Jak radzić sobie ze sprawami spadkowymi? - Blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Spadkowego

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa spadkowego
Podział długów spadkowych

Podział długów spadkowych

Czy w dziale spadku można dokonać podziału długów spadkowych?

I tak i nie.

Pomogłem? Nie bardzo, już tłumaczę.

Skuteczność podziału długów spadkowych zależy od tego, czy chodzi o umowny czy sądowy dział spadku.

Zanim wyjaśnię te różnicę muszę Ci zwrócić uwagę na jedną rzecz. Żadne ustalenia spadkobierców czy też orzeczenie sądu wydane w sprawie, w której nie brał udziału wierzyciel spadkowy, nie mogą mieć wpływu na pozycję prawną czy uprawnienia tego wierzyciela.

To raczej jasne. Skoro wierzyciel nie może decydować (nie może być stroną umowy o dział spadku, ani uczestnikiem sprawy sądowej) to żadne ustalenia nie mogą dotyczyć jego sfery prawnej.

Czy zatem nie można dokonać podziału długów spadkowych?

W pewnym sensie można.

Umowny dział spadku

W przypadku umownego podziału majątku spadkobiercy mogą dokonać podziału długów pomiędzy siebie. Należy jednak wyjaśnić, że ten podział będzie skuteczny tylko względem nich, a nie względem wierzyciela.

Pomogłem? Dalej nic.. Przeczytaj jeszcze kawałek.

Po dziale spadku spadkobiercy odpowiadają za długi do wysokości wartości udziału, jaki przysługuje każdemu z nich w spadku. Czyli jeśli np. każdy ze spadkobierców, który został powołany do spadku w 1/3 części odpowiada za 1/3 długów spadkowych.

Więcej o tym: Odpowiedzialność za długi spadkowe

Jeśli spadkobiercy podzielą się spadkiem w taki sposób, że wszystkie długi będzie musiał spłacić tylko jednej ze spadkobierców, to sytuacja wygląda następująco:

Spadkobierca, który zobowiązał się spłacić wszystkie długi ma obowiązek to zrobić. Natomiast wierzyciel spadkowy może zażądać zapłaty 1/3 długu od każdego ze spadkobierców. Spadkobiercy, którzy zgodnie z umową o dział spadku nie mieli odpowiadać za długi, będą musieli zapłacić te kwoty żądane przez wierzyciela. Jednak po ich zapłacie będą mogli żądać ich zwrotu od spadkobiercy, który zobowiązał się te długi spłacić.

Chodzi o to, żeby wierzyciel nie musiał ponosić ryzyka niewypłacalności spadkobiercy, który zobowiązał się do zapłaty długów. To inni spadkobiercy powinni ponosić to ryzyko.

Podział długów w sądowym dziale spadku

W sądowym dziale spadku sąd co do zasady w ogóle nie bierze pod uwagę długów i nie dokonuje ich podziału. Po uprawomocnieniu postanowienia o dziale spadku każdy ze spadkobierców odpowiada za ich zapłatę do wysokości wartości swojego udziału.

W toku działu spadku mogą zostać rozliczone pomiędzy spadkobiercami te długi spadkowe, które zostały zapłacone przez poszczególnych spadkobierców przed wydaniem postanowienia o dziale spadku.

Sąd wyjątkowo uwzględnia wartość długów spadkowych w sytuacji, kiedy obciążają one konkretny przedmiot w masie spadkowej. Np. ustalając wartość mieszkania wchodzącego w skład spadku sąd będzie brał pod uwagę wysokość obciążającej to mieszkanie hipoteki.

Pomogłem? Odpowiedz w komentarzu 🙂

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Klisz i Wspólnicy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

Potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie spadkowej?
Podaj numer telefonu – oddzwonię

Wyślij numer

Pozostaw komentarz

Top