Szukaj
Close this search box.

Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycie spadku

Spis treści
Kto składa wniosek do sądu o nabycie spadku

Pisałem już o tym, o co to jest stwierdzenie nabycia spadku, jakie elementy zawiera oraz jaki sąd wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. O tym wszystkim przeczytasz: Stwierdzenie nabycia spadku -kiedy sąd rejonowy wydział cywilny, a kiedy notariusz?. Pisałem też o tym, że sądową procedurę stwierdzenia nabycia spadku rozpoczyna odpowiedni wniosek złożony do właściwego sądu – Sądu Spadku. Przyszedł czas, żeby wyjaśnić, kto może go złożