kancelaria wrocław prawo spadkowe

Prawo spadkowe Katowice – adwokat Iwo Klisz

Nazywam się Iwo Klisz, jestem adwokatem specjalizującym się w sprawach spadkowych. Dlatego moja Kancelaria Adwokacka, prowadząca działalność na terenie całego kraju często jest określana jako kancelaria prawa spadkowego.

Od ponad 15 lat biorę udział w sprawach sądowych, udzielam pomocy prawnej, a także prowadzę porady prawne z zakresu prawa spadkowego. Od pewnego czasu jestem także liderem zarządzającym zespołem zawodowych prawników (adwokatów i radców prawnych) specjalizujących się w prawie spadkowym.

Obsługa prawna w zakresie prawa spadkowego Katowice

Jak możemy Ci pomóc? Usługi Kancelarii Klisz i Wspólnicy w Katowicach to:

  1. Prowadzenie spraw sądowych w sądzie w Katowicach i innych sądach na terenie województwa śląskiego;
  2. wsparcie w zakresie negocjacji ugodowych przy wszystkich sprawach spadkowych;
  3. udzielanie porad prawnych dla spadkobierców i spadkodawców (w biurze Kancelarii oraz porad prawnych on-line przez Zoom, Skype, Whatsapp lub telefon)

Mój blog o prawie spadkowym

Oprócz tego, że jest adwokatem, jestem także autorem eksperckiego bloga prawniczego, który koncentruje się na zagadnieniach związanych z prawem spadkowym – Zachowek.biz.pl.

Jest on jednym z najstarszych i najpopularniejszych w całym kraju blogów z zakresu prawa spadkowego. Według prowadzonych przeze mnie statystyk w każdym miesiącu odwiedza go i czyta kilkanaście tysięcy osób chcących poznać sposoby zabezpieczenia spadku czy też dowiedzieć się jak sporządzić testament, jak dokonać podziału spadku, co to jest scheda spadkowa czy jak uniknąć zapłaty zachowku.

Cieszę się, że dzieląc się moimi doświadczeniami, które zdobyłem prowadząc setki spraw spadkowych o stwierdzenie nabycia spadku, dotyczących nieważności testamentu, dział spadku czy zachowku mogę na taką skalę popularyzować wiedzę dotyczącą prawa spadkowego.

Dlatego, jeżeli przedstawione powyżej sprawy sądowe lub pojęcia budzą Twoje wątpliwości i chcesz – zanim jeszcze umówisz się na spotkanie z adwokatem lub radcą prawnym – poznać podstawowe informacje z zakresu prawa spadkowego, kliknij w kolorowe linki znajdujące się na stronie lub przejdź do słownika prawa spadkowego na dole strony.

adwokat katowice prawo spadkowe

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

tel. 32 321 02 84
tel. kom. 669 221 900

email: [email protected]

 

Prawo spadkowe w sądzie – sprawy sądowe z zakresu prawa spadkowego

W ramach naszej Kancelarii Klisz i Wspólnicy w Katowicach świadczymy pomoc prawną prowadząc sądowe sprawy spadkowe:

Prawo spadkowe – ugodowo

Mamy duże doświadczenie w negocjowaniu i redagowaniu umów i ugód pomiędzy dotyczących kwestii związanych z zachowkiem (ugoda o zachowek) i podziałem majątku spadkowego (dział spadku w drodze umowy pomiędzy spadkobiercami).

Jesteśmy dużymi zwolennikami zawierania ugód w sprawach spadkowych. Wiele razy widzieliśmy jak sprawa sądowa powodowała zupełny rozpad rodziny, co z całą pewnością nie było zamiarem spadkodawcy.

Tymczasem dobrze wypracowana ugoda, która słusznie i sprawiedliwie rozdziela majątek spadkodawcy pomiędzy jego spadkobierców pozwala zachować rodzinę w całości.

Porady prawne – prawo spadkowe

Nasz pomoc prawna to także porady prawne udzielane w zakresie wszystkich aspektów prawa spadkowego zarówno spadkobiercom jak i przyszłym spadkodawcom. W ramach porad prawnych (konsultacji, których udziela będący do państwa dyspozycji adwokat lub radca prawny):

  • Wyjaśnimy możliwe sposoby na nabycie spadku (w ramach postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza)
  • doradzimy, czy w Twoim indywidualnym przypadku bardziej opłacalne jest odrzucenie spadku czy może przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza,
  • pomożemy znaleźć sposób na pozbycie się długów spadkowych lub ustalimy skład spadku.
  • przedstawimy katalog zasad dziedziczenia ustawowego, a także doradzimy jak sporządzić testament w taki sposób, żeby na wypadek śmierci Twój majątek spadkowy był właściwie zabezpieczony.

Moje doświadczenia z zakresu prawa spadkowego

W miarę jak mój blog zyskiwał na popularności, Klienci zlecali mi i mojej Kancelarii coraz więcej spraw spadkowych do prowadzenia. W ten sposób bardzo szybko rozwijałem swoją wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie prawa i miałem wiele tematów do opisywania na blogu.

Z czasem zauważyłem, że taki sposób rozwoju kariery prawniczej tj. ukierunkowany na konkretną dziedzinę prawa, jest prawidłowy i zgody z tym, czego oczekują Klienci. Co raz częściej adwokat przyjmujący sprawę jest pytany o praktyczne doświadczenie właśnie w zakresie tego typu spraw.

Mój zespół specjalistów od spraw spadkowych

W pewnym momencie nie byłem w stanie przyjmować wszystkich spraw, z którymi zwracali się do mnie Klienci. Wtedy sprawy przyjmowała również moja małżonka – radca prawny Anna Klisz, która od tamtego czasu w zasadzie tylko zajmuje się prawem spadkowym.

Po jakimś czasie okazało się, że Klientów jest więcej, niż możemy przyjąć nawet we dwie osoby. Zaczynało nam brakować rąk do pracy, dlatego postanowiłem rozwinąć moją Kancelarię i stworzyć zespół prawników, który będzie zajmował się prawem spadkowym.

Wiedziałem już, że to specjalizacja w konkretnej dziedzinie prawa jest kluczem do sukcesu. Ten model sprawdzał się zresztą nie tylko w zakresie prawa spadkowego. Każdy adwokat czy radca prawny, którego przyjmowałem do mojego zespołu miał być specjalistą w swojej dziedzinie. Dzięki temu Klienci mojej Kancelarii mogą liczyć na pomoc w wielu dziedzinach prawa, ale jednocześnie mieć pewność, że ich sprawą spadkową będzie w pełni profesjonalnie zajmował się doświadczony ekspert. To również okazało się strzałem w dziesiątkę.

Członkowie mojego zespołu prowadząc dziesiątki spraw tylko z jednej lub z dwóch dziedzin prawa rozwijali się bardzo szybko. Po drugie jako zespół byliśmy w stanie wypracowywać o wiele bardziej kreatywne rozwiązania dla zleconych nam spraw. W końcu co dwie głowy (albo więcej), to nie jedna!

Kancelaria adwokacka – prawo spadkowe Katowice

W chwili obecnej pomoc prawną w zakresie prawa spadkowego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy możesz uzyskać w naszych biurach różnych miastach m.in. w

Możesz także odwiedzić nas w Katowicach ul. Jana III Sobieskiego 27/30.

Wszystko co musisz wiedzieć o zachowku - darmowy poradnik

Prawo spadkowe na YouTubie – chcesz poznać nas lepiej? Obejrzyj filmy, które dla Ciebie przygotowaliśmy

prawo spadkowe katowice

sprawy spadkowe katowice

adwokat katowice prawo spadkowe

radca prawny katowice prawo spadkowe

Skontaktuj się ze specjalistą z zakresu prawa spadkowego

FORMULARZ KONTAKTOWY

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego
Biuro w Katowicach

ul. Sobieskiego 27/30
tel. 32 321 02 84
email: [email protected]

Słownik – z zakresu prawa spadkowego

Poniżej znajdziesz wyjaśnienia podstawowych terminów i zwrotów występujących w prawie spadkowym. W przypadku, gdybyś chciał dowiedzieć się jeszcze więcej kliknij w kolorowy link, który przeniesie Cię do obszernego artykułu, a czasem nawet serii artykułów na dany temat.

Co to jest stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku – to rodzaj postępowania sądowego i jeden z dwóch sposobów (obok aktu poświadczenia dziedziczenia) na to, żeby uzyskać formalny (urzędowy) dokument potwierdzający Twoje prawa do spadku po konkretnym spadkobiercy. W toku sprawy sądowej sąd spadku ustali krąg spadkobierców ustawowych, istniejące testamenty, przyjmie zapewnienie spadkowe, a na końcu wyda (zwykle po upływie kilku miesięcy) tzw. postanowienie dotyczące stwierdzenia nabycia spadku, w którym wskaże kto i w jakiej części dziedziczy majątek spadkowy. To właśnie w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku można domagać się podważenia lub obalenia testamentu, a także złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku wprost, z dobrodziejstwem inwentarza lub o odrzuceniu spadku.

Jest to rekomendowany sposób na uzyskanie potwierdzenia praw do spadku przez osoby mieszkające poza granicami kraju oraz w sytuacji, kiedy nie znasz danych osobowych lub adresów pozostałych spadkobierców (sąd w przeciwieństwie do notariusza przygotowującego poświadczenie dziedziczenia może wezwać takie osoby przez ogłoszenie w lokalnej lub ogólnopolskiej prasie). Sądem właściwym do stwierdzenia nabycia spadku jest w tym przypadku sąd miejsca zamieszkania spadkodawcy (sąd rejonowy określany także sądem spadku).

Akt poświadczenia dziedziczenia

Poświadczenie dziedziczenia – to procedura mająca potwierdzić prawa do spadku. Prowadzona jest w kancelarii notarialnej przez notariusza i jej zakończenie możliwe jest w ciągu jednego dnia. Jest tańsza i szybsza niż postępowanie sądowe, jednak do jej przeprowadzenia konieczna jest obecność wszystkich spadkobierców (zarówno dziedziczących na podstawie testamentu i ustawy), a także brak sporu co do tego, kto, na jakiej podstawie i w jakiej części dziedziczy. Co ważne w tej procedurze nie może dojść do zabezpieczenia spadku.

Jest to sposób rekomendowany w sprawach, w których nie ma sporu pomiędzy spadkobiercami lub kiedy nie chcą oni angażować się w sądową sprawę spadkową (szczególnie przy dziedziczeniu ustawowym)

Kiedy mamy do czynienia z otwarciem spadku

Dzień otwarcia spadku – to dzień śmierci spadkodawcy. Od dnia otwarcia spadku spadku liczone są obowiązujące terminy np. do odrzuceniu spadku lub przedawnienia sprawy o zachowek. Od tego dnia spadkobiercy są odpowiedzialni za zapłatę długów spadkowych.

Na czym polega dział spadku

Dział spadku – to jeden ze sposobów podziału spadku (majątku spadkowego) najczęściej połączony ze zniesieniem współwłasności nieruchomości lub zasiedzeniem nieruchomości. Sprawa dotycząca działu spadku rozgrywa się przed sądem, który ustali skład spadku, wyceni jego wartość (chyba że uczestnicy będą zgodni co do wartości spadku), a także rozdzieli poszczególne przedmioty, rzeczy i prawa pomiędzy spadkobierców, a ile będzie to zasadne, przyzna im odpowiednie spłaty lub dopłaty (w przypadku, kiedy wartość otrzymanych przez nich w ramach działu spadku przedmiotów nie będzie równa).

Od dnia działu spadku każdy ze spadkobierców ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe przypadające na jego udział w majątku spadkowym.

Co to jest zachowek

Zachowek – to kwota pieniędzy należna tym osobom, które powinny dziedziczyć spadek na podstawie ustawy, ale z jakiś przyczyn (najczęściej w wyniku sporządzenia testamentu,