kancelaria wrocław prawo spadkowe

adwokat
Iwo Klisz

Specjalista z zakresu prawa spadkowego

Adwokat Gdańsk Prawo Spadkowe

Napisz do mnie w sprawie spadkowej

Zadzwoń:

Jak adwokat z Gdańska może Ci pomóc w sprawie spadkowej?

Konsultacje prawne w Kancelarii w Gdańsku

W czasie osobistej lub zdalnej rozmowy z adwokatem poznasz swoje uprawnienia i obowiązki jako spadkobierca, zapisobierca, wydziedziczony, uprawniony lub zobowiązany do zapłaty zachowku, a także szanse i koszty założenia w sądzie sprawy spadkowej w Gdańskulub okolicach.

Prowadzenie spraw sądowych przez adwokata w Gdańsku

Adwokat prowadząc sprawę przed sądem w Poznaniu przygotowuje wszystkie pisma procesowe, wnioski oraz pozwy i reprezentuje Cię w sądzie w sprawach o stwierdzenie lub zmianę nabycia spadku, podważenie testamentu, odrzucenia spadku, podziału majątku spadkowego, zapłaty zachowku.

Negocjacje ugodowe - Prawnik Gdańsk

Nie każda sprawa spadkowa musi znaleźć swój finał w sądzie w Poznaniu lub innym mieście. Adwokat może wesprzeć Cię w ramach negocjacji ugodowych z innymi spadkobiercami lub uprawnionymi do zachowku, a następnie przygotować stosowną ugodę, która zabezpieczy Twój interes.

Kim jestem?

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, specjalistą z zakresu prawa spadkowego, liderem zespołu zawodowych prawników (adwokatów i radców prawnych) oraz założycielem Kancelarii Klisz i Wspólnicy mającej oddziały w 5 najważniejszych miastach w Polsce, między innym w Gdańsku.

Jako adwokat przeprowadziłem setki spraw spadkowych, zawarłem kilkadziesiąt ugód sądowych i pozasądowych oraz udzieliłem tysiące konsultacji prawnych (tj. porad prawnych), dzięki czemu mogę czuć się specjalistą z zakresu prawa spadkowego.

W oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie zbudowałem zespół prawników (adwokatów i radców prawnych), którzy specjalizują się w prawie spadkowym. 

Bardzo się cieszę, że jesteś gościem na moim Blogu. Chciałem Ci powiedzieć, że od 2013 roku nieprzerwanie pracuję na tym, żeby był on wartościowym poradnikiem dla wszystkich osób, które muszą w pewnym momencie swojego życia bliżej zetknąć się z prawem spadkowym.

Wiele tekstów na blogu jest wynikiem moich zawodowych doświadczeń jako praktykującego adwokata. Inspiracją są dla mnie spotkania z Klientami, sprawy które prowadzę osobiście lub te, które prowadzą członkowie mojego zespołu pod moim nadzorem. Staram się wychwytywać te zagadnienia, które sprawiają największe trudności lub budzą wątpliwości, a następnie tłumaczyć je przystępnym językiem i operować wieloma przykładami.

Mam nadzieję, że Twoim zdaniem dobrze mi to wychodzi, bo – jak mawiał Albert Einstein – „jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę wcale tego nie rozumiesz

Kancelaria Prawa Spadkowego – Biuro w Gdańsku

Od kilku lat moją pasją jest budowanie zespołu złożonego ze zdolnych, ambitnych i odpowiedzialnych prawników (adwokatów i radców prawnych). Przekazywanie im swojego doświadczenia, dbanie o ich rozwój i motywację do pracy. Dzięki temu jestem w stanie jeszcze lepiej robić to, co jest zadaniem każdego adwokata – pomagać osobom takim jak Ty rozwiązywać prawne problemy, wyjaśniać wątpliwości, doradzać korzystanie z najdogodniejszych rozwiązań i przestrzegać przed niebezpieczeństwami, których mogłeś się nie spodziewać.

Każda doba ma 24 godziny, każdy tydzień tylko 7 dni, a ja nie robię się coraz młodszy, dlatego osobiście mogę pomóc jedynie ograniczonej ilości osób. Tymczasem budowanie coraz większego zespołu prawników sprawa, że te ograniczenia przestają istnieć. W chwili obecnej adwokaci i radcowie prawni z mojego zespołu pomagają Klientom w województwie dolnośląskim (Wrocław), śląskim (Katowice), wielkopolskim (Poznań) i pomorskim (Gdańsk).

