4 i pół sposobu na podważenie (obalenie) wydziedziczenia

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

4 i pół sposobu na podważenie (obalenie) wydziedziczenia

Wydziedziczenie

Wyjaśniłem już, że wydziedziczenie – ogólnie rzecz biorąc – prowadzi do pozbawienia prawa do zachowku. Jeśli jesteś pierwszy raz na moim blogu, albo jeszcze dokładnie nie wiesz co to jest wydziedziczenie, warto żebyś przeczytał (przeczytała) ten wpis – Wydziedziczenie.

Skoro interesujesz się tematem podważenia (unieważnienia) wydziedziczenia pewnie pomocny okaże się dla Ciebie jeszcze wpis na temat Zachowku.

Pierwszy sposób na obalenie wydziedziczenia – podważenie testamentu

Jak wiesz wydziedziczenie może być dokonane tylko w testamencie. Jeśli zatem uda Ci się podważyć, czy unieważnić testament, który zawiera postanowienie o wydziedziczeniu, to tym samym obalisz samo wydziedziczenie.

Proste prawda? No cóż, łatwiej powiedzieć, niż zrobić.

Podważenie testamentu to temat rzeka, ale jeśli w swojej sprawie widzisz szanse właśnie tutaj, to pewnie zainteresują Cię dwa inne wpisy na moim blogu.

Miłej lektury.

Drugi sposób na podważenie wydziedziczenia – szukanie dziury w całym

Jeśli uważnie przeczytałeś wpis na temat wydziedziczenia wiesz już, że aby wydziedziczenie było skuteczne muszą istnieć określone powody uzasadniające decyzję spadkodawcy.

Po drugie powody te muszą być wskazane w treści testamentu.

Tylko dla przypomnienia podam, że wydziedziczenie jest możliwe jeśli uprawniony do zachowku:
1)wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Jeśli testament jest sporządzony u notariusza, to z reguły (chociaż niestety – albo stety – nie zawsze)  notariusz zadba o to, ażeby postanowienie o wydziedziczeniu zawierało wszystkie formalne elementy, od których zależy jego skuteczność.

Natomiast jeśli testament jest pisemny, albo – jeszcze lepiej – ustny, przyczyn wydziedziczenia może w nim zabraknąć.

Być może spadkodawca jako przyczyny wydziedziczenia wskazał inne zachowania uprawnionego do zachowku, albo też podał przyczynę bardzo ogólną?

W takim wypadku wydziedziczenie jest nieważne.

Przeanalizuj testament pod tym właśnie kątem.

Trzeci sposób na unieważnienie wydziedziczenia

Może spadkodawca prawidłowo sformułował w testamencie postanowienie o wydziedziczeniu, ale to co zarzucił uprawnionemu do zachowku to nieprawda?

Może się tak zdarzyć i zdarza się często.

Jeśli chcesz podważyć wydziedziczenie, to musisz przed sądem udowodnić (przesłuchując świadków, czy też przedstawiając korespondencję ze spadkodawcą), że czynione Ci zarzuty są nieprawdziwe.

Wynik procesu będzie zależał od tego, jak bardzo przekonywujące będą przedstawione przez Ciebie dowody.

Czwarty sposób na podważenie wydziedziczenia

Musisz wykazać, że spadkodawca Ci wybaczył. Ale o tym w następnym wpisie …
Udało mi się Cię zainteresować? Jeśli tak, to nie czekaj, tylko czytaj dalej – Wydziedziczenie, a przebaczenie.

4 i ½ sposób na obalenie wydziedziczenia

A może wcale nie opłaca Ci się podważać wydziedziczenia w testamencie? Wiedziałeś (wiedziałaś) to tym, że czasem wcale nie trzeba niczego podważać, żeby uzyskać zachowek i to znacznie wyższy, niż ten, który by Ci przysługiwał, gdyby wydziedziczenia nie było?

Przeczytaj: Zachowek dla dzieci wydziedziczonego.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk