adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Sprawa spadkowa – jakie okoliczności będzie badał sąd rozstrzygając sprawę dotyczącą nabycia spadku?

sprawa spadkowa

W toku sprawy o stwierdzenie nabycia spadku pierwszą i stosunkowo oczywistą kwestią, którą będzie ustalał Sąd Spadku będzie fakt i data śmierci spadkodawcy, a także ostatnie miejsce jego zamieszkania.

W drugiej kolejności Sąd będzie ustalał krąg osób powołanych do dziedziczenia z mocy ustawy oraz ich adresy miejsca zamieszkania. Wszystkie te osoby muszą być prawidłowo zawiadomione o toczącym się postępowaniu oraz powinny mieć prawo zaprezentowania swojego stanowiska na rozprawie.

W toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku należy także ustalić, czy zmarły pozostawił po sobie testament lub testamenty. Sąd będzie dążył do ustalenia treści wszystkich istniejących testamentów. Może być bowiem tak, że rozporządzenia spadkodawcy będą zawarte w kilku testamentach. Tak będzie jeśli spadkodawca nie odwoła poprzedniego testamentu, nie zniszczy go w celu odwołania lub nie pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, a treść nowego testamentu nie będzie sprzeczna z treścią poprzedniego testamentu. Po drugie w toku postępowania uczestnicy mogą podważyć ważność testamentu, który odwoływał poprzedni testament. W takim wypadku to ten poprzedni testament może stać się podstawą dziedziczenia.

Jeśli Sąd stwierdzi istnienie testamentu (testamentów), wówczas konieczne będzie ustalenie kręgu spadkobierców powołanych we wszystkich testamentach wraz z ich danymi korespondencyjnymi. Te osoby będą również mogły wziąć udział w postępowaniu i np. starać się podważyć niekorzystny dla nich testament.

Sąd Spadku będzie w toku postępowania o nabyciu spadku oceniał także treść testamentu. Będzie to dotyczyło zarówno znaczenia poszczególnych zwrotów użytych przez spadkodawcę, ale także treści testamentu ustnego. Istnieje także możliwość ustalenia treści testamentu pisemnego, który zaginał lub został utracony.

W ramach tego postępowania Sąd Spadku nie będzie z reguły badał składu majątku spadkowego. W tym postępowaniu Sąd ustala zasady dziedziczenia, a nie to, kto dziedziczy poszczególne przedmioty spadkowe. Od powyższej zasady są dwa wyjątki.

Pierwszy zachodzi wówczas, gdy Sąd będzie orzekał o istnieniu zapisu windykacyjnego. Badanie majątku będzie jednak ograniczone do przedmiotu tego zapisu.

Druga sytuacja, w które Sąd będzie także ustalał skład majątku spadkowego zachodzi w przypadku, gdy w treści testamentu spadkodawca powierzył jednej lub kilku osobom przedmioty wyczerpujące prawie cały spadek. Takie osoby uważa się bowiem w razie wątpliwości za powołane do spadku w takiej w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów. Żeby określić wartość tych przedmiotów i odpowiedni stosunek ich wartości, należy ustalić wartość całego majątku spadkowego.

Sąd bada także, czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne. Zasady dziedziczenia gospodarstw rolnych zostaną jednak przedstawione w kolejnych wpisach.

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.