Ile wynosi zachowek?

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Ile wynosi zachowek?

Ile wynosi zachowek?

Wysokość zachowku nie jest jednoznaczna z wartością majątku spadowego, jaki odziedziczyłby uprawniony do zachowku przy dziedziczeniu ustawowym. Ma on prawo jedynie dla określonej części tego majątku, a ściśle mówiąc do kwoty pieniężnej o wartości określonej części majątku spadkowego.

Wartość zachowku zależy od kilku czynników m.in. od ilości osób, które mogą domagać się zachowku, wartości dokonanych za życia przez spadkodawcę darowizn, treści testamentu, a także sytuacji osobistej uprawnionych do zachowku. Po jednym spadkodawcy dla każdej z osób uprawnionych może być inna.

Jak obliczyć zachowek?

Są cztery etapy ustalania wysokości zachowku.

  • Ustalenie udziału przysługującego uprawnionemu w spadku w przypadku dziedziczenia ustawowego;
  • Ustalenie substratu zachowku;
  • Ustalenie czy uprawniony do zachowku jest w grupie uprzywilejowanej co do wysokości zachowku;
  • Zestawienie tych wszystkich wielkości.

Co ciekawe ustalenie wysokości należnego zachowku wcale nie jest jednoznaczne z tym, że właśnie taką kwotę można dochodzić w sprawie o zachowek.

Więcej: Ile zachowku mogę żądać w sprawie sądowej

Zachowek wysokość

W tym wpisie wyjaśnię w jaki sposób określić udział, jaki przypadłby uprawnionemu do zachowku w majątku spadkowym gdyby dziedziczenie nastąpiło na podstawie ustawy. Dalsze kroki ustalania wysokości zachowku zostaną opisane w kolejnych wpisach.

Przypadający na uprawnionego udział majątku spadkowego należny mu w ramach dziedziczenia ustawowego ustala się zgodnie z przepisami dotyczącymi dziedziczenia ustawowego (patrz: Dziedziczenie ustawowe).

Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.

Obliczanie zachowku

Przykład:

Spadkodawca miał małżonkę oraz dwójkę dzieci (syna i córkę – bezdzietnych). Na podstawie testamentu w całości do spadku została powołana małżonka spadkodawcy, zaś córka odrzuciła spadek.

Obliczenie zachowku należnego na rzecz syna spadkodawczyni należy zacząć od ustalenia udziału, jaki przysługiwałby mu w spadku w przypadku dziedziczenia ustawowego. Ponieważ córka odrzuciła spadek, syn dziedziczyłby łącznie z matką po ½.

To jednak nie wystarczy. Mimo, że córka spadkodawcy odrzuciła spadek, to – zgodnie z powyżej wskazaną regułą – należy ją uwzględnić na potrzeby obliczenia zachowku, zatem udział spadkowy syna spadkodawcy będący punktem wyjścia do dalszych obliczeń wynosi 1/3 spadku.

Temat jest interesujący? Czytaj dalej:

JAK OBLICZYĆ ZACHOWEK – INFOGRAFIKA

 

jak obliczyć zachowek

Share on facebook
Pomóż mi rozwinąć mój blog - udostępnij ten artykuł na FACEBOOK'u

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *