Jak radzić sobie ze sprawami spadkowymi? - Blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Spadkowego

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa spadkowego
Jak negocjować ugodę o zapłatę zachowku

Jak negocjować ugodę o zapłatę zachowku?

Kilka praktycznych wskazówek z praktyki adwokackiej

Na początku chcę Ci powiedzieć, że nie jestem dyplomowanym negocjatorem i nie mogę dać Ci gwarancji, że jeśli będziesz negocjował wg moich zaleceń to uda Ci się osiągnąć wyznaczone cele.

Jestem natomiast adwokatem i w praktyce często mam w swojej pracy zawodowej styczność z negocjowaniem. Interesują się też tym zagadnieniem i przeczytałem już kilkanaście książek i audiobooków na ten właśnie temat. W tym wpisie podzielę się z Tobą kilkoma refleksjami na temat negocjowania ugody o zachowek

Spektrum negocjacji

Bardzo trudno negocjuje się w przypadku, gdy mamy tylko jedną zmienną. Np. gdy rozmowy dotyczą tylko i wyłącznie wysokości zapłaty zachowku. Wówczas jakiekolwiek ruchy stron, czy propozycje są mocno ograniczone.

Rozszerz zakres rzeczy, które będą negocjowane. W ugodzie możesz ustalić nie tylko wysokość zachowku, ale także:

  • termin jego zapłaty,
  • sposób jego zapłaty (w gotówce, w ratach czy poprzez przeniesienie na uprawnionego do zachowku własności jakiegoś przedmiotu wchodzącego w skład spadku – np. nieruchomości),
  • w przypadku płatności ratalnych wysokość i terminy płatności poszczególnych rat,
  • sposób zabezpieczenia zapłaty zachowku np. ustalenia hipoteki (co z tego, że zobowiązany do zapłaty zachowku podpisze ugodę, jak potem nie będzie miał z czego zapłacić, bo wcześniej podejmie działania w celu „ucieczki z majątkiem”).

W przypadku, gdy sprawa ma wiele aspektów możesz starać się włączyć lub wyłączyć określone przedmioty majątkowe z substratu zachowku (czytaj więcej: Substrat zachowku).

Zamiast negocjować wysokość zachowku możesz najpierw ustalić wartość poszczególnych składników majątkowych mających wpływ na jego wysokość.

Manewruj wieloma zmiennymi jednocześnie i negocjuj poszczególne elementy ugody. Jeśli przeciwnik jest nieugięty co do wysokości zachowku, zaproponuj płatność ratalną. W przypadku gdy jesteś uprawniony do zachowku zgódź się na odroczony termin płatności, ale zaproponuj ustanowienie hipoteki. Ustal z przeciwnikiem, że darowizna pieniężna, której fakt dokonania jest wątpliwy nie będzie brana pod uwagę w dalszych rozmowach, albo że wartość nieruchomości jest nie wyższa lub nie niższa niż określona kwota.

Negocjacje typu win – win

Najczęściej treść wyroku sądowego jest korzystna tylko dla jednej strony. Ja bardzo często postrzegam negocjacje ugodowe, jako możliwość osiągnięcia rezultatu, który byłby korzystny dla obu stron. W literaturze fachowej takie podejście określa się jako win – win (wygrany – wygrany), czyli sposób rozstrzygnięcia konfliktu, w którym obie strony wygrywają.

Na początku musisz ustalić swoje priorytety, które chcesz osiągnąć w ramach negocjacji. Może Ci zależeć na tym, żeby zapłacić jak najmniej, albo jak najpóźniej, albo w ratach. Postaraj się ustalić na czym najbardziej zależy przeciwnikowi i od tego uzależnij swoje propozycje. Jeśli chce zapłaty w krótkim czasie powiedz, że nie będziesz w stanie zapłacić tak dużej kwoty itp.

Jak wyjść z impasu podczas negocjacji?

Zapoznaj się ze wpisem – Jak uniknąć zapłaty zachowku. Zastanów się, które z podanych tam sposobów mógłbyś wykorzystać w trakcie ewentualnego sporu sądowego. Potem po w razie impasu w negocjacjach opowiedz przeciwnikowi o tym, jakie sposoby zmierzasz użyć w toku procesu i wyjaśnić czym Twój przeciwnik ryzykuje odmawiając podpisania ugody z Tobą. Może dzięki temu uda się wyjść z impasu.

Opinia biegłego

Wysokość zachowku zależy od wartości majątku spadkowego i dokonanych przez spadkodawcę darowizn. Bardzo często strony stają przed problemem wyceny wchodzącej w skład spadku lub darowanej nieruchomości. Przed negocjacjami zleć wycenę tej nieruchomości biegłemu rzeczoznawcy (możesz wybrać osobę z listy biegłych sądowych).

Znam rzeczoznawców, którzy są w stanie przygotować taką opinię za wynagrodzenie rzędu kilkuset złotych. Jeśli w trakcie negocjacji trafisz na sytuację, w której skończą Ci się pola manewru możesz pokazać opinię drugiej stronie. Jeśli Twój przeciwnik przeszacował wartość nieruchomości, możesz skłonić go do zmiany stanowiska. Pamiętaj jednak, żeby opinię wykorzystać we właściwym momencie, ponieważ przedstawienie jej na wstępie rozmów może spowodować, że przeciwnik pozna prawdziwą wartość nieruchomości i usztywni swoje stanowisko.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Klisz i Wspólnicy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

Potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie spadkowej?
Podaj numer telefonu – oddzwonię

Wyślij numer

Pozostaw komentarz

Top