kancelaria wrocław prawo spadkowe

adwokat
Iwo Klisz

Specjalista z zakresu prawa spadkowego

Adwokat Gdańsk Prawo Spadkowe

Napisz do mnie w sprawie spadkowej

Zadzwoń:

Jak adwokat z Gdańska może Ci pomóc w sprawie spadkowej?

Konsultacje prawne w Kancelarii w Gdańsku

W czasie osobistej lub zdalnej rozmowy z adwokatem poznasz swoje uprawnienia i obowiązki jako spadkobierca, zapisobierca, wydziedziczony, uprawniony lub zobowiązany do zapłaty zachowku, a także szanse i koszty założenia w sądzie sprawy spadkowej w Gdańskulub okolicach.

Prowadzenie spraw sądowych przez adwokata w Gdańsku

Adwokat prowadząc sprawę przed sądem w Poznaniu przygotowuje wszystkie pisma procesowe, wnioski oraz pozwy i reprezentuje Cię w sądzie w sprawach o stwierdzenie lub zmianę nabycia spadku, podważenie testamentu, odrzucenia spadku, podziału majątku spadkowego, zapłaty zachowku.

Negocjacje ugodowe - Prawnik Gdańsk

Nie każda sprawa spadkowa musi znaleźć swój finał w sądzie w Poznaniu lub innym mieście. Adwokat może wesprzeć Cię w ramach negocjacji ugodowych z innymi spadkobiercami lub uprawnionymi do zachowku, a następnie przygotować stosowną ugodę, która zabezpieczy Twój interes.

Kim jestem?

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, specjalistą z zakresu prawa spadkowego, liderem zespołu zawodowych prawników (adwokatów i radców prawnych) oraz założycielem Kancelarii Klisz i Wspólnicy mającej oddziały w 5 najważniejszych miastach w Polsce, między innym w Gdańsku.

Jako adwokat przeprowadziłem setki spraw spadkowych, zawarłem kilkadziesiąt ugód sądowych i pozasądowych oraz udzieliłem tysiące konsultacji prawnych (tj. porad prawnych), dzięki czemu mogę czuć się specjalistą z zakresu prawa spadkowego.

W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie zbudowałem zespół prawników (adwokatów i radców prawnych), którzy specjalizują się w prawie spadkowym. 

Bardzo się cieszę, że jesteś gościem na moim Blogu. Chciałem Ci powiedzieć, że od 2013 roku nieprzerwanie pracuję na tym, żeby był on wartościowym poradnikiem dla wszystkich osób, które muszą w pewnym momencie swojego życia bliżej zetknąć się z prawem spadkowym.

Wiele tekstów na blogu jest wynikiem moich zawodowych doświadczeń jako praktykującego adwokata. Inspiracją są dla mnie spotkania z Klientami, sprawy które prowadzę osobiście lub te, które prowadzą członkowie mojego zespołu pod moim nadzorem. Staram się wychwytywać te zagadnienia, które sprawiają największe trudności lub budzą wątpliwości, a następnie tłumaczyć je przystępnym językiem i operować wieloma przykładami.

Mam nadzieję, że Twoim zdaniem dobrze mi to wychodzi, bo – jak mawiał Albert Einstein – „jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę wcale tego nie rozumiesz

Kancelaria Prawa Spadkowego – Biuro w Gdańsku

Od kilku lat moją pasją jest budowanie zespołu złożonego ze zdolnych, ambitnych i odpowiedzialnych prawników (adwokatów i radców prawnych). Przekazywanie im swojego doświadczenia, dbanie o ich rozwój i motywację do pracy. Dzięki temu jestem w stanie jeszcze lepiej robić to, co jest zadaniem każdego adwokata – pomagać osobom takim jak Ty rozwiązywać prawne problemy, wyjaśniać wątpliwości, doradzać korzystanie z najdogodniejszych rozwiązań i przestrzegać przed niebezpieczeństwami, których mogłeś się nie spodziewać.

Każda doba ma 24 godziny, każdy tydzień tylko 7 dni, a ja nie robię się coraz młodszy, dlatego osobiście mogę pomóc jedynie ograniczonej ilości osób. Tymczasem budowanie coraz większego zespołu prawników sprawa, że te ograniczenia przestają istnieć. W chwili obecnej adwokaci i radcowie prawni z mojego zespołu pomagają Klientom w województwie dolnośląskim (Wrocław), śląskim (Katowice), wielkopolskim (Poznań) i pomorskim (Gdańsk). W najbliższym czasie będziemy oferować pomoc w sprawach spadkowych w Warszawie.

Czuję z tego powodu wielką satysfakcję, a nadto cały czas mam możliwość sykać się z nowymi praktycznymi problemami związanymi z prawem spadkowym. Prowadząc samodzielnie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt spraw nie miał bym tylu okazji do zdobywania dalszych doświadczeń ile zdobywam obecnie współpracując z moim zespołem.

Co więcej mam stale inspirację do pisania mojego Bloga 🙂

Interesuje Cię prawo spadkowe? Zacznij tutaj!

adwokat poznań prawo spadkowe

Kancelaria Prawa Spadkowego

Adwokat Gdańsk Prawo Spadkowe


Biuro w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1
tel. 717 405 000
e-mail: [email protected]

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

W jakich sprawach możemy Ci pomóc?

Nabycie spadku

Prowadzimy sprawy o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy i z testamentu.

Zajmujemy się także kwestiami ustalenia nieważności (podważenia) testamentu, a także sprawami, w których testament zaginał.

Podział majątku spadkowego

Doradzamy w sprawach związanych z działem majątku spadkowego.

Prowadzimy takie sprawy przed sądem, a także wspieramy Klientów w negocjacjach dotyczących podziału spadku w drodze ugody.

Zachowek

Doradzamy w kwestiach dotyczących zachowku zarówno osobom uprawnionym jak i zobowiązanym do jego zapłaty.

Prowadzimy postępowania sądowe mające na celu dochodzenie zachowku lub obrony przed jego zapłatą (całkowitą lub częściową)

Wydziedziczenie

Udzielamy porad prawnych związanych z wydziedziczeniem spadkobierców lub obroną przed niesłusznym wydziedziczeniem.

Podważamy lub bronimy wydziedziczenia przed sądami.

Uznanie za niegodnego dziedziczenia

Prowadzimy sprawy sądowe o uznanie za niegodnego dziedziczenia lub wyłączenie od dziedziczenia.

Odrzucenie spadku

Wspieramy naszych Klientów podczas procedury związanej z odrzuceniem spadku, w tym także w sprawach przed sądem opiekuńczych związanych z wyrażeniem zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.

Sprawdź co mówią o mojej Kancelarii moi Klienci

POTRZEBUJESZ POMOCY ADWOKATA W SPRAWIE SPADKOWEJ?

NAPISZ DO NAS

zachowek przedawnienie
Zachowek

Zachowek przedawnienie

Co to znaczy, że roszczenie jest przedawnione? Roszczenia majątkowe, w tym także roszczenie o zapłatę zachowku, z upływem czasu ulegają przedawnieniu. Ważne: Jeśli roszczenie ulegnie

Czytaj dalej »

Odpowiedź na wezwanie do zapłaty zachowku

Czy warto pisać odpowiedź na wezwanie do zapłaty zachowku? Jakiś czas temu przygotowałem wpis zatytułowany Wezwanie do zapłaty zachowku, który szybko stał się jednym z najchętniej czytanych wpisów na moim blogu. Od tamtej pory otrzymywałem drogą mailową i telefoniczną zapytania o tym, czy gdzieś w Internecie można znaleźć wzór odpowiedzi na wezwanie do zapłaty zachowku, a jeśli nie, to co taka odpowiedź powinna zawierać. Nie

Czytaj dalej »

Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku stanowi dowód, że spadek po określonym spadkodawcy przypadł jednemu lub kilku spadkobiercom.Sąd wydaje takie postanowienie po przeprowadzeniu rozprawy, zbadaniu wszystkich koniecznych dokumentów oraz przesłuchaniu spadkobierców. Czy takie postanowienie może zostać zmienione lub uchylone? TAK! Kiedy jest możliwa zmiana lub uchylenie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku? Jeśli postanowienie nie jest jeszcze prawomocne o jego zmianę lub uchylenie należy wnosić w apelacji.

Czytaj dalej »

Stwierdzenie nabycia spadku – kiedy warto z niego skorzystać?

Co to jest stwierdzenie nabycia spadku? Stwierdzenie nabycia spadku wskazuje komu i w jakiej części spadek przypadł, a także czy dziedziczenie następuje na podstawie ustawy czy testamentu. To jednocześnie urzędowy dowód na to, że spadkobierca posiada uprawnienia do spadku, możliwy do wykorzystania np. przed: bankiem chcąc wypłacić środki pieniężne zgromadzone na rachunku spadkodawcy, notariuszem lub kupującym, kiedy zamierzasz sprzedać nieruchomość należącą do spadku, urzędem komunikacji

Czytaj dalej »

Darowizna do majątku wspólnego a zachowek – czyli czy opłaca się dokładnie czytać umowy

