Powołanie do spadku nie zawsze wiąże się z zyskiem. Jeśli spadkodawca pozostawił długi, czasami lepiej zrezygnować z bycia spadkobiercą. Pamiętaj, że w wyznaczonym terminie możesz złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Sprawdź, jak to zrobić.
Co zrobić ze spadkiem?
Spadkobierca powołany do spadku ma kilka opcji. Może zarówno przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), jak i przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). Może też spadek odrzucić.
Przyjęcie proste jest w praktyce spotykane najrzadziej. Jeśli nie wiesz nic o długach pozostawionych przez spadkodawcę, warto i tak rozważyć przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Dzięki temu – w razie gdy jednak na jaw wyjdą zobowiązania, za które odpowiedzialność poniosą spadkobiercy – Twój majątek osobisty będzie bezpieczny.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Jeśli jako spadkobierca nie złożysz tego oświadczenia w wyznaczonym terminie, będzie to jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Oświadczenie o odrzuceniu spadku – co to jest?
Spadek warto odrzucić w sytuacji, gdy wiesz, że zmarły pozostawił po sobie długi, których wysokość przewyższa aktywa jego majątku. Wszystko dlatego, że w takim przypadku i tak będziesz zobowiązany do pokrycia zobowiązań i prawdopodobnie nic nie pozostanie do Twojej dyspozycji. Dołożysz sobie tylko formalności.
Oświadczenie o odrzuceniu spadku to akt oświadczenia woli, który składa się przed sądem albo przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym.
Nie da się go odwołać ani złożyć pod warunkiem albo z zastrzeżeniem terminu. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli, jednak w tym przypadku:
- uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
- spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.
Oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku może być złożone przez pełnomocnika. Konieczne jest jednak posiadanie przez niego pełnomocnictwa pisemnego z podpisem urzędowo poświadczonym.
Oświadczenie o odrzuceniu spadku – wymagane dane
Kodeks postępowania cywilnego rozstrzyga, jakie wymogi formalne powinno spełniać oświadczenie o odrzuceniu spadku.
Zgodnie z art. 641 k.p.c. oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powinno zawierać:
- imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce jego ostatniego zamieszkania;
- tytuł powołania do spadku;
- treść złożonego oświadczenia.
Przy oświadczeniu należy złożyć wypis aktu zgonu spadkodawcy albo prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu, jeżeli dowody te nie zostały już poprzednio złożone. Dodatkowo składający oświadczenie musi też wymienić wszystkich znanych mu spadkobierców ustawowych i testamenty, o których ma wiedzę.
Jeśli oświadczenie jest składane w formie ustnej, sporządza się z niego protokół.
Ile kosztuje u notariusza oświadczenie o odrzuceniu spadku?
Odrzucenie spadku można przeprowadzić u notariusza. W takim przypadku spadkobierca jest zobowiązany do uiszczenia taksy notarialnej. Ta czynność wynosi 50 złotych netto od każdego ze spadkobierców. Do tego trzeba doliczyć koszty wypisów.
Zaletą złożenia takiego oświadczenia u notariusza jest możliwość załatwienia sprawy wraz z uzyskaniem aktu poświadczenia dziedziczenia już w czasie jednej wizyty.