Rozwód, a dziedziczenie

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

adwokat prawo spadkowe

Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Rozwód, a dziedziczenie

W ostatnim czasie często poruszałem na blogu temat dziedziczenia po małżonku. To całkiem ciekawy temat, a po drugie kilka razy szczegółowo go omawiałem podczas rozmów z Klientami, co pozwoliło mi zorientować się, jakie zagadnienia budzą największe wątpliwości.

Dzisiaj będzie o rozwodzie i dziedziczeniu, chociaż pewnie na jednym wpisie się nie skończy. W razie gdybyś był zainteresowany innymi zagadnieniami dotyczącymi dziedziczenia po małżonku odsyłam Cię do wpisów:

Tymczasem bez dalszych wstępów ….

Czy rozwód ma wpływ na dziedziczenie?

Ma i to kluczowy.

Po rozwodzie ex-małżonkowie są – wg prawa spadkowego – obcymi ludźmi i po sobie nie dziedziczą. W takim wypadku w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci, jeśli nie ma dzieci, to rodzice, w dalszej kolejności rodzeństwo i tak dalej….

Szczegóły tutaj: Dziedziczenie ustawowe

Czy musisz wiedzieć coś więcej o dziedziczeniu po rozwodzie?

Tak.

Po pierwsze: rozwód jest orzeczony z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Wyrok może się uprawomocnić w kilku sytuacjach:

  1. W dniu wydania wyroku przez sąd odwoławczy (apelacyjny);
  2. 21 dni po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji (okręgowy) jeśli żadna ze stron nie wystąpiła z wnioskiem o uzasadnienie wyroku lub nie wniosła apelacji;
  3. 14 dni po doręczeniu ostatniej ze stron wyroku sądu pierwszej instancji (okręgowego) wraz z uzasadnieniem o ile żadna ze stron nie wniosła apelacji.

Jeśli zapadnie wyrok rozwodowy, zaś przed jego uprawomocnieniem nastąpi śmierć jednego z małżonków, sąd umorzy postępowanie w sprawie i rozwód nie będzie skuteczny.

Jeśli jeden z małżonków umrze w czasie trwania o rozwód inni spadkobiercy mogą wykluczyć go z dziedziczenia w toku specjalnego postępowania sądowego, ale o tym w innym wpisie (Wyłączenie małżonka od dziedziczenia).

Po drugie: testament zachowuje moc nawet po rozwodzie. Jeśli zatem powołałeś/aś do spadku po sobie swojego małżonka, to będzie on dziedziczył po Tobie w zakresie wskazanym w testamencie, nawet po rozwodzie.

Po trzecie: Jeśli w Twoim małżeństwie panował ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, albo określone składniki majątkowe były waszą współwłasnością, to po rozwodzie powinieneś dokonać podziału tego majątku.

Jeśli tego nie zrobisz, może zdarzyć się sytuacja, kiedy po Twojej śmierci Twój nowy (dziedziczący po Tobie) małżonek stanie się współwłaścicielem majątku spadkowego wraz Twoim ex – małżonkiem.

Przyznasz, że to mało komfortowa sytuacja.

dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz