adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Dług spadkowy – podział pomiędzy spadkobierców

Podział długów spadkowych

Czy w dziale spadku można dokonać podziału długów spadkowych?

I tak i nie.

Pomogłem? Nie bardzo, już tłumaczę.

Skuteczność podziału długów spadkowych zależy od tego, czy chodzi o umowny czy sądowy dział spadku.

Zanim wyjaśnię te różnicę muszę Ci zwrócić uwagę na jedną rzecz. Żadne ustalenia spadkobierców czy też orzeczenie sądu wydane w sprawie, w której nie brał udziału wierzyciel spadkowy, nie mogą mieć wpływu na pozycję prawną czy uprawnienia tego wierzyciela.

To raczej jasne. Skoro wierzyciel nie może decydować (nie może być stroną umowy o dział spadku, ani uczestnikiem sprawy sądowej) to żadne ustalenia nie mogą dotyczyć jego sfery prawnej.

Czy zatem nie można dokonać podziału długów spadkowych?

W pewnym sensie można.

Umowny dział spadku

W przypadku umownego podziału majątku spadkobiercy mogą dokonać podziału długów pomiędzy siebie. Należy jednak wyjaśnić, że ten podział będzie skuteczny tylko względem nich, a nie względem wierzyciela.

Pomogłem? Dalej nic.. Przeczytaj jeszcze kawałek.

Po dziale spadku spadkobiercy odpowiadają za długi do wysokości wartości udziału, jaki przysługuje każdemu z nich w spadku. Czyli jeśli np. każdy ze spadkobierców, który został powołany do spadku w 1/3 części odpowiada za 1/3 długów spadkowych.

Więcej o tym: Odpowiedzialność za długi spadkowe

Jeśli spadkobiercy podzielą się spadkiem w taki sposób, że wszystkie długi będzie musiał spłacić tylko jednej ze spadkobierców, to sytuacja wygląda następująco:

Spadkobierca, który zobowiązał się spłacić wszystkie długi ma obowiązek to zrobić. Natomiast wierzyciel spadkowy może zażądać zapłaty 1/3 długu od każdego ze spadkobierców. Spadkobiercy, którzy zgodnie z umową o dział spadku nie mieli odpowiadać za długi, będą musieli zapłacić te kwoty żądane przez wierzyciela. Jednak po ich zapłacie będą mogli żądać ich zwrotu od spadkobiercy, który zobowiązał się te długi spłacić.

Chodzi o to, żeby wierzyciel nie musiał ponosić ryzyka niewypłacalności spadkobiercy, który zobowiązał się do zapłaty długów. To inni spadkobiercy powinni ponosić to ryzyko.

Podział długów w sądowym dziale spadku

W sądowym dziale spadku sąd co do zasady w ogóle nie bierze pod uwagę długów i nie dokonuje ich podziału. Po uprawomocnieniu postanowienia o dziale spadku każdy ze spadkobierców odpowiada za ich zapłatę do wysokości wartości swojego udziału.

W toku działu spadku mogą zostać rozliczone pomiędzy spadkobiercami te długi spadkowe, które zostały zapłacone przez poszczególnych spadkobierców przed wydaniem postanowienia o dziale spadku.

Sąd wyjątkowo uwzględnia wartość długów spadkowych w sytuacji, kiedy obciążają one konkretny przedmiot w masie spadkowej. Np. ustalając wartość mieszkania wchodzącego w skład spadku sąd będzie brał pod uwagę wysokość obciążającej to mieszkanie hipoteki.

Pomogłem? Odpowiedz w komentarzu 🙂

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.