adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
Al. Beliny-Prażmowskiego  24
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Częściowy dział spadku

Częściowy dział spadku

Może się tak zdarzyć, że majątek spadkowy jest znaczny, a sytuacja prawna części jego składników nie jest do końca jasna.

Problemem może być to, czy dany składnik rzeczywiście wchodzi w skład majątku spadkowego, czy też jest własnością kogoś innego. Część majątku spadkowego może znajdować się za granicą. Wreszcie przydatność lub możliwość zbycia określonego składnika majątku spadkowego jest czasowo lub częściowo niemożliwa (np. nieruchomość objęta zamiarem wywłaszczenia, czy też nieruchomość, co do której możliwości inwestycyjne są znacznie ograniczone ze względu na plan zagospodarowania przestrzennego).

Czy w takich sytuacjach można wyłączyć ten składnik majątku spod działu spadku?

Częściowy dział spadku w drodze umowy zawartej pomiędzy spadkobiercami

Nie ma żadnych ograniczeń, ażeby taki problematyczny składnik majątku został wyłączony z umownego działu spadku. Spadkobiercy dokonując podziału majątku spadkowego w ten sposób mogą dowolnie określić te składniki majątku, które będą podlegać podziałowi w ramach zawieranej prze nich umowy. Po zawarciu takiej umowy pozostałe składniki spadku, które nie zostały ujęte w umowie nadal są przedmiotem współwłasności wszystkich spadkobierców.

Częściowy dział spadku w postępowanie sądowym

Tutaj pojawiają się trudności, bo zasadą jest, że sądowy dział spadku powinien dotyczyć całego majątku spadkowego. Częściowy dział możliwy jest tylko z ważnych powodów. Te ważne powody, to np. okoliczności wskazane powyżej we wstępie.

Powodów, które będą skłaniać spadkobierców do dokonania częściowego działu spadku może być więcej, a sądy bardzo różnie podchodzą do ich oceny i bywa, że nie są zbyt restrykcyjne. Są nawet głosy, mówiące o tym sam zgodny wniosek spadkobierców to ważny powód umożliwiający taki właśnie częściowy podział majątku w postępowaniu sądowym.

Można też próbować inaczej obejść sytuację, w której sąd nie chce wyrazić zgody na dokonanie częściowego działu spadku. Pierwszym krokiem będzie przekonanie sądu do wydania postanowienia częściowego w przedmiocie działu spadku (to co innego niż częściowy dział spadku). Warunki wydania takiego postanowienia są inne niż te, które pozwalają na częściowy dział spadku.

Po wydaniu i uprawomocnieniu tego postanowienia częściowego po prostu cofasz wniosek o dział spadku w pozostałym zakresie. Jeśli wszyscy uczestnicy postępowania wyrażą na to zgodę, cel w postaci dokonania częściowego sądowego działu spadku zostanie osiągnięty.

Uzupełniający dział spadku

W sytuacji kiedy spadkobiercy w pierwszej kolejności dokonali częściowego działu spadku, zawsze możliwe jest dokonanie uzupełniającego działu czy to w ramach umowy, czy w toku postępowania sądowego.

Częściowy dział spadku a zasada odpowiedzialności za długi spadkowe

Dokonanie częściowego działu spadku nie zmienia reguł dotyczących odpowiedzialności za długi spadkowego, tak jak następuje to w sytuacji całościowego działu spadku.

Więcej o tym przeczytasz tutaj: Dział spadku a długi spadkowe

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.