adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia

Wyłączenie małżonka od dziedziczenia jest w zasadzie kontynuacją poprzedniego wątku tj. zasad dziedziczenia po rozwodzie.

Przy okazji omawiania tego tematu wspomniałem, że konsekwencje rozwodu wchodzą w życie dopiero po uprawomocnieniu się wyroku rozwiązującego małżeństwo i że może pojawić się sytuacja, w której śmierć jednego z małżonków nastąpi jeszcze przed orzeczeniem rozwodu.

Co wtedy? Tego właśnie dotyczy dzisiejszy wpis.

Kiedy jest możliwe wyłączenie małżonka od dziedziczenia?

Jeśli śmierć spadkodawcy następuje w toku sprawy o rozwód każdy ze spadkobierców może podjąć starania o to, żeby wyłączyć niedoszłego ex małżonka od dziedziczenia. Pozytywne zakończenie tych starań będzie polegało na tym, że małżonek nie będzie dziedziczył, a zatem inni spadkobiercy otrzymają większą część majątku spadkowego.

Pierwszym warunkiem umożliwiającym wyłączenie małżonka od dziedziczenia jest to, żeby w ramach toczącej się jeszcze za życia spadkodawcy sprawy o rozwód, zażądał on orzeczenia rozwodu z winy drugiej strony.

Bez znaczenia pozostaje to, kto wytoczył sprawę o rozwód (przyszły spadkodawca czy jego małżonek), a także to, czy żądanie dotyczy stwierdzenia wyłącznej winy małżonka spadkodawcy, czy orzeczenia o rozwodzie z winy obu stron.

Drugim warunkiem pozytywnego wyłączenia małżonka od dziedziczenia jest to, żeby żądanie rozwiązania małżeństwa z jego winy było uzasadnione. Najprostsza sytuacja jest wówczas, gdy spadkodawca umiera po wydaniu orzeczenia, ale przed jego uprawomocnieniem. Wtedy orzeczenie sądu w zasadzie wyjaśnia sprawę.

Jeśli śmierć następuje wcześniej, spadkobiercy będą musieli wykazać winę małżonka spadkodawcy.

Sprawa sądowa o wyłączenie małżonka

Pozbawienie małżonka możliwości dziedziczenia po spadkodawcy wymaga wszczęcia i przeprowadzenia przez spadkobierców sprawy sądowej. To właśnie w tej sprawie będzie trzeba wykazać winę małżonka w rozpadzie związku ze spadkodawcą.

Taką sprawę może wytoczyć każdy ze spadkobierców. Nie muszą oni działać wspólnie, wystarczy, że jedna osoba zdecyduje się na ten krok.

Działać trzeba szybko, ponieważ rozpoczęcie takiej sprawy jest możliwe w terminie 6 miesięcy od dnia, kiedy spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku i nie później niż 1 rok po tej chwili.

Jeśli jednocześnie toczy się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku po spadkodawcy, wówczas sąd powinien tę sprawę zawiesić do czasu rozstrzygnięcia powództwa o wyłączenie małżonka od dziedziczenia.

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.