Komu należy się zachowek

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Komu należy się zachowek

Komu należy się zachowek? A może bardziej interesuje Cię odpowiedź na pytanie, czy Tobie należy się zachowek? W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na oba powyżej wskazane pytania, a jeśli nie uda mi się rozwiać Twoich wątpliwości, zadaj pytanie w komentarzu.

Będziesz mógł żądać zachowku jeśli spełniasz wszystkie trzy poniżej wskazane warunki.

Zachowek zależy od stopnia pokrewieństwa

Jesteś dzieckiem (wnukiem, prawnukiem itd.), małżonkiem lub rodzicem spadkodawcy. Jeśli nie, niestety odpadasz z gry o zachowek.

Nawet jeśli byłeś blisko ze spadkodawcą, może nawet bliżej niż osoby uprawnione do zachowku, może się nim zajmowałeś i opiekowałeś. Niestety przepisy o zachowku nie przewidują dla Ciebie żadnej nagrody.

Ważne jest to, czy dziedziczyłbyś po spadkodawcy

Czytasz dalej, więc pewnie przebrnąłeś przez punkt pierwszy. Uważaj! Drugi warunek może Cię pozbawić zachowku. Możesz go otrzymać tylko wtedy, gdy po danym spadkodawcy byłbyś powołany do spadku z ustawy. Inaczej mówiąc, kiedy dziedziczyłbyś po spadkodawcy, gdyby nie było testamentu. O tym, kiedy zostałbyś powołany do spadku możesz przeczytać tutaj: Dziedziczenie ustawowe

W skrócie można powiedzieć, że małżonek (obecny, a nie ex małżonek) dziedziczy co do zasady zawsze.  Chyba, że został wyłączony od dziedziczenia na podstawie odpowiedniego wyroku sądu po przeprowadzeniu sprawy w sądzie. (Musiałbyś brać w tej sprawie udział, jeśli nie wiesz o co chodzi, to najpewniej nie było takiej sprawy i nie powinieneś się tym punktem przejmować.) Nie będzie dziedziczył małżonek będący w separacji sądowej i taki, który został wydziedziczony w testamencie lub uznany za niegodnego dziedziczenia.

Dzieci również co do zasady dziedziczą zawsze, chyba że zostały wydziedziczone lub uznane za niegodne dziedziczenia.

Wnuki dziedziczą tylko wtedy, gdy ich rodzice zmarli przed spadkodawcą. Ta sama zasada dotyczy dalszych zstępnych (pra wnuków, pra pra wnuków itd.). Czasem wnuki i dalsi zstępni mogą odziedziczyć prawo do zachowku. Więcej na ten temat – Dziedziczenie prawa do zachowku

Rodzice spadkodawcy dziedziczą po nim tylko wtedy, gdy nie miał dzieci. Jeśli zatem jesteś rodzicem spadkodawcy,  który posiadał własne potomstwo – odpadasz z gry o zachowek.

Dostałeś coś ze spadku? Ucierpi na tym Twój zachowek

Nie otrzymałeś z majątku spadkowego przedmiotów, praw, nieruchomości lub pieniędzy o wartości przekraczającej należny Ci zachowek.

Uważaj, bo musisz zaliczyć nie tylko to, co np. przypadło Ci w testamencie, ale także to, co otrzymałeś od spadkodawcy jeszcze za jego życia (np. w postaci darowizn).

Jeśli faktycznie coś dostałeś od spadkodawcy, albo bezpośrednio po jego śmierci ustal najpierw – Ile wynosi zachowek. Dzięki temu będziesz mógł przeliczyć, czy otrzymałeś już wszystko, co Ci się należy, czy możesz liczyć na więcej.

Jeśli natomiast nie otrzymałeś nic, przeczytaj: Jak dochodzić zachowku

Więcej ciekawych informacji o zachowku znajdziesz tutaj: Zachowek

dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

15 thoughts on “Komu należy się zachowek”

 1. Witam Panie Mecenasie, Jeżeli znajdzie Pan chwilę to proszę o wskazówki:

  W przypadku zapisu w akcie notarialnym: „Wartość nieruchomości obciążonej służebnością osobistą mieszkania strony określają na kwotę 150 tys., a tym samym roczną wartość powyższej służebności strony określają na kwotę 60 tys. złotych”.

  O ile będzie pomniejszony zachowek? Mieszkanie to jedyny spadek.

 2. Mąż sporządził testament w którym wszystko ( nasz dom) daruje mi. Czyli żonie. Mamy dwóch synów. (10 i 5 lat). Kto ma prawo do zachowku? Jeśli testament jest tylko na mnie to mogę być spokojna, czy musze się liczyć z tym że męża brat, lub jego rodzice będą domagać się zachowku?

   1. dziękuję za odpowiedz. a mogę wiedzieć jaką sumę mogą dostać dzieci? czy sa to kwoty symboliczne? jeśli spisuje się testament, można zastrzec w nim aby nikt nie ubiegał się o zachowek?

    1. Wszystko o tym kto może się ubiegać o zachowek i w jakiej wysokości, a także o tym czy można kogoś w testamencie pozbawić zachowku (w szczególności nieletnie dzieci) jest napisane na blogu. Proszę czytać.

 3. Panie Mecenasie, proszę o odpowiedź; W styczniu brat mojej mamy (nie miał żony i dzieci) popełnił samobójstwo, jego rodzice otrzymali majątek w drodze spadku. Babcia (mama mojej mamy) przepisała w formie darowizny 1/2 spadku (czyli całą swoją część) dla mojej ciotki, a siostry mamy. Dziadek natomiast został ubezwłasnowolniony. Pytanie moje jest takie, czy moja mama będzie mogła ubiegać się o zachowek od ciotki po śmierci babci? Jak będzie wyglądała kwestia odziedziczenia pozostałego spadku (1/2) po śmierci dziadka?

  1. Z chwilą kiedy babcia odziedziczyła majątek po wujku, stał się on jej własnym majątkiem. Jeśli przekazała go w darowiźnie, to można będzie – pod pewnymi warunkami – domagać się zachowku.

 4. Panie mecenasie czy jeśli ojciec niemal na łożu śmierci dosłownie 11 dni przed zejściem, ustanowił notarialnie wraz ze swoją drugą żoną, dożywotnią opiekę przez córkę drugiej żony(pierwsza zmarła 39 lat temu i mieli cztery córki) i jej męża i tym sposobem przeniósł swoje prawa do wspólnie wybudowanego z żona budynku, istnieje jakaś możliwość uzyskania zachowku dla dzieci z pierwszego małżeństwa ?

  1. Ciekawe pytanie. Można tutaj doszukać się nadużycia prawa (art. 5 kc.). Z drugiej strony umowa dożywocia, to umowa losowa. Może okazać się tak, że zobowiązany z umowy dożywocia będzie latami utrzymywał dożywotnika, a może być tak, że swoje obowiązki będzie wykonywał znacznie krócej. Przeciwnik będzie mógł bronić się twierdzeniem, że po prostu miał spore „szczęście”. Mimo wszystko nie wykluczam podważenia tej umowy.

   1. Dziekuję, tak też powiedział nam prawnik z którego porady skorzystaliśmy. Sądy przychylają się(na podstawie wyroków Sądu Najwyższego) w takich przypadkach do roszczeń spadkobierców ustawowych, jeśli zachodzi wyraźna chęć ominięcia zachowku i sporządzenie umowy o dożywocie.

 5. Szanowny Panie Mecenasie,
  czy w sytuacji gdy, zmarła bezdzietna siostra (niezamężna) przepisała nieruchomość na brata w drodze umowy darowizny (rodzice nie żyli w chwili śmierci siostry), to czy reszta rodzeństwa może się starać o zachowek?

 6. Dzień dobry Panie Mecenasie, bardzo proszę o poradę.
  Rodzice sporządzili testament, w którym wydziedziczyli jedno z dwojga dzieci. Czy dwojgu wnukom po wydziedziczonym ojcu, z których jedno jest już pełnoletnie, będzie się należał zachowek czy mogą zostać powołane do udziału w spadku? Większość artykułów opisuje, że oczywiście należy się zachowek, ale znalazłam informacje o wyroku SN, w którym stwierdzono, że wnuki nie stracą spadku po dziadkach, w przypadku wydziedziczenia rodzica, ponieważ im przypadnie jego udział jako dalszym spadkobiercom. Czy jest to powszechne?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wezwanie do zapłaty zachowku wzór

 

Pobierz bezpłatnego E-booka ze wzorem wezwania do zapłaty zachowku
 • Każdy spór o zapłatę zachowku zaczyna się od oficjalnego wezwania do zapłaty.
 • Pobierz bezpłatny wzór takiego wezwania przygotowany przez adwokata, który przeprowadził setki procesów o zachowek.
 • Dowiedz się jakie elementy musi zawierać przygotowane przez Ciebie wezwanie do zapłaty zachowku, żeby było skuteczne.