Separacja, separacji nie równa
Zanim dowiesz się jaki wpływ na dziedziczenie ma separacja powiem Ci, czy naprawdę jesteś w separacji.
Ludzie się rozstają, tak bywa. Jedno z małżonków się wyprowadza i oboje zaczynają od początku. Nowy partner, nowe mieszkanie, nowy samochód, czasem nowa firma…
Jest dobrze i nie ma po co wracać do starych sporów i kłótni. Rozwód? To się kiedyś załatwi… Zresztą, raz albo dwa trzeba było coś podpisać dla banku. Da się to przeżyć.
Znasz to?
Jeśli tak, to znaczy, że jesteś w tzw. separacji faktycznej.
Faktycznie nie żyjesz razem z małżonkiem, wszelkie więzy – po za formalnymi – ustały. Jesteście małżeństwem tylko na papierze.
Taka separacja nie ma żadnej mocy prawnej i w żaden sposób nie zmienia zasad dziedziczenia po małżonku.
Twój małżonek będzie po Tobie dziedziczył na takich samych zasadach jakbyście byli w normalnym związku.
Te zasady opisałem tutaj:
Dziedziczenie po małżonku, a rozdzielność majątkowa
Separacja prawna
Czy zatem małżonkowie pozostający ze sobą w separacji dziedziczą po sobie na normalnych zasadach? Nie, ale tylko w przypadku, kiedy separacja nastąpiła na podstawie orzeczenia sądu po przeprowadzeniu sprawy sądowej.
Jeśli dysponujesz takim orzeczeniem, to ani Ty nie dziedziczysz po małżonku, ani on po Tobie. Z punktu widzenia prawa spadkowego jesteście traktowani tak, jakby było już po rozwodzie.
Na co uważać?
Po pierwsze, jeśli pomimo orzeczonej separacji powróciliście do siebie, to po pierwsze Wam gratuluję, a po drugie napominam, żebyście jak najszybciej uchylili orzeczenie o separacji, bo wg prawa spadkowego jesteście wobec siebie obcymi ludźmi.
Po drugie, jeśli nie wróciliście do siebie, to przypomnij sobie czy przez przypadek nie sporządziłeś/aś testamentu. Testament powołujący do dziedziczenia małżonka pozostaje w mocy nawet pomimo orzeczonej separacji.