Podział majątku spadkowego, a skarga pauliańska

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

adwokat prawo spadkowe

Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Skarga pauliańska to instytucja prawna, która ma chronić wierzycieli przed nielojalnymi dłużnikami uciekającymi z majątkiem przed egzekucją. Zdarza się, że gdy dłużnik nie ma już innej możliwości obrony przed egzekucją wyzbywa się swojego majątku (tj. popularnie mówiąc przepisuje wartościowe składniki majątku np. nieruchomość na dzieci, rodzeństwo itp.). Dzięki skardze pauliańskiej wierzyciel dłużnika, może zaspokoić się z takich „przepisanych” przedmiotów pochodzących z majątku dłużnika, nawet jeśli „formalnie” stały się one własnością innych osób. Musi on jednak wykazać, że spełniły się odpowiednie warunki, od których zależy uwzględnienie skargi pauliańskiej (więcej na ten temat dowiesz się z mojego poradnika prawnego na stronie http://skarga-paulianska.pl).

Ale dlaczego o tym piszę na blogu poświęconym prawu spadkowemu?

Bo skarga pauliańska też może znaleźć swoje zastosowanie w prawie spadkowym i to w dwóch różnych sytuacjach. Pierwsza z nich, której jednak nie dotyczy niniejszy wpis, zachodzi kiedy spadkobierca odrzuca spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli. Tzn. spadkobierca, który posiada długi, celowo odrzuca spadek po to, żeby jego wierzyciele nie mogli zaspokoić się z majątku spadkowego.

Drugi przypadek, kiedy w sprawie spadkowej może pojawić się skarga pauliańska, jest nieco bardziej skomplikowany. Ryzyko, o którym chcę napisać, może pojawić się w związku z podziałem majątku spadkowego.

Przykład:

Załóżmy, że jest dwóch spadkobierców (osoba A i osoba B), którzy nabyli spadek w częściach równych. W skład spadku wchodzi mieszkanie o wartości 300 000, 00 PLN. Osoba B ma długi, dlatego spadkobiercy dogadują się w ten sposób, że przy podziale spadku całe mieszkanie przypadnie osobie A bez jakichkolwiek spłat na rzecz osoby B. Dzięki temu B usunie możliwość egzekucji jego długów z odziedziczonego mieszkania.

W takiej sytuacji, wierzyciele B będą mogli wykorzystać skargę pauliańską, ażeby dochodzić swoich wierzytelności poprzez ich egzekucję z mieszkania, które stanie się wyłączną własnością A. Taka możliwość będzie zachodzić wówczas, gdy ustalenia pomiędzy spadkobiercami wejdą w życie na podstawie umownego działu spadku lub też ugody zawartej w toku postępowania przed sądem, a nawet zostaną ustalone postanowieniem sądu spadku wydanego na podstawie zgodnego wniosku co do podziału majątku spadkowego.

Nie wchodząc w niuansy dotyczące skargi pauliańskiej, o których piszę na wyżej wskazanej stronie internetowej, należy podkreślić, że skargę pauliańską wnosi się przeciwko osobie, która uzyskała korzyść, czyli – w powyżej wskazanym przykładzie – osobie A. To ta osoba poniesie koszty tej sprawy, mimo, że to przecież osoba B była sprawcą zamieszania.

Dzieląc majątek spadkowy, warto zatem zapoznać się ze stanem majątkowym pozostałych spadkobierców, żeby nie narazić się na możliwość wniesienia skargi pauliańskiej.

dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz