adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
Al. Beliny-Prażmowskiego  24
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Kto jest uprawniony do zachowku do wyższego zachowku?

Kto jest uprawniony do wyższego zachowku

Pisałem już o tym, że ustalenie tego ile wynosi zachowek wymaga przeprowadzenia dosyć skomplikowanych obliczeń. Pierwszym etapem jest określenie ułamkowej części spadku przypadającego na uprawnionego do zachowku, a następnie substratu zachowku.

Przeczytaj:

Następnym krokiem żeby określić wysokość należnego zachowku, wartość ustaloną w powyższy sposób należy – co do zasady – pomnożyć przez 1/2 (podzielić na pół).

Jest jednak grupa osób uprawnionych do zachowku, która może uzyskać go w wyższej wysokości. Te osoby mogły żądać zachowku w wysokości 2/3 przysługującego im udziału w razie dziedziczenia ustawowego.

Małoletni jako uprawniony do wyższego zachowku

Do grupy osób uprzywilejowanych należą w pierwszej kolejności zstępni, którzy są małoletni. Będą to zarówno dzieci spadkodawcy, jak i jego wnuki, prawnuki i dalsi zstępni.

To czy uprawniony jest małoletni i czy przysługuje mu zachowek w wyższej wartości należy oceniać z chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Bez znaczenia jest zatem fakt, że uprawniony uzyskał pełnoletności w chwili wytoczenia sprawy o zachowek lub wydawania przez sąd wyroku.

Trwała niezdolność do pracy jako podstawa ubiegania się o wyższy zachowek

Drugą grupą osób, którym należy się wyższy zachowek są osoby trwale niezdolne do pracy zarobkowej. W skład tej grupy będą wchodzić emeryci i renciści.

Sam status emeryta czy rencisty nie przesądza automatycznie o możliwości dochodzenia zachowku o wyższej wartości. Zasadniczym warunkiem takiego uprawnienia jest trwała niezdolność do pracy.

Niezdolność może mieć związek z wiekiem. Przyjmuje się, że osoby, które osiągnęły normalny (powszechny) wiek emerytalny mogą w pewnych okolicznościach spełniać warunek trwałej niezdolności do pracy. Z całą pewnością nie będzie uzasadniać żądania podwyższonego zachowku przejście na tzw. wcześniejszą emeryturę.

Podobnie sam status rencisty nie daje gwarancji na uzyskanie wyższego zachowku. Renta może zostać przyznana z tytułu pełnej lub częściowej niezdolności do pracy, a także wówczas gdy niezdolność jest trwała lub występuje przez określony czas. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy, a częściowo niezdolną – osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Tymczasem tylko osoba będąca całkowicie i trwale niezdolna do pracy może żądać podwyższenia zachowku.

W obu wypadkach warunek trwałej niezdolności do pracy musi zachodzić w chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy).

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.