Jak radzić sobie ze sprawami spadkowymi? - Blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Spadkowego

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa spadkowego
Rozwód, a dziedziczenie

Rozwód, a dziedziczenie

Rozwód, a dziedziczenie

W ostatnim czasie często poruszałem na blogu temat dziedziczenia po małżonku. To całkiem ciekawy temat, a po drugie kilka razy szczegółowo go omawiałem podczas rozmów z Klientami, co pozwoliło mi zorientować się, jakie zagadnienia budzą największe wątpliwości.

Dzisiaj będzie o rozwodzie i dziedziczeniu, chociaż pewnie na jednym wpisie się nie skończy. W razie gdybyś był zainteresowany innymi zagadnieniami dotyczącymi dziedziczenia po małżonku odsyłam Cię do wpisów:

Tymczasem bez dalszych wstępów ….

Czy rozwód ma wpływ na dziedziczenie?

Ma i to kluczowy.

Po rozwodzie ex-małżonkowie są – wg prawa spadkowego – obcymi ludźmi i po sobie nie dziedziczą. W takim wypadku w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci, jeśli nie ma dzieci, to rodzice, w dalszej kolejności rodzeństwo i tak dalej….

Szczegóły tutaj: Dziedziczenie ustawowe

Czy musisz wiedzieć coś więcej o dziedziczeniu po rozwodzie?

Tak.

Po pierwsze: rozwód jest orzeczony z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Wyrok może się uprawomocnić w kilku sytuacjach:

  1. W dniu wydania wyroku przez sąd odwoławczy (apelacyjny);
  2. 21 dni po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji (okręgowy) jeśli żadna ze stron nie wystąpiła z wnioskiem o uzasadnienie wyroku lub nie wniosła apelacji;
  3. 14 dni po doręczeniu ostatniej ze stron wyroku sądu pierwszej instancji (okręgowego) wraz z uzasadnieniem o ile żadna ze stron nie wniosła apelacji.

Jeśli zapadnie wyrok rozwodowy, zaś przed jego uprawomocnieniem nastąpi śmierć jednego z małżonków, sąd umorzy postępowanie w sprawie i rozwód nie będzie skuteczny.

Jeśli jeden z małżonków umrze w czasie trwania o rozwód inni spadkobiercy mogą wykluczyć go z dziedziczenia w toku specjalnego postępowania sądowego, ale o tym w innym wpisie (Wyłączenie małżonka od dziedziczenia).

Po drugie: testament zachowuje moc nawet po rozwodzie. Jeśli zatem powołałeś/aś do spadku po sobie swojego małżonka, to będzie on dziedziczył po Tobie w zakresie wskazanym w testamencie, nawet po rozwodzie.

Po trzecie: Jeśli w Twoim małżeństwie panował ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, albo określone składniki majątkowe były waszą współwłasnością, to po rozwodzie powinieneś dokonać podziału tego majątku.

Jeśli tego nie zrobisz, może zdarzyć się sytuacja, kiedy po Twojej śmierci Twój nowy (dziedziczący po Tobie) małżonek stanie się współwłaścicielem majątku spadkowego wraz Twoim ex – małżonkiem.

Przyznasz, że to mało komfortowa sytuacja.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Klisz i Wspólnicy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

Potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie spadkowej?
Podaj numer telefonu – oddzwonię

Wyślij numer

Pozostaw komentarz

Top