Zachowek a scheda spadkowa

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Zachowek a scheda spadkowa

Na spotkaniach z Klientami bardzo często analizuję pod kątem zasadności roszczeń o zachowek przedstawiane mi umowy darowizny dokonane przez spadkodawcę. Jednym z typowych postanowień, które stosunkowo często pojawiają się w takich umowach, a zarazem budzą spore wątpliwości są klauzule dotyczące schedy spadkowej.

Treść postanowienia z reguły brzmi mniej więcej tak:

„Spadkodawca oświadcza, że niniejsza darowizna jest zwolniona z obowiązku zaliczenia na schedę spadkową”

Scheda spadkowa

Scheda spadkowa ma znaczenie w przy dokonywaniu podziału majątku spadkowego (dział spadku). W skrócie można powiedzieć, że jeśli podział dokonywany jest pomiędzy zstępnymi, albo pomiędzy zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn oraz zapisów windykacyjnych

Przykład:

Spadkodawca ma dwoje dzieci (syna oraz córkę) i małżonkę. W skład spadku wchodzi dom o wartości 500 tyś. PLN, zaś syn spadkodawcy otrzymał od niego w darowiźnie samochód o wartości 100 tyś. PLN. Spadkobiercy dziedziczą spadek po 1/3 części.

Wobec tego cały majątek spadkowy wraz z doliczoną darowizną ma wartość 600 tyś. PLN. Scheda każdego ze spadkobierców wynosi 1/3 wartości majątku powiększonego o wartości darowizn czyli 200 tyś. PLN.

Ponieważ syn już otrzymał darowiznę o wartości 100 tyś. PLN, to z pozostałego do podziału majątku spadkowego może otrzymać tylko 100 tyś. PLN. Tymczasem jego siostra i matka otrzymają ze spadku po 200 tyś. PLN.

Gdyby zaś darowizna samochodu została zwolniona ze schedy spadkowej wówczas rozliczenie przedstawiałoby się następująco:

Wartość majątku spadkowego 500 tyś. PLN. Darowizna nie jest doliczana, więc te 500 tyś. PLN dzieli się na troje spadkobierców (każdy otrzymuje po 166,6 tyś. PLN).

Jak widać fakt wyłączenia darowizny ze schedy spadkowej ma bardzo doniosłe skutki finansowe.

Scheda spadkowa a zachowek

Należy jednak z całą stanowczością podkreślić, że to czy darowizna została zwolniona ze schedy spadkowej nie ma żadnego znaczenia w zakresie ustalania wysokości zachowku lub też osób zobowiązanych do jego zapłaty. Scheda spadkowa ma tylko i wyłącznie znaczenie przy podziale majątku spadkowego.

Pewnie zainteresuję Cię również wpis: Scheda spadkowa

Share on facebook
Pomóż mi rozwinąć mój blog - udostępnij ten artykuł na FACEBOOK'u
dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

2 thoughts on “Zachowek a scheda spadkowa”

  1. Witam.Mam pytanie otóż kilka lat temu tato przepisał mi pół domu w akcie darowizny z zapisem że nieruchomość nie będzie wliczana do schedy spadkowej czy po jego śmierci moje siostry mogą żądać zachowku? Pozdrawiam

    1. Tak ponieważ zaliczenie czegoś (bądź nie) na schedę spadkową ma znaczenie przy dziale spadku, ale nie przy zachowku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *