Zasady doliczania darowizn do substratu zachowku

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Zasady doliczania darowizn do substratu zachowku

Wcześniej wyjaśniałem, że na poczet substratu zachowku należy zaliczyć ustanowione przez spadkodawcę zapisy windykacyjne oraz dokonane darowizny. Jest to istotne, albowiem wysokość substratu zachowku ma decydujące znaczenie przy ustalaniu wartości należnego zachowku.

Kiedy doliczamy darowizny do substratu zachowku?

Darowizny doliczane są do spadku niezależnie od tego, czy przedmiot darowizny nadal istnieje lub wchodzi do majątku obdarowanego czy nie. Bez znaczenia jest także to, czy obdarowany jest nadal wzbogacony (choć będzie to miało znaczenie na etapie dochodzenia zachowku).

Wartość darowizn ustala się wg stanu z dnia dokonania darowizny, a wg cen z dnia ustalania zachowku.

Jeżeli uprawnionym do zachowku jest zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek poniesione przez spadkodawcę koszty wychowania oraz wykształcenia ogólnego i zawodowego, o ile koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku (np. zagraniczne studia).

Jakich darowizn nie doliczamy do substratu zachowku?

Nie wszystkie „darowizny” podlegają zaliczeniu na poczet substratu zachowku. Istnieją pewne szczególny sytuacje, którym poświęciłem odrębne wpisy.

Patrz więcej:

Nie podlegają zaliczeniu na poczet substratu zachowku również następujące darowizny:

  1. Darowizny drobne, zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte. Np. prezenty okolicznościowe, podarunki itp.
  2. Darowizny dokonane przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Ten temat wymaga szerszego omówienia. Więcej:
  3. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.
  4. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.

Temat interesujący? Czytaj dalej: Wezwanie do zapłaty zachowku

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk