adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Kiedy można zawrzeć ugodę o zachowek?

Kiedy można zawrzeć ugodę o zachowek?

Ugoda o zachowek a etapy postępowania w sprawie wypłaty zachowku

Ugodę o zachowek można zawrzeć w zasadzie w każdym momencie. Nie ma przepisu prawnego, który wyłączał by taką możliwość na którymkolwiek etapie procedury dochodzenia zachowku.

O jakie etapy procedury chodzi?

Praktycznie w przypadku każdej sprawy o zachowek da się wyróżnić określone zdarzenia (punkty zwrotne), które muszą po sobie nastąpić w odpowiedniej kolejności. Każdy z tych etapów ma specyficzną charakterystykę i w każdym z nim pozycje negocjacyjne stron wyglądają inaczej.

Ugoda o zachowek na etapie przedsądowym

Zdradzę Ci pewien sekret. Większość ludzi ma duże obawy przed wizytą u prawnika oraz skierowaniem sprawy do sądu. Jeśli Ty też to odczuwasz, to musisz wiedzieć, że w ten sam sposób czuje 95% innych osób. Wg przeprowadzonych badań wizyta w kancelarii adwokackiej jest tak samo stresująca jak wizyta u dentysty.

Niezależnie od tego, czy dochodzisz zachowku, czy też będziesz zobowiązany do jego zapłaty, postaraj się doprowadzić do podjęcia z drugą stroną rozmów zanim sprawa jeszcze trafi do sądu.

Zawarcie ugody na tym etapie ma swoje plusy.

Uprawniony do zachowku uniknie konieczności pokrycia z góry kosztów i opłat sądowych (przeczytaj: Sprawa o zachowek – opłaty), a także nie będzie musiał oczekiwać – czasem nawet latami – na zakończenie procesu sądowego. Opada stres związany z założeniem sprawy w sądzie.

Zobowiązany do zapłaty zachowku może wynegocjować jego obniżenie lub rozłożenie płatności na wygodne dla niego raty. Zawarcie ugody na tym etapie sprawi, że nie będzie musiał zwracać przeciwnikowi kosztów sądowych, które mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych, a w przypadku znacznych kwot należnego zachowku nawet więcej..

Ugoda o zachowek na etapie sądowym

To, że sprawa trafia do sądu wcale nie oznacza, że zawarcie ugody jest już wyłączone. Powiem nawet więcej. W zasadzie na każdej rozprawie sędzia powinien próbować stworzyć atmosferę, w której strony będą mogły zawrzeć ugodę i aktywnie je do tego namawiać.

Zawarcie ugody w ramach postępowania sądowego powoduje, że odpada znaczna część jego kosztów. Po drugie taka ugoda – w razie, gdyby zobowiązany do zapłaty zachowku nie chciał jej wykonać – może być złożona u komornika celem przymusowej egzekucji zachowku.

Na tym etapie pozycja negocjacyjna stron się zmienia. Z jednej strony, uprawniony do zachowku pokonał już swoje obawy i powiedział już „A” zakładając sprawę sądową. Z drugiej strony nie znaczy to oczywiście, że na 100% powie „B” i będzie zmierzał do wydania wyroku. Spotykam się z sytuacjami, że Klient już po założeniu sprawy przed sądem podejmuje decyzję o jej zamknięciu np. po pierwszej rozprawie. Zatem nawet po wytoczeniu sprawy, powód może dalej mieć obawy związane z jej kontynuowaniem.

Etap sądowy ma to do siebie, że lubi się komplikować, a sprawy sądowe lubią się przedłużać. Być może w na siódmej rozprawie po 1,5 roku trwania procesu, propozycja ugodowa przedstawiona przez zobowiązanego do zapłaty zachowku będzie się wydawać powodowi znacznie bardziej atrakcyjna, niż taka sama propozycja wyrażona na pierwszej rozprawie.

Ugoda o zachowek na etapie egzekucyjnym

Ugodę o zachowek można też zawrzeć nawet po zapadnięciu prawomocnego wyroku. Oczywiście na tym etapie pozycja negocjacyjna zobowiązanego do jego zapłaty jest z reguły znacznie słabsza, niż we wcześniejszych stadiach postępowania.

Nie oznacza to wcale, że jest on bez szans. Postępowanie egzekucyjne – podobnie jak sprawy sądowe – również moźe toczyć się latami.

Oczywiście wymaga to podejmowania przez zobowiązanego różnego rodzaju zabiegów, jednak nie jest niemożliwe. Trudności z wyegzekwowaniem zasądzonej kwoty zachowku mogą być kartą przetargową w ramach negocjacji ugodowych prowadzonych na etapie postępowania egzekucyjnego.

Przeczytaj także: Jak negocjować ugodę o zapłatę zachowku?

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.