Należy zacząć od tego, że uprawniony do zachowku jest zobowiązany zaliczyć na należny mu zachowek wszystkie otrzymane przez niego lub jego wstępnego (np. rodzica) darowizny pochodzące od spadkodawcy. Patrz również: Jak obliczyć zachowek? Oznacza to, że jeśli należny uprawnionemu zachowek wynosi 500 000, 00 PLN, a jeszcze za życia spadkodawcy, uprawniony lub jego wstępny otrzymali od niego darowiznę (np. mieszkanie) o wartości 350 000, 00 PLN wówczas

Czytaj dalej »

Sposoby na podział majątku spadkowego

Pisałem już o tym, że majątek spadkowy powinien być – co do zasady – traktowany jako jedna całość bez względu na to, jakie przedmioty wchodzą do tego majątku. Podział tego majątku może nastąpić na skutek tzw. działu spadku. Może on zostać przeprowadzony przed sądem, notariuszem lub w niektórych przypadkach także poprzez zawarcie zwykłej umowy pomiędzy spadkobiercami. Możesz o tym przeczytać tutaj. Istnieje kilka sposobów dokonania

Czytaj dalej »

Odrzucenie spadku przez małoletniego

Jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka? Pozbyłeś się problemu i odrzuciłeś zadłużony spadek? Często to bardzo dobra decyzja. Alternatywa w postaci przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie zawsze jest tak samo atrakcyjna. Więcej na ten temat: Odrzucenie spadku Jeśli nie masz dzieci, to twoje kłopoty z zadłużonym spadkiem właśnie się skończyły. W przeciwnym wypadku jesteś dopiero w połowie drogi. Odrzucenie spadku ma taki skutek,

Czytaj dalej »

Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym

Instytucja zachowku kojarzona jest przede wszystkim z dziedziczeniem testamentowym. Mam na myśli sytuację, w której spadkodawca dysponuje swoim majątkiem w testamencie w sposób niekorzystny dla jednego lub kilku spadkobierców, a jednocześnie nadmiernie uposaża innych. Najprostszy przykład będzie wyglądał tak, że spadkodawca cały swój majątek zapisuje na rzecz jednego ze swoich synów, a drugiego pozostawia z niczym. W takiej sytuacji Sąd stwierdzi w postanowieniu o nabyciu spadku,

Czytaj dalej »

Szukasz kancelarii prawnej, która mogłaby zająć się Twoją sprawą z obszaru prawa spadkowego?

Jestem Iwo Klisz i zapraszam Cię do bliższego poznania mojej Kancelarii Prawnej w Gdańsku.

Charakteryzuje nas specjalizacja w prawie spadkowym oraz precyzyjne i błyskotliwe działanie.

Dla kogo jesteśmy?

Udzielamy porad prawnych w zakresie wszystkich zagadnień związanych z prawem spadkowym. Doradzamy spadkobiorcom, spadkodawcom, uprawnionym do zachowku, obdarowanym, a także wierzycielom spadkowym.

Prowadzimy sprawy spadkowe dla Klientów mieszkających także za granicami naszego kraju.

Nasza kancelaria mieści się w Gdańsku przy  ulicy Czopowej 14/20.

Kancelaria służy kompleksowym, specjalistycznym wsparciem prawnym w kwestiach takich, jak:

 • ustalenie kręgu spadkobierców,
 • dziedziczenie ustawowe – stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy,
 • uchylenie aktu poświadczenia dziedziczenia,
 • wznowienie sprawy o stwierdzenie nabycia spadku,
 • odrzucenie spadku,
 • składanie apelacji i skarg w sprawach o nabycie spadku,

 • reprezentacja przed sądem w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku.

 

OBSZARY PRAWA SPADKOWEGO, KTÓRE OBSŁUGUJEMY:

Podział majątku spadkowego.

Doradzamy w sprawach związanych z działem majątku spadkowego, który stanowi ostatnią część postępowań, służącą do uzyskania przez spadkobierców wyłącznych praw do oznaczonych składników majątku spadkowego. Dział spadku to postępowanie służące podziałowi majątku pomiędzy spadkobierców. Dokonuje się to na drodze polubownego porozumienia, w formie umowy notarialnej lub w przypadku sporu między spadkobiercami – w postępowaniu przed sądem. Nasz gdański adwokat służy wsparciem w obydwu przypadkach.

Prowadzimy takie sprawy przed sądem, a także wspieramy Klientów w negocjacjach dotyczących podziału spadku w drodze ugody.

Zakres pomocy prawnej:

 • opracowanie umownego działu spadku,
 • dział spadku na drodze postępowania sądowego,
 • składanie apelacji i skarg w sprawach o dział spadku,
 • reprezentacja przed sądem w omawianym zakresie.

Zachowek.

