Spadek po ojcu, po matce, po rodzicach

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Spadek po rodzicach – podstawowe informacje

Chciałbym, żebyś w jednym miejscu mógł (mogła) znaleźć wszystkie istotne informacje na temat spadku po rodzicach. Nie w każdym przypadku każde zagadnienie będzie dla Ciebie równie interesujące. Dlatego ten artykuł zawiera tylko bardzo podstawowe informacje, ale nie martw się. Za każdym razem, gdy będę o czymś wspominał pokaże Ci miejsca na moim blogu, gdzie znajdziesz na ten temat więcej szczegółów.

Kto dziedziczy po ojcu, po matce, rodzicach?

Po rodzicach w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci. Jeśli w chwili śmierci rodzic pozostawał w związku małżeńskim, to wraz z dziećmi dziedziczy także ten małżonek. Oczywiście chodzi tylko o aktualnego małżonka. Byłe żony i byli mężowie nie dziedziczą.

Małżonkowi przypada co najmniej ¼ spadku. Zatem jeśli dzieci jest mniej niż czworo, wszyscy dziedziczą w częściach równych. Jeśli jest zaś rodzic miał co najmniej czwórkę dzieci, małżonek dziedziczy ¼ spadku, a pozostała jego część przypadka dzieciom.

W pewnych przypadkach można pozbawić małżonka prawa do spadku. Więcej na temat dziedziczenia po rodzicu łącznie z jego małżonkiem możesz przeczytać tutaj: Dziedziczenie po małżonku

Każde z dzieci dziedziczy w częściach równych. Oczywiście nie dziedziczą te osoby, które zostały wydziedziczone, odrzuciły spadek, zrzekły się dziedziczenia lub zostały uznane za niegodnych dziedziczenia

Więcej:
Wydziedziczenie
Odrzucenie spadku
Zrzeczenie się dziedziczenia
Niegodność dziedziczenia

A co jeśli jest testament? Wtedy dziedziczą te osoby, które zostały wskazane w testamencie.

W każdym wypadku, gdy w sprawie spadkowej pojawia się testament musisz zapoznać się z instytucją zachowku czytając wpis: Zachowek – podstawowe informacje

ZAPAMIĘTAJ

Stwierdzenie nabycia spadku po rodzicach

Pierwszym krokiem do uzyskania spadku po rodzicach jest przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, względnie uzyskanie notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Wszystkiego na ten temat dowiesz się czytając poniżej wskazane w wpisy:

Stwierdzenie nabycia spadku
Poświadczenie dziedziczenia

Dział spadku po matce, po ojcu, po rodzicach

Kiedy sam (sama) jesteś spadkobiercą, to stwierdzenie nabycia spadku (uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia) zakończy wszystkie formalności związane z przejęciem spadku po rodzicach.

Jeśli spadkobierców jest oprócz Ciebie jeszcze kilku (lub choćby tylko jeden) będziesz musiał wykonać kolejny krok. Chodzi o podział spadku zwany też działem spadku. Jeśli jesteś na tym etapie, to przeczytaj ten wpis: Dział spadku

Zachowek po rodzicach

Okazało się, że inni spadkobiercy dostali po rodzicach więcej niż Ty? Zostałeś pominięty w testamencie? Brat czy siostra otrzymali za życia rodziców darowizny? Koniecznie przeczytaj wszystkie wpisy o zachowku. Zacznij od tych:

Komu należy się zachowek?
Ile wynosi zachowek

Podatek od spadku o rodzicach

Na koniec przypominam Ci o podatkach.

Wiedz, że możesz uniknąć podatku od spadku po rodzicach, ale musisz dopełnić pewnych formalności. O wszystkim przeczytasz tutaj: Podatek od spadku

Mam nadzieje, że powyższe informacje okazały się pomocne. Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości dotyczące spadku po rodzicach, zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się Ci wskazać to miejsce na blogu, gdzie wyjaśniałem już interesującą Cię kwestie.

dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

12 thoughts on “Spadek po ojcu, po matce, po rodzicach”

 1. A ja mam pytanie, jak ustrzec przed niechcianym spadkiem siebie i swoje dzieci. Konkretnie przed spadkiem po moim biologicznym ojcu, który nie utrzymywał ze mną nigdy kontaktu.

  1. Trzeba odrzucić spadek. Natomiast nie ma Pani obowiązku cały czas poszukiwać informacji o tym, czy ojciec żyje i czy pozostawił długi. Jeśli dowie się Pani o śmierci ojca, to wtedy należy złożyć stosowne oświadczenie o odrzuceniu spadku. Proszę tylko pamiętać, że jak Pani odrzuci spadek to dziedziczą Pani dzieci. W ich imieniu też można odrzucić spadek, ale to wymaga przeprowadzenia sprawy sądowej. Na blogu jest kilka artykułów na ten temat.

 2. Witam mam takie pytanie mianowicie jeśli matką posiada swoje dzieci a przepisała mieszkanie tylko jednemu czy drugiemu należy się spłata połowy wartości mieszkania? Jak wywalczyć uczciwy podział?

  1. Mówi Pan o zachowku. W podanej przez Pana sytuacji należy się właśnie zachowek. W artykule ma Pan link do tekstów, w których tłumaczę wszystko na temat zachowku.

 3. Witam,
  zwracam się z prośbą o potwierdzenie niniejszego postępowania.

  Spadek stanowią tylko długi. Na podstawie art.1015 par 2 KC spadkobierca który nie złożył oświadczenia o odrzuceniu spadku przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza .
  Czyli rozumiem że spadkobierca na podstawie powyższego art. 1015 par 2, nie odziedziczy długów mimo że nie odrzucił spadku. Czyli spadkobierca nie musi podejmować żadnych czynności ?

  Dziękuję z góry za pomoc
  Ewa

  1. To nie do końca tak działa. Dziedziczy Pani długi, a wierzyciele spadki mogą skierować egzekucję do Pani majątku (np. zająć Pani wynagrodzenie przez komornika). Natomiast nie mogą od Pani wyegzekwować więcej niż wynosiła wartość spadku. Problem w tym, że w każdej sytuacji trzeba będzie się bronić w sprawie sądowej, wykazywać wartość spadku, walczyć z komornikiem itp.

 4. Witam moja matka zmarła w 2016 roku ale siostra niechcenia mi pokazać testamentu twierdzi że matka mnie i brata wydziedziczyła co mam w takim przypadku zrobić?

  1. Wystarczy założyć sprawę sądową o stwierdzenie nabycia spadku i napisać we wniosku, że siostra jest w posiadaniu testamentu. Sąd zobowiąże siostrę, żeby go przedstawiła w sądzie i wyślę Pani jego kserokopię.

 5. Witam. nie znalazłem odpowiedzi na w sumie proste pytanie.
  sprawa jest następująca:
  Jedynymi właścicielami majątku byli rodzice. Mama zmarła, Ojciec żyje i chce sprzedać majątek. ja jestem Jedynakiem. Mama nie pozostawiła testamentu. Nie ma osób trzecich, darowizn, obciążeń hipotecznych itp. Teoretycznie sprawa prosta. Jednak nigdzie nie mogę dowiedzieć się ILE należy mi się w takim razie po śmierci Mamy? Czy to jest spadek czy zachówek? jaki procent po sprzedaży tejże nieruchomości będzie mi się prawnie należał?

  1. W skład spadkobierców ustawowych wchodzi Pan razem z ojcem. Spadkobiercy ustawowi w tej konfiguracji dziedziczą majątek spadku w częściach równych, zatem ma Pan prawo do połowy spadku po mamie. Teraz tylko pozostaje pytanie czy majątek spadkowy wchodził w skład majątku wspólnego rodziców, czy był to był majątek osobisty mamy. W pierwszym przypadku połowa majątku wspólnego należy do taty, a drugą połowę dziedziczy Pan z tatą po połowie, więc otrzyma Pan 1/4 majątku. Jeśli chodzi o majątek osobisty mamy, to do niego ma Pan prawo w udziale 1/2.

 6. Mam pytanie do Pana , ja dostałem darowizne od ojca ( z jego osobistego majątku) a brat dostał darowizne od matki ( z jej majątku osobistego) obydwóch po równej wartości i teraz pytanie czy jak umrze ojciec pierwszy to czy brat może żądać ode mnie zachowek po ojcu bo od ojca nic nie dostał ???
  Czy rodzice mimo że mieli prywatne majątki nabyte też np. przed ślubem lub w spadku lub w darowiźnie i przekażą je np. matka swój majątek jednemu a ojciec drugiemu to można wołać zachowek ??? Wkońcu jak patrząc od rodziców oby dwóch dostaliśmy po równo tylko że jeden od ojca a drugi od matki . Zależy mi na odpowiedzi. Pozdrawiam i do usłyszenia napewno zadzwonie jak będę znał odp.

  1. Bardzo dobrze rozumie Pan przepisy o zachowku. W podanej przez Pana sytuacji każdy może domagać się zachowku po każdym. Co więcej jedno z rodziców może żądać zachowku od darowizny uczynionej przez drugiego rodzica. Proszę pamiętać, że przecież majątek osobisty też podlega dziedziczeniu przez małżonka. W takim wypadku zwykle rekomendujemy Klientom notarialną umowę o zrzeczenie się zachowku wraz z dodatkowym zabezpieczeniem, o którym nie chcę pisać na blogu. W razie potrzeby zapraszam do kontaktu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wezwanie do zapłaty zachowku wzór

 

Pobierz bezpłatnego E-booka ze wzorem wezwania do zapłaty zachowku
 • Każdy spór o zapłatę zachowku zaczyna się od oficjalnego wezwania do zapłaty.
 • Pobierz bezpłatny wzór takiego wezwania przygotowany przez adwokata, który przeprowadził setki procesów o zachowek.
 • Dowiedz się jakie elementy musi zawierać przygotowane przez Ciebie wezwanie do zapłaty zachowku, żeby było skuteczne.