Czuję z tego powodu wielką satysfakcję, a nadto cały czas mam możliwość sykać się z nowymi praktycznymi problemami związanymi z prawem spadkowym. Prowadząc samodzielnie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt spraw nie miał bym tylu okazji do zdobywania dalszych doświadczeń ile zdobywam obecnie współpracując z moim zespołem.

Co więcej mam stale inspirację do pisania mojego Bloga 🙂

Interesuje Cię prawo spadkowe? Zacznij tutaj!

adwokat poznań prawo spadkowe

Kancelaria Prawa Spadkowego

Adwokat Gdańsk Prawo Spadkowe


Biuro w Gdańsku

ul. Kartuska 31c/1
tel. 717 405 000
e-mail: [email protected]

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

W jakich sprawach możemy Ci pomóc?

Nabycie spadku

Prowadzimy sprawy o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy i z testamentu.

Zajmujemy się także kwestiami ustalenia nieważności (podważenia) testamentu, a także sprawami, w których testament zaginał.

Podział majątku spadkowego

Doradzamy w sprawach związanych z działem majątku spadkowego.

Prowadzimy takie sprawy przed sądem, a także wspieramy Klientów w negocjacjach dotyczących podziału spadku w drodze ugody.

Zachowek

Doradzamy w kwestiach dotyczących zachowku zarówno osobom uprawnionym jak i zobowiązanym do jego zapłaty.

Prowadzimy postępowania sądowe mające na celu dochodzenie zachowku lub obrony przed jego zapłatą (całkowitą lub częściową)

Wydziedziczenie

Udzielamy porad prawnych związanych z wydziedziczeniem spadkobierców lub obroną przed niesłusznym wydziedziczeniem.

Podważamy lub bronimy wydziedziczenia przed sądami.

Uznanie za niegodnego dziedziczenia

Prowadzimy sprawy sądowe o uznanie za niegodnego dziedziczenia lub wyłączenie od dziedziczenia.

Odrzucenie spadku

Wspieramy naszych Klientów podczas procedury związanej z odrzuceniem spadku, w tym także w sprawach przed sądem opiekuńczych związanych z wyrażeniem zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.

Sprawdź co mówią o mojej Kancelarii moi Klienci

POTRZEBUJESZ POMOCY ADWOKATA W SPRAWIE SPADKOWEJ?

NAPISZ DO NAS

zachowek przedawnienie
Zachowek

Zachowek przedawnienie

Co to znaczy, że roszczenie jest przedawnione? Roszczenia majątkowe, w tym także roszczenie o zapłatę zachowku, z upływem czasu ulegają przedawnieniu. Ważne: Jeśli roszczenie ulegnie

Czytaj dalej »

Jak negocjować ugodę o zapłatę zachowku?

Kilka praktycznych wskazówek z praktyki adwokackiej Na początku chcę Ci powiedzieć, że nie jestem dyplomowanym negocjatorem i nie mogę dać Ci gwarancji, że jeśli będziesz negocjował wg moich zaleceń to uda Ci się osiągnąć wyznaczone cele. Jestem natomiast adwokatem i w praktyce często mam w swojej pracy zawodowej styczność z negocjowaniem. Interesują się też tym zagadnieniem i przeczytałem już kilkanaście książek i audiobooków na ten

Czytaj dalej »

Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycie spadku

Pisałem już o tym, o co to jest stwierdzenie nabycia spadku, jakie elementy zawiera oraz jaki sąd wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. O tym wszystkim przeczytasz tutaj. Pisałem też o tym, że sądową procedurę stwierdzenia nabycia spadku rozpoczyna odpowiedni wniosek złożony do właściwego sądu – Sądu Spadku. Przyszedł czas, żeby wyjaśnić kto może go złożyć. Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Przepisy

Czytaj dalej »

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka? Pozbyłeś się problemu i odrzuciłeś zadłużony spadek? Często to bardzo dobra decyzja. Alternatywa w postaci przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie zawsze jest tak samo atrakcyjna. Więcej na ten temat: Odrzucenie spadku Jeśli nie masz dzieci, to twoje kłopoty z zadłużonym spadkiem właśnie się skończyły. W przeciwnym wypadku jesteś dopiero w połowie drogi. Odrzucenie spadku ma taki skutek,

Czytaj dalej »

