Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – postępowanie spadkowe koszty

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Wniosek o sądowe stwierdzenie nabycia spadku – jak większość innych spraw sądowych – podlega opłacie sądowej. Oznacza to, że Sąd Spadku nie zajmie się sprawą dopóki wnioskodawca nie pokryje opłaty sądowej.

Opłata, którą należy wnieść do sądu to 100 PLN. Jest to opłata stała, zatem jej wysokość nie jest uzależniona od wartości lub składu majątku spadkowego, ani od ilości występujących w sprawie spadkobierców, czy ilości testamentów, które pozostawił po sobie spadkodawca.

Opłatę można uiścić w kasie Sądu Spadku lub przelewem na rachunek bankowy właściwego sądu. Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty.

Brak dokonania opłaty lub przedstawienia jej dowodu spowoduje wystosowanie przez Sąd Spadku wezwania do uzupełnienia tej opłaty w terminie 7 dni od chwili doręczenia wezwania. Nie ma zatem przeszkód, żeby opłatę uiścić już po złożeniu wniosku, byleby zmieścić się w terminie narzuconym przez sąd. Trzeba pamiętać, że brak uiszczenia tej opłaty we wskazanym przez sąd terminie będzie skutkować zwrotem wniosku.

Należy także wskazać, że powyższa opłata jest dokonywana jednokrotnie przez wnioskodawcę. Uczestnicy, którzy chcą wziąć udział w postępowaniu o nabycie spadku nie muszą przed przystąpieniem do sprawy ponosić żadnych opłat.

Nie są to jednak jedyne koszty, które mogą wystąpić w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Po pierwsze należy wskazać, że jeśli postępowanie będzie mogło zakończyć się przed upływem pół roku od chwili śmierci spadkodawcy, każdy ze spadkobierców będzie musiał przed Sądem Spadku złożyć oświadczenie o tym, czy spadek przyjmuje (ew. w jaki sposób) czy też go odrzuca. Sąd dopuści możliwość złożenia takiego oświadczenia po uiszczeniu opłaty w kwocie 50 PLN. Ponoszenie opłaty nie będzie konieczne, jeśli spadkobierca wcześniej złożył już takie oświadczenie. Więcej o oświadczeniach o przyjęciu i odrzuceniu spadu znajdziesz tutaj.

W sprawie mogą również pojawić się dodatkowe koszty związane z udziałem w sprawie biegłych (mających np. stwierdzić, czy testament został faktycznie sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę bądź orzec – na podstawie dokumentacji medycznej – czy spadkodawca w chwili sporządzania testamentu był zdolny do świadomego działania, czy też oszacować wartość majątku spadkowego lub jego części). Koszty biegłych mogą wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wezwanie do zapłaty zachowku wzór

 

Pobierz bezpłatnego E-booka ze wzorem wezwania do zapłaty zachowku
  • Każdy spór o zapłatę zachowku zaczyna się od oficjalnego wezwania do zapłaty.
  • Pobierz bezpłatny wzór takiego wezwania przygotowany przez adwokata, który przeprowadził setki procesów o zachowek.
  • Dowiedz się jakie elementy musi zawierać przygotowane przez Ciebie wezwanie do zapłaty zachowku, żeby było skuteczne.