Co to jest wydziedziczenie?

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Co to jest wydziedziczenie?

Wydziedziczenie to jedna z tych instytucji prawa spadkowego, która w powszechnej opinii ma zupełnie inny kształt, niż w prawie spadkowym. Uważa się, że jeśli spadkodawca zapisał cały majątek na rzecz jednego lub kilku spadkobierców, to wydziedziczył pozostałych. To nie prawda.

Pisałem już o tym, że w sytuacji kiedy spadkobierca ustawowy nie otrzymał należnej mu części spadku przysługuje mu roszczenie o zachowek. Zaś wydziedziczenie to polega na odebraniu spadkobiercy tego uprawnienia.

Istnieje kilka wymogów, które należy spełnić, aby skutecznie wydziedziczyć spadkobiercę.

Po pierwsze wydziedziczenie może być dokonane jedynie w testamencie. Należy zatem w sposób prawidłowy sporządzić testament, a także wskazać w nim zamiar wydziedziczenia spadkobiercy (a zatem nie tylko powołanie do spadku innych osób, ale jednocześnie jasne stwierdzenie o wydziedziczeniu konkretnego spadkobiercy).

Po drugie wydziedziczenie musi być uzasadnione. Spadkodawca nie może bez ważnych powodów pozbawić spadkobiercy prawa do zachowku. Prawo spadkowe wskazuje trzy rodzaje sytuacji, kiedy wydziedziczenie jest uzasadnione:

1. Kiedy spadkobierca wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego – utrzymuje się z popełniania przestępstw, jest nałogowym alkoholikiem, narkomanem, hazardzistą, żyje na koszt spadkodawcy i odmawia poszukiwania pracy itp. Przy czym stan ten musi utrzymywać się przed dłuższy czas, zaś spadkodawca musi wyrażać zdecydowaną dezaprobatę w stosunku do postępowania spadkobiercy.

2. Kiedy spadkobierca dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci – z przestępstwem umyślnym mamy do czynienia, kiedy sprawca podejmuje określone działania zmierzające do osiągnięcia przestępczego celu (np. pobicia). Nie będziemy mieli z reguły do czynienia z powodem do wydziedziczenia, jeśli np. spadkobierca odniósł obrażenia (nawet bardzo poważne) w wypadku samochodowym spowodowanym przez spadkobiercę. Fakt popełnienia przestępstwa, nie musi być stwierdzony wyrokiem sądu karnego.

Należy podkreślić, że jedynie rażąca obraza czci stanowi uzasadnioną podstawę do wydziedziczenia.

3. Kiedy spadkobierca uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych – będzie tak w przypadku kiedy spadkobierca przez dłuższy czas będzie odmawiał udzielania na rzecz spadkodawcy pomocy (nie tylko finansowej) wsparcia i nie będzie utrzymywał z nim kontaktów. Mowa zatem o sytuacji, w której  w zasadzie wszystkie więzi rodzinne pomiędzy tymi osobami wygasają.

Trzecim warunkiem skutecznego wydziedziczenia jest wskazanie jego przyczyny bezpośrednio w treści testamentu.

Przeczytaj także:

dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

1 thought on “Co to jest wydziedziczenie?”

  1. Pan Mecenas jak zwykle niezawodny 🙂 Wszystko wytłumaczone prosto i przejrzyście. Ze swojej strony dodam tylko, że warto pamiętać o instytucji niegodności dziedziczenia. Skutki jej zastosowania mogą być podobne do wydziedziczenia, a samo jej zastosowanie nie żadnego oświadczenia ze strony spadkodawcy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wezwanie do zapłaty zachowku wzór

 

Pobierz bezpłatnego E-booka ze wzorem wezwania do zapłaty zachowku
  • Każdy spór o zapłatę zachowku zaczyna się od oficjalnego wezwania do zapłaty.
  • Pobierz bezpłatny wzór takiego wezwania przygotowany przez adwokata, który przeprowadził setki procesów o zachowek.
  • Dowiedz się jakie elementy musi zawierać przygotowane przez Ciebie wezwanie do zapłaty zachowku, żeby było skuteczne.