaty zachowku, żeby było skuteczne.