Zachowek dla dzieci wydziedziczonego

Zostałeś wydziedziczony i jesteś właśnie przeddzień wytoczenia sprawy o zachowek? A może planujesz wydziedziczyć kogoś spośród Twoich dzieci (syna/córkę) i wnuki? Jeśli tak, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. W zasadzie jeśli zostałeś pozwany o zachowek przez dzieci wydziedziczonego, też warto, żebyś go uważnie przeczytał. Dzieciom wydziedziczonego należy się zachowek! Reguła ta dotyczy dzieci, wnuków i dalszych zstępnych. Co to w praktyce oznacza? Zachowek

Czytaj dalej »

Kiedy można zawrzeć ugodę o zachowek?

Ugoda o zachowek a etapy postępowania w sprawie wypłaty zachowku Ugodę o zachowek można zawrzeć w zasadzie w każdym momencie. Nie ma przepisu prawnego, który wyłączał by taką możliwość na którymkolwiek etapie procedury dochodzenia zachowku. O jakie etapy procedury chodzi? Praktycznie w przypadku każdej sprawy o zachowek da się wyróżnić określone zdarzenia (punkty zwrotne), które muszą po sobie nastąpić w odpowiedniej kolejności. Każdy z tych

Czytaj dalej »

Adwokat od spraw spadkowych dla Klientów z zagranicy

Jak uzyskać poradę prawną kiedy mieszkam za granicą? W zawodzie adwokata nie podoba mi się tylko jedna rzecz. Niestety nie mogę wykonywać mojego zawodu w innym kraju niż Polska. Teoretyczne możliwości są, ale nie wiem jaki sens miałoby przeniesienie siedziby mojej kancelarii do Francji. Komu i jak miałbym tam pomagać, skoro na studiach i aplikacji adwokackiej uczyłem się prawa polskiego, a nie francuskiego. Jak miałbym

Czytaj dalej »

Nieważność testamentu, czyli kiedy testament jest nieważny?

Testament może mieć kilka rodzajów wad, które będą skutkować jego nieważnością. Tymczasem wykazanie nieważności testamentu będzie skutkować jego podważeniem (pisałem o tym: Jak podważyć testament). Niektóre z wad testamentów można wykryć bardzo łatwo, a podważenie takiego testamentu nie będzie powodować większych trudności. Czasem jednak próba unieważnienia testamentu może wiązać się z koniecznością prowadzenia długiego, skomplikowanego i kosztownego procesu sądowego. O takich przypadkach opowiem w dalszej

Czytaj dalej »

Szukasz kancelarii prawnej, która mogłaby zająć się Twoją sprawą z obszaru prawa spadkowego?

Jestem Iwo Klisz i zapraszam Cię do bliższego poznania mojej Kancelarii Prawnej w Gdańsku.

Charakteryzuje nas specjalizacja w prawie spadkowym oraz precyzyjne i błyskotliwe działanie.

Dla kogo jesteśmy?

Udzielamy porad prawnych w zakresie wszystkich zagadnień związanych z prawem spadkowym. Doradzamy spadkobiorcom, spadkodawcom, uprawnionym do zachowku, obdarowanym, a także wierzycielom spadkowym.

Prowadzimy sprawy spadkowe dla Klientów mieszkających także za granicami naszego kraju.

Nasza kancelaria mieści się w Gdańsku przy  ulicy Czopowej 14/20.

Kancelaria służy kompleksowym, specjalistycznym wsparciem prawnym w kwestiach takich, jak:

 • ustalenie kręgu spadkobierców,
 • dziedziczenie ustawowe – stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy,
 • uchylenie aktu poświadczenia dziedziczenia,
 • wznowienie sprawy o stwierdzenie nabycia spadku,
 • odrzucenie spadku,
 • składanie apelacji i skarg w sprawach o nabycie spadku,

 • reprezentacja przed sądem w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku.

 

OBSZARY PRAWA SPADKOWEGO, KTÓRE OBSŁUGUJEMY:

Podział majątku spadkowego.

Doradzamy w sprawach związanych z działem majątku spadkowego, który stanowi ostatnią część postępowań, służącą do uzyskania przez spadkobierców wyłącznych praw do oznaczonych składników majątku spadkowego. Dział spadku to postępowanie służące podziałowi majątku pomiędzy spadkobierców. Dokonuje się to na drodze polubownego porozumienia, w formie umowy notarialnej lub w przypadku sporu między spadkobiercami – w postępowaniu przed sądem. Nasz gdański adwokat służy wsparciem w obydwu przypadkach.

Prowadzimy takie sprawy przed sądem, a także wspieramy Klientów w negocjacjach dotyczących podziału spadku w drodze ugody.

Zakres pomocy prawnej:

 • opracowanie umownego działu spadku,
 • dział spadku na drodze postępowania sądowego,
 • składanie apelacji i skarg w sprawach o dział spadku,
 • reprezentacja przed sądem w omawianym zakresie.

Zachowek.

Doradzamy w kwestiach dotyczących zachowku zarówno osobom uprawnionym jak i zobowiązanym do jego zapłaty.

Prowadzimy postępowania sądowe mające na celu dochodzenie zachowku lub obrony przed jego zapłatą (całkowitą lub częściową)

Instytucja zachowku ma na celu ochronę określonego kręgu spadkobierców przed krzywdzącym rozporządzeniem majątkiem przez spadkodawcę w drodze wydziedziczenia.
Kancelaria adwokacka świadczy doradztwo prawne w kwestiach związanych z zachowkiem, a także reprezentuje Klientów w sprawach spornych.

Zakres pomocy prawnej:

 • ustalenie kręgu osób mających prawo do zachowku,
 • ustalenie wartości zachowku,
 • weryfikacja zasadności praw do zachowku,
 • dochodzenie praw do zachowku w postępowaniu przedsądowym i sądowym,
 • odrzucenie roszczeń do zachowku,
 • składanie apelacji i skarg w sprawach o zachowek,
 • wydziedziczenie i uznanie niegodności dziedziczenia.

Co więcej, pomagamy także w przypadkach takich, jak:

* Wydziedziczenie.

Udzielamy porad prawnych związanych z wydziedziczeniem spadkobierców lub obroną przed niesłusznym wydziedziczeniem.

Podważamy lub bronimy wydziedziczenia przed sądami.

* Uznanie za niegodnego dziedziczenia.

Prowadzimy sprawy sądowe o uznanie za niegodnego dziedziczenia lub wyłączenie od dziedziczenia.

* Odrzucenie spadku.

Wspieramy naszych Klientów podczas procedury związanej z odrzuceniem spadku, w tym także w sprawach przed sądem opiekuńczych związanych z wyrażeniem zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.

Zalety współpracy z naszą gdańską kancelarią:

 • Dostępność – w nagłych sprawach jesteśmy do Twojej dyspozycji.
 • Profesjonalizm – do każdej zleconej nam sprawy podchodzimy z dużym zaangażowaniem oraz w pełni profesjonalnie.

Do kompetencji naszej gdańskie kancelarii należy:

1. Prowadzenie spraw sądowych, rozstrzyganych w trybie procesowym, dotyczących m.in.: zachowku, wystąpienia wierzyciela spadkodawcy przeciwko spadkobiercom, uznanie spadkobiercy za niegodnego, zobowiązanie do wykonania zapisu i polecenia, zmniejszenie zapisu lub polecenia, wyłączenia współmałżonka od dziedziczenia.

2. Prowadzenie spraw sądowych, rozstrzyganych w trybie nieprocesowym, dotyczących m.in.: stwierdzenia nabycia spadku zarówno na podstawie ustawy, jak i testamentu, stwierdzenia i uzupełnienia stwierdzenia spadku gospodarstwa rolnego, zmianie stwierdzenia nabycia spadku, spraw z działu spadku, odrzucenia spadku, otwarcie i ogłoszenie testamentu, nakazanie złożenia testamentu , zabezpieczenie spadku i spis inwentarza.

3. Reprezentacji w postępowaniu podatkowym przed urzędem skarbowym.

Ponad to, wsparcie prawne w obszarach: prawa podatkowego, pomoc w razie nabycia długów spadkowych, planowanie i sporządzanie roszczeń testamentowych i dyspozycji majątkowych za życia spadkodawcy w odniesieniu do prawa spadkobierców ustawowych do zachowku.

Kto będzie prowadził moją sprawę?

Będzie to specjalnie oddelegowana osoba – Adwokat Michał Koralewski.

Doświadczony radca prawny, specjalizujący się w prawie gospodarczym, a także prawie rodzinnym i spadkowym. W toku swojej kariery pomógł wielu osobom, świadcząc usługi prawne na najwyższym poziomie. Autor wielu publikacji naukowych w zakresie prawa gospodarczego. Prowadzący szkoleń prawnych. Posiada bardzo rozległą wiedzę merytoryczną, popartą licznymi sukcesami na sali sądowej oraz poza nią.

Za co cenią nas nasi Klienci?

Klienci cenią nas za rzetelność, terminowość, słowność i profesjonalizm. Na sali sądowej czują się przy nas bezpiecznie i godnie. Poza salą rozpraw jesteśmy doceniani za szybki kontakt i miłą obsługę.

Zdaję sobie sprawę z tego, że na tym etapie – na etapie czytania mojej oferty – masz  mnóstwo pytań praktycznych. Już służę odpowiedzią.

W jaki sposób zaczynamy współpracę?

Naszą współpracę zaczynamy od rozmowy. Preferuję rozmowę bezpośrednią w siedzibie mojej Kancelarii. Jeśli nie jesteś z Gdańska, chętnie porozmawiam z Tobą przez Skype lub inny komunikator bądź telefonicznie.

Czy pierwsza rozmowa jest płatna?

Tak. Już w czasie pierwszej rozmowy konsultuję z Tobą Twój przypadek. Podczas takiej konsultacji dowiesz się ode mnie wielu wartościowych rzeczy na temat prawa spadkowego, Twojej sytuacji prawnej i możliwych scenariuszach rozwiązania sprawy spadkowej.

Jakie jest wynagrodzenie za poprowadzenie sprawy sądowej?

Każda sprawa jest wyjątkowa. Dotyczy to także wysokości wynagrodzenia za jej poprowadzenie. Muszę ją najpierw poznać, by móc przedstawić Ci konkretną propozycję. Poznam ją podczas naszej pierwszej rozmowy i wtedy przedstawię Ci szczegóły dotyczące wynagrodzenia za jej poprowadzenie. Z reguły wynagrodzenie składa się z kwoty ryczałtowej, wynagrodzenia za obecność i za dojazdy na każdą rozprawę oraz z wynagrodzenia za sukces stanowiącego określony procent tego, co uda mi się dla Ciebie wywalczyć w sądzie lub podczas negocjacji.

Czy wynagrodzenie za sprawę sądową jest płatne z góry?

Z zasady wynagrodzenie ryczałtowe za przyjęcie i prowadzenie sprawy jest płatne z góry. Jeśli będzie to zbyt dużym obciążeniem, nasza kancelaria zaproponuje system ratalny. Płatności za rozprawy są dokonywane przed rozprawą. Wynagrodzenie za sukces jest płatne dopiero wtedy, gdy Zlecający otrzyma spadek w formie finansowej bądź ruchomości.

Jakimi sprawami zajmujemy się najczęściej?

Prowadzimy sprawy o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy i z testamentu. Zajmujemy się także kwestiami ustalenia nieważności (podważenia) testamentu, a także sprawami, w których kobierca, w celu udowodnienia swoich praw, wynikających ze spadku, powinien uzyskać urzędowe potwierdzenie tego faktu tj. uzyskać sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia.

Jak krok po kroku wygląda współpraca z Kancelarią Klisz i Wspólnicy?

Współpraca rozkłada się na poniższe elementy:

1. Wybór termin spotkania – zadzwoń do nas (+48 71 740 50 00) lub napisz maila ([email protected]) i umów się na pierwsze spotkanie z adwokatem lub radcą prawnym w naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku.

2. Konsultacja z prawnikiem – podczas konsultacji prawnik wysłucha Cię, a w razie potrzeby zada kilka pytań, aby dokładnie poznać Twoją sytuację. Adwokat lub radca prawny szczegółowo omówi Twój problem prawny w świetle przepisów oraz aktualnych orzeczeń. Będziesz wiedział, na czym stoisz. Podczas spotkania dowiesz się także, ile szacunkowo będzie trwała sprawa, jak wygląda współpraca z nami, a także z jakimi kosztami się wiąże.

 • Prowadzenie Twojej sprawy – abyś miał pewność, że swoje usługi świadczymy na najwyższym poziomie, najpierw podpiszemy umowę o ich świadczenie. Następnie nasz adwokat lub radca prawny podejmie odpowiednie i konkretne działania, które pomogą rozwiąząć Twój problem prawny. Otrzymasz bezpośredni kontakt do prawnika prowadzącego Twoją sprawę, który na bieżąco będzie informował o podjętych czynnościach i wydanych orzeczeniach.

