Jak szybko należy zapłacić zachowek po otwarciu spadku? Czy jest jakiś wynikający z przepisów prawa i nieprzekraczający termin do jego zapłaty? Ostatnio kilkakrotnie zadano mi takie właśnie pytanie.
Zasady ustalenia terminu zapłaty zachowku nie są jakieś szczególnie skomplikowane, ale jest to temat na ciekawy wpis na blogu o prawie spadkowym, dlatego chętnie Ci tę kwestię wyjaśnię.
Termin na zapłatę zachowku nie jest liczony od dnia otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), czy nawet od dnia otwarcia testamentu. Te zdarzenia mają wpływ na powstanie wymagalności zachowku, czyli najwcześniej od tych zdarzeń można się domagać jego zapłaty.
Termin do zapłaty zachowku rozpoczyna swój bieg od chwili, kiedy osoba uprawniona zażąda jego wypłaty. Konieczna jest zatem inicjatywa ze strony tej osoby. Temu właśnie służy wezwanie do zapłaty zachowku.
Dochodzenie zachowku jest tylko uprawnieniem. Nie jest przecież powiedziane, że uprawniony zawsze chce z swojego prawa korzystać. Dlatego zanim nie wyrazi on takiej woli, zobowiązany do jego zapłaty nie musi podejmować żadnych działań.
W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że uprawniony ma ograniczony czas na podjęcie działań zmierzających do uzyskania zachowku.
Więcej na ten temat:
- Przedawnienie zachowku
- Przerwanie biegu przedawnienia zachowku
- Zachowek a służebność mieszkania – umowa darowizny z dożywotną służebnością
Ale jaki jest termin na zapłatę zachowku?
No właśnie, bo trochę odszedłem od głównej kwestii.
Termin na zapłatę zachowku ustala osoba, której on przysługuje i informuje o tym zobowiązanego do jego wypłaty w treści wezwania do zapłaty zachowku.
Przyjmuje się, że termin ten powinien wynosić nie mniej niż 14 dni.
Po upływie wyznaczonego terminu uprawniony do zachowku może wnieść sprawę do sądu. Często jednak zanim do tego dojdzie, następuje wymiana korespondencji pomiędzy stronami lub nawet podjęcie rozmów ugodowych.
Przeczytaj uważnie te wpisy, a przede wszystkim zwróć uwagę na to, żeby nie popełnić błędu w odpowiedzi na wezwanie do zapłaty zachowku:
Termin na zapłatę zachowku po sprawie sądowej
Brak zapłaty kwoty należnego zachowku w wyznaczonym terminie umożliwia skierowanie sprawy do sądu. W toku sprawy sąd rozstrzygnie czy roszczenie o zachowek faktycznie przysługuje osobie, która wystąpiła o jego zapłatę, a także określi wysokość zachowku.
Jeśli sąd zasądzi zachowek, to zobowiązany do jego zapłaty będzie musiał go zapłacić po uprawomocnieniu się wyroku sądu.
Przeczytaj:
Uprawomocnienie się wyroku o zapłatę zachowku