Komu należy się zachowek? A może bardziej interesuje Cię odpowiedź na pytanie, czy Tobie należy się zachowek? W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na oba powyżej wskazane pytania, a jeśli nie uda mi się rozwiać Twoich wątpliwości, zadaj pytanie w komentarzu.
Będziesz mógł żądać zachowku jeśli spełniasz wszystkie trzy poniżej wskazane warunki.
Zachowek zależy od stopnia pokrewieństwa
Jesteś dzieckiem (wnukiem, prawnukiem itd.), małżonkiem lub rodzicem spadkodawcy. Jeśli nie, niestety odpadasz z gry o zachowek.
Nawet jeśli byłeś blisko ze spadkodawcą, może nawet bliżej niż osoby uprawnione do zachowku, może się nim zajmowałeś i opiekowałeś. Niestety przepisy o zachowku nie przewidują dla Ciebie żadnej nagrody.
Ważne jest to, czy dziedziczyłbyś po spadkodawcy
Czytasz dalej, więc pewnie przebrnąłeś przez punkt pierwszy. Uważaj! Drugi warunek może Cię pozbawić zachowku. Możesz go otrzymać tylko wtedy, gdy po danym spadkodawcy byłbyś powołany do spadku z ustawy. Inaczej mówiąc, kiedy dziedziczyłbyś po spadkodawcy, gdyby nie było testamentu. O tym, kiedy zostałbyś powołany do spadku możesz przeczytać tutaj: Dziedziczenie ustawowe
W skrócie można powiedzieć, że małżonek (obecny, a nie ex małżonek) dziedziczy co do zasady zawsze. Chyba, że został wyłączony od dziedziczenia na podstawie odpowiedniego wyroku sądu po przeprowadzeniu sprawy w sądzie. (Musiałbyś brać w tej sprawie udział, jeśli nie wiesz o co chodzi, to najpewniej nie było takiej sprawy i nie powinieneś się tym punktem przejmować.) Nie będzie dziedziczył małżonek będący w separacji sądowej i taki, który został wydziedziczony w testamencie lub uznany za niegodnego dziedziczenia.
Dzieci również co do zasady dziedziczą zawsze, chyba że zostały wydziedziczone lub uznane za niegodne dziedziczenia.
Wnuki dziedziczą tylko wtedy, gdy ich rodzice zmarli przed spadkodawcą. Ta sama zasada dotyczy dalszych zstępnych (pra wnuków, pra pra wnuków itd.). Czasem wnuki i dalsi zstępni mogą odziedziczyć prawo do zachowku. Więcej na ten temat – Dziedziczenie prawa do zachowku
Rodzice spadkodawcy dziedziczą po nim tylko wtedy, gdy nie miał dzieci. Jeśli zatem jesteś rodzicem spadkodawcy, który posiadał własne potomstwo – odpadasz z gry o zachowek.
Dostałeś coś ze spadku? Ucierpi na tym Twój zachowek
Nie otrzymałeś z majątku spadkowego przedmiotów, praw, nieruchomości lub pieniędzy o wartości przekraczającej należny Ci zachowek.
Uważaj, bo musisz zaliczyć nie tylko to, co np. przypadło Ci w testamencie, ale także to, co otrzymałeś od spadkodawcy jeszcze za jego życia (np. w postaci darowizn).
Jeśli faktycznie coś dostałeś od spadkodawcy, albo bezpośrednio po jego śmierci ustal najpierw – Ile wynosi zachowek. Dzięki temu będziesz mógł przeliczyć, czy otrzymałeś już wszystko, co Ci się należy, czy możesz liczyć na więcej.
Jeśli natomiast nie otrzymałeś nic, przeczytaj: Jak dochodzić zachowku
Więcej ciekawych informacji o zachowku znajdziesz tutaj: