Stwierdzenie nabycia spadku

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Co to jest stwierdzenie nabycia spadku?

Stwierdzenie nabycia spadku to urzędowy dowód na to, że spadkobierca posiada uprawnienia do spadku. Takim dowodem możesz potwierdzić swoje prawa do majątku spadkowego danej osoby np. przed:

 • bankiem chcąc wypłacić środki pieniężne zgromadzone na rachunku spadkodawcy,
 • notariuszem lub kupującym, kiedy zamierzasz sprzedać nieruchomość należącą do spadku,
 • urzędem komunikacji chcąc przerejestrować na siebie odziedziczony samochód,
 • dłużnikiem spadkodawcy, gdy chcesz odebrać wierzytelność wchodzącą w skład spadku,
 • spółdzielnią mieszkaniową, otwartym funduszem emerytalnym, sądem, właściwą gminą i wieloma innymi instytucjami czy osobami.

Taki dowód jest również przydatny w sprawie o zachowek.

Poniżej wyjaśnię Ci kilka podstawowych rzeczy, które powinieneś wiedzieć, jeśli interesujesz się nabyciem spadku. Wskażę Ci również inne artykuły, w których dzielę się swoim bogatym doświadczeniem zdobytym podczas prowadzenia spraw spadkowych. Jestem pewny, że znajdziesz tam wiele przydatnych informacji.

Jaki dokument potwierdza nabycie spadku?

Swoje prawa do spadku możesz potwierdzić legitymując się postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po danym spadkodawcy. Oprócz tego takie postanowienie wskazuje zakres Twoich uprawnień tzn. wyjaśnia, czy spadek po danym spadkodawcy został nabyty w całości czy w części oraz czy tylko Ty sam jesteś spadkobiercą, czy też dziedziczysz razem z innymi osobami.

Taką samą moc jak postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku ma zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, jednak o tym dokumencie opowiem Ci w innym wpisie.

Jak uzyskać sądowe stwierdzenie nabycia spadku?

Żeby uzyskać sądowe stwierdzenie nabycia spadku musisz rozpocząć odpowiednią procedurę przed sądem, składając wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz czytając poniższe wpisy:

Przed wydaniem postanowienia sąd spadku musi przeprowadzić rozprawę. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wygląda rozprawa o nabycie spadku, przeczytaj:

Sądem, który może wydać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, jest co do zasady sąd, w okręgu którego zmarły miał swoje ostatnie miejsce zamieszkania. Od tej reguły jest kilka wyjątków. Jeśli interesuje Cię ten temat – przeczytaj: Sądowe stwierdzenie nabycia spadku – właściwość sądu.

Treść stwierdzenia nabycia spadku

W treści postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wskazuje m.in. spadkobierców zmarłego. Osoby te wymienione są z imienia i nazwiska, a z reguły również podany jest stopień pokrewieństwa.

Sąd wydając postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wskazuje również na jakiej podstawie został nabyty spadek (testamentu, czy ustawy), a także – co bardziej istotne – w jaka część spadku przysługuje poszczególnym spadkobiercom. Gdy spadkobierców jest kilku sąd wskazuje tę część odpowiednim ułamkiem. Sentencja postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wygląda z reguły w następujący sposób:

Sąd postanawia stwierdzić, że spadek po K.K., zmarłej dnia 19 marca 2013 roku we Wrocławiu., ostatnio zamieszkałej we Wrocławiu przy ul. (…) na podstawie ustawy nabyli synowie A. K. i F. K. w 1/2 części każdy z nich;

W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd stwierdza także nabycie przedmiotu zapisu windykacyjnego, wymieniając osobę, dla której spadkodawca uczynił zapis windykacyjny, oraz przedmiot tego zapisu.

Pamiętaj, że kiedy uzyskasz postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku musisz szybko dopełnić formalności podatkowych. Więcej o tym we wpisie – Podatek od spadku

Udało mi się Ciebie zainteresować? Przeczytaj również:

A może w Twoim wypadku wystarczy poświadczenie dziedziczenia? Więcej: Poświadczenie dziedziczenia

Zachęcam Cię do to pobrania bezpłatnego raportu z zestawieniem tych dwóch sposobów potwierdzenia praw do spadku.

dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

4 thoughts on “Stwierdzenie nabycia spadku”

  1. To bardzo ciekawy pomysł. Kilka razy o tym myślałem, jednak jest pewien problem z etyką i tajemnicą adwokacką. Staram się opisywać typowe problemy, z którymi zwracają się do mnie Klienci, ale nie w taki sposób, żeby przedstawiać czyjąś sprawę. Może tak być, że Klient sobie nie życzy, żebym – nawet bez wskazywania go z imienia i z nazwiska – dzielił się publicznie jego historią.

 1. Nigdy nie pomyślałabym, że kwestia spadku nie jest tak prostą i banalną rzeczą, jak mogłoby się wydawać… Super, że w sieci są miejsca, w których można uzyskać szczegółowe informacje na ten temat!

  1. Wiadomo, że są bardziej złożone gałęzie prawa, ale kwestie spadkowe też się mogą mocno skomplikować, a często stawka w tego typu sprawach nie jest banalna:)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wezwanie do zapłaty zachowku wzór

 

Pobierz bezpłatnego E-booka ze wzorem wezwania do zapłaty zachowku
 • Każdy spór o zapłatę zachowku zaczyna się od oficjalnego wezwania do zapłaty.
 • Pobierz bezpłatny wzór takiego wezwania przygotowany przez adwokata, który przeprowadził setki procesów o zachowek.
 • Dowiedz się jakie elementy musi zawierać przygotowane przez Ciebie wezwanie do zapłaty zachowku, żeby było skuteczne.