Często osoby dochodzące zachowku nie zdają sobie sprawy z tego, że pod pewnymi warunkami od zachowku można zapłacić podatek wg ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Jeśli nie chcesz go płacić przeczytaj dokładnie ten wpis.
O podatku od spadków pisałem już w innym miejscu na blogu (przeczytaj: Podatek od spadku). W przypadku zachowku obowiązują te same zasady, a najważniejsza z nich jest taka, że małżonek, dzieci i wnuki oraz rodzice i dziadkowie są z tego podatku zwolnieni. Jeśli czytałeś poprzednie moje wpisy, że zachowek przysługuje tylko tym osobom (przeczytaj: Zachowek).
Nie tak szybko. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest dokonanie odpowiedniego zgłoszenia do urzędu skarbowego i to w odpowiednim terminie.
Zgłoszenia trzeba dokonać w terminie 6 miesięcy od chwili zaspokojenia roszczenia, czyli fizycznego otrzymania zachowku.
Bez znaczenia jest zatem to, czy zachowek jest wypłacany dobrowolnie czy też na podstawie orzeczenia sądowego, a także kiedy zapadł wyrok lub zawarto ugodę w sprawie zapłaty zachowku.
Zgłoszenia dokonuje się na urzędowym formularzu SD Z2.
Czy naprawdę muszę zgłaszać zachowek do urzędu skarbowego?
Jeśli wysokość zachowku jest niższa niż kwota wolna od podatku – czyli 9637, 00 PLN to nie musisz niczego zgłaszać. Natomiast jeśli zlekceważysz obowiązek zgłoszenia w przypadku wyższego zachowku, to możesz spodziewać się, że urząd skarbowy naliczy Ci podatek.
Wysokość podatku od zachowku jest taka sama, jak w przypadku podatku od spadku. Żeby ją ustalić należy od sumy zachowku odjąć powyżej wskazaną kwotę wolną od podatku, a następnie od tak ustalonej kwoty podatek będzie wynosił:
- 3 % – gdy wartość zachowku pomniejszonego o kwotę wolną od podatku jest wyższa niż 10 278, 00 PL
- 308,30 PLN + 5 % nadwyżki ponad 10 278 PLN – gdy wartość zachowku pomniejszonego o kwotę wolną od podatku zawiera się w przedziale pomiędzy 10 278 PLN a 20 556 PLN
- 822, 20 PLN + 7 % nadwyżki ponad 20 556 PLN – gdy wartość zachowku pomniejszonego o kwotę wolną od podatku przekracza 20 556, 00 PLN.