Doradzamy w kwestiach dotyczących zachowku zarówno osobom uprawnionym jak i zobowiązanym do jego zapłaty.

Prowadzimy postępowania sądowe mające na celu dochodzenie zachowku lub obrony przed jego zapłatą (całkowitą lub częściową)

Instytucja zachowku ma na celu ochronę określonego kręgu spadkobierców przed krzywdzącym rozporządzeniem majątkiem przez spadkodawcę w drodze wydziedziczenia.
Kancelaria adwokacka świadczy doradztwo prawne w kwestiach związanych z zachowkiem, a także reprezentuje Klientów w sprawach spornych.

Zakres pomocy prawnej:

 • ustalenie kręgu osób mających prawo do zachowku,
 • ustalenie wartości zachowku,
 • weryfikacja zasadności praw do zachowku,
 • dochodzenie praw do zachowku w postępowaniu przedsądowym i sądowym,
 • odrzucenie roszczeń do zachowku,
 • składanie apelacji i skarg w sprawach o zachowek,
 • wydziedziczenie i uznanie niegodności dziedziczenia.

Co więcej, pomagamy także w przypadkach takich, jak:

* Wydziedziczenie.

Udzielamy porad prawnych związanych z wydziedziczeniem spadkobierców lub obroną przed niesłusznym wydziedziczeniem.

Podważamy lub bronimy wydziedziczenia przed sądami.

* Uznanie za niegodnego dziedziczenia.

Prowadzimy sprawy sądowe o uznanie za niegodnego dziedziczenia lub wyłączenie od dziedziczenia.

* Odrzucenie spadku.

Wspieramy naszych Klientów podczas procedury związanej z odrzuceniem spadku, w tym także w sprawach przed sądem opiekuńczych związanych z wyrażeniem zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.

Zalety współpracy z naszą gdańską kancelarią:

 • Dostępność – w nagłych sprawach jesteśmy do Twojej dyspozycji.
 • Profesjonalizm – do każdej zleconej nam sprawy podchodzimy z dużym zaangażowaniem oraz w pełni profesjonalnie.

Do kompetencji naszej gdańskie kancelarii należy:

1. Prowadzenie spraw sądowych, rozstrzyganych w trybie procesowym, dotyczących m.in.: zachowku, wystąpienia wierzyciela spadkodawcy przeciwko spadkobiercom, uznanie spadkobiercy za niegodnego, zobowiązanie do wykonania zapisu i polecenia, zmniejszenie zapisu lub polecenia, wyłączenia współmałżonka od dziedziczenia.

2. Prowadzenie spraw sądowych, rozstrzyganych w trybie nieprocesowym, dotyczących m.in.: stwierdzenia nabycia spadku zarówno na podstawie ustawy, jak i testamentu, stwierdzenia i uzupełnienia stwierdzenia spadku gospodarstwa rolnego, zmianie stwierdzenia nabycia spadku, spraw z działu spadku, odrzucenia spadku, otwarcie i ogłoszenie testamentu, nakazanie złożenia testamentu , zabezpieczenie spadku i spis inwentarza.

3. Reprezentacji w postępowaniu podatkowym przed urzędem skarbowym.

Ponad to, wsparcie prawne w obszarach: prawa podatkowego, pomoc w razie nabycia długów spadkowych, planowanie i sporządzanie roszczeń testamentowych i dyspozycji majątkowych za życia spadkodawcy w odniesieniu do prawa spadkobierców ustawowych do zachowku.

Kto będzie prowadził moją sprawę?

Będzie to specjalnie oddelegowana osoba – Adwokat Michał Koralewski.

Doświadczony radca prawny, specjalizujący się w prawie gospodarczym, a także prawie rodzinnym i spadkowym. W toku swojej kariery pomógł wielu osobom, świadcząc usługi prawne na najwyższym poziomie. Autor wielu publikacji naukowych w zakresie prawa gospodarczego. Prowadzący szkoleń prawnych. Posiada bardzo rozległą wiedzę merytoryczną, popartą licznymi sukcesami na sali sądowej oraz poza nią.

Za co cenią nas nasi Klienci?

Klienci cenią nas za rzetelność, terminowość, słowność i profesjonalizm. Na sali sądowej czują się przy nas bezpiecznie i godnie. Poza salą rozpraw jesteśmy doceniani za szybki kontakt i miłą obsługę.

Zdaję sobie sprawę z tego, że na tym etapie – na etapie czytania mojej oferty – masz  mnóstwo pytań praktycznych. Już służę odpowiedzią.

W jaki sposób zaczynamy współpracę?

Naszą współpracę zaczynamy od rozmowy. Preferuję rozmowę bezpośrednią w siedzibie mojej