adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
Al. Beliny-Prażmowskiego  24
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Termin zapłaty zachowku

Termin zapłaty zachowku

Jak szybko należy zapłacić zachowek po otwarciu spadku? Czy jest jakiś wynikający z przepisów prawa i nieprzekraczający termin do jego zapłaty? Ostatnio kilkakrotnie zadano mi takie właśnie pytanie.

Zasady ustalenia terminu zapłaty zachowku nie są jakieś szczególnie skomplikowane, ale jest to temat na ciekawy wpis na blogu o prawie spadkowym, dlatego chętnie Ci tę kwestię wyjaśnię.

Termin na zapłatę zachowku nie jest liczony od dnia otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), czy nawet od dnia otwarcia testamentu. Te zdarzenia mają wpływ na powstanie wymagalności zachowku, czyli najwcześniej od tych zdarzeń można się domagać jego zapłaty.

Termin do zapłaty zachowku rozpoczyna swój bieg od chwili, kiedy osoba uprawniona zażąda jego wypłaty. Konieczna jest zatem inicjatywa ze strony tej osoby. Temu właśnie służy wezwanie do zapłaty zachowku.

Dochodzenie zachowku jest tylko uprawnieniem. Nie jest przecież powiedziane, że uprawniony zawsze chce z swojego prawa korzystać. Dlatego zanim nie wyrazi on takiej woli, zobowiązany do jego zapłaty nie musi podejmować żadnych działań.

W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że uprawniony ma ograniczony czas na podjęcie działań zmierzających do uzyskania zachowku.

Więcej na ten temat:

Ale jaki jest termin na zapłatę zachowku?

No właśnie, bo trochę odszedłem od głównej kwestii.

Termin na zapłatę zachowku ustala osoba, której on przysługuje i informuje o tym zobowiązanego do jego wypłaty w treści wezwania do zapłaty zachowku.

Przyjmuje się, że termin ten powinien wynosić nie mniej niż 14 dni.

Po upływie wyznaczonego terminu uprawniony do zachowku może wnieść sprawę do sądu. Często jednak zanim do tego dojdzie, następuje wymiana korespondencji pomiędzy stronami lub nawet podjęcie rozmów ugodowych.

Przeczytaj uważnie te wpisy, a przede wszystkim zwróć uwagę na to, żeby nie popełnić błędu w odpowiedzi na wezwanie do zapłaty zachowku:

Termin na zapłatę zachowku po sprawie sądowej

Brak zapłaty kwoty należnego zachowku w wyznaczonym terminie umożliwia skierowanie sprawy do sądu. W toku sprawy sąd rozstrzygnie czy roszczenie o zachowek faktycznie przysługuje osobie, która wystąpiła o jego zapłatę, a także określi wysokość zachowku.

Jeśli sąd zasądzi zachowek, to zobowiązany do jego zapłaty będzie musiał go zapłacić po uprawomocnieniu się wyroku sądu.

Przeczytaj:
Uprawomocnienie się wyroku o zapłatę zachowku

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.