Na co dzień rzadko zastanawiamy się nad tym, co będzie z naszym majątkiem po śmierci.

Wręcz przeciwnie! Skupiamy się na dążeniu do jego pomnożenia, cieszymy się profitami, jakie wynikają z bycia w jego posiadaniu, a prestiż, który za nim idzie, napawa nas dumą.

To zupełnie naturalne.

Obyśmy jak najdłużej mogli czerpać z owoców naszej pracy.

Ale ja, jako adwokat, niestety znam ten temat od nienajlepszej strony – od strony załatwiania spraw związanych ze spadkiem w sposób pełen niepokoju, niepotrzebnego zamieszania

i rodzinnych niesnasek, które rodzą w momentach, gdy jest na pewne decyzje za późno.

Chciałbym Ci tego oszczędzić.

Chciałbym Ci oszczędzić bałaganu w dokumentach i poczucia bezsilności.

W związku z powyższym, pomoc prawna, czyli np. konsultacja z adwokatem z naszej Kancelarii w Gdańsku w takich kwestiach, jak sporządzenie testamentu czy innych regulacji, które w odpowiedni sposób zabezpieczą interes zmarłego i jego następców, może okazać się najlepszym rozwiązaniem. W ten sposób uniknie się przekazania majątku w niewłaściwe ręce czy problemów z ego podziałem. Adwokatowi spadkowemu można powierzyć także prowadzenie spraw, które trafią lub trafiły już na wokandę.

W naszej Kancelarii w Gdańsku posiadamy zespół prawników, których charakteryzuje biegłość w prawie spadkowym.

A ja jestem ich szefem ; )

Nazywam się Iwo Klisz – jestem założycielem Kancelarii Klisz i Wspólnicy. Prowadziłem setki spraw sądowych z zakresu prawa spadkowego i po latach wiem jedno, od tej ludzkiej strony – bezcenne jest skupienie się na zapobieganiu, przewidywaniu i porządkowaniu.

Podzielę się z Tobą pewną prywatną informacją.

Wybrałem prawo na swoje życiowe zajęcie właśnie ze względu na emocje.

Zajmowanie się prawem pozwala celebrować zwycięstwo, ambicje, własną wiedzę…

Lata doświadczenia jednak pokazują mi, że w dziedzinie prawa spadkowego nietrudno o te niemiłe emocje, szczególnie na sali sądowej, jak również w momencie, gdy zgłaszają się do mnie Klienci, którzy mówią, że w obecnej sytuacji (np. gdy nie zastrzegli sobie prawa do zachowku, a majątek został sprzedany zgodnie z wolą rozporządzającego) są już bezradni i czują się przegrani.

Jako szef kancelarii prawniczej w Gdańsku, wraz z moimi współpracownikami na co dzień spotykamy się z zagadnieniami związanymi z zasadami dziedziczenia, rozliczania darowizn przekazanych za życia przez spadkodawcę, a także uprawnień do zachowku.

Świadczona przez nas pomoc prawna z zakresu prawa spadkowego jest adresowana nie tylko do spadkobierców, ale także do spadkodawców, którzy zamierzają w skuteczny sposób zadysponować swoim majątkiem na wypadek śmierci.

Oprócz tego często występujemy przed sądem w sprawach dotyczącyc podważenia treści testamentu lub podziału majątku spadkowego.

Nasze usługi prawa spadkowego to szczególnie pomoc w sprawach:

– stwierdzeniu nabycia spadku,

– o podział spadku,

– dotyczących prawa do zachowku,

– o uznanie spadkobiercy za niegodnego,

– o unieważnienie testamentu.

Gdy po śmierci bliskiej osoby sytuacja majątkowa jest pod różnymi względami skomplikowana bądź niejasna, to najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Klientom z miasta Gdańsk i okolice zapewniamy kompleksowe wsparcie w sprawach związanych ze spadkiem, zachowkiem i podziałem majątku.

Pozwól proszę, że posłużę się odrobinę żargonem prawniczym, który odsłoni Ci tajniki prawa, które we współpracy z nami, będzie działało w Twoim interesie.

Czym jest prawo spadkowe?

Prawo spadkowe i postępowanie spadkowe to dziedzina prawa polegająca na dokładnym ustaleniu bądź zaprzeczeniu prawa do dziedziczenia po osobie zmarłej. Sprawy spadkowe bardzo często okazują się trudne i długie. Dlatego wybór adwokata i kancelarii, która poprowadzi taką sprawę jest tak istotny.

W jaki sposób zatroszczymy się o Twoje interesy w naszej kancelarii? 

* Konsultacje i porady prawnicze, które obejmują:

 • Analizę przedstawionego stanu faktycznego pod kątem zabezpieczenia interesu prawnego Klienta.
 • Wskazanie i omówienie przepisów prawa znajdujących zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym.
 • Rekomendacje co do dalszego postępowania dla zabezpieczenia interesu prawnego Klienta.

Sporządzanie dokumentacji pozasądowej, w tym:

 • pism do współspadkobiercy wzywających do wydania stosownej kwoty tytułem zachowku
 • pism do współspadkobiercy wzywających do ugodowego działu spadku
 • pism do współspadkobiercy wzywających do wydania przedmiotów zapisu

* Reprezentację przed sądami, w tym:

 • Sporządzanie i wnoszenie pism inicjujących postępowania sądowe (pozwy, wnioski).
 • Sporządzanie i wnoszenie dalszych pism procesowych (obejmujących argumentację faktyczną i prawną, wnioski dowodowe, propozycje ugodowe etc.).
 • Uczestnictwo w rozprawach sądowych.

Świadczona przez nas pomoc prawna z zakresu prawa spadkoweg, jest adresowana nie tylko do spadkobierców, ale także do spadkodawców, którzy zamierzają w skuteczny sposób zadysponować swoim majątkiem na wypadek śmierci.

Oprócz tego często występujemy przed sądem w sprawach dotyczących podważenia treści testamentu lub podziału majątku spadkowego.

Charakterystyka i specyfika spraw spadkowych, a nasz udział.

W wielu sprawach spadkowych rola adwokata sprowadza się do uzyskania formalnych dokumentów poświadczających prawo do spadku (postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, poświadczenie dziedziczenia). W takich sprawach doradzamy klientom najlepsze i najszybsze rozwiązanie i w zależności od potrzeb prowadzimy postępowania o stwierdzenie nabycia spadku lub we współpracy z kancelarią notarialną przygotowujemy wszystkie wymagane dokumenty celem uzyskania notarialnego poświadczenia dziedziczenia. W podobny sposób – w sytuacji pełnej zgody pomiędzy spadkobiercami – wspomagamy proces podziału majątku spadkowego w zależności od potrzeb w sprawie sądowej o dział spadku lub w ramach umowy o dział spadku sporządzonej w formie pisemnej lub w formie aktu notarialnego.

Pomagamy także w ramach procedur związanych z odrzuceniem zadłużonego spadku (w imieniu własnym oraz małoletnich dzieci), a także przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wspieramy naszych Klientów także przed organami skarbowymi w sprawach związanych z rozliczeniem podatku od spadków i darowizn.

Gdy pomiędzy spadkobiercami nie ma zgody co do zasad dziedziczenia, a także w zakresie sposobu podziału majątku spadkowego prowadzimy postępowania sporne w ramach stwierdzenia nabycia spadku lub działu spadku. Często są to bardzo rozbudowane sprawy, w których zachodzi konieczność przesłuchania świadków, przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych lub poszukiwania majątku spadkowego. Zdarza się, że takie postępowania poprzedza proces o uznanie za niegodnego dziedziczenia.

Występujemy także jako pełnomocnik stron w procesach o zachowek reprezentując zarówno osoby uprawnione do zachowku, ale także pozwanych zobowiązanych do jego zapłaty. W takich procesach często udaje się zmniejszyć kwotę zachowku, którą dochodzi uprawniony. Występujemy również w sprawach spadkowych o realizację zapisów.

Siedziba naszej kancelarii w Gdańsku zlokalizowana jest przy ulicy Czopowej 14/20.

Podsumowując – prowadziliśmy ponad 200 sądowych spraw spadkowych, drugie tyle zamknęliśmy w ramach ugody poza sądowej i udzieliliśmy co najmniej 1000 porad prawnych z tego zakresu.

Zapraszamy do współpracy!

Zdajemy sobie sprawę, że problemy z zakresu prawa spadkowego dotyczą bardzo delikatnych sfer życia prywatnego naszych Klientów, dlatego też ze szczególną uwagą i indywidualnym podejściem doradzamy osobom, które się do nas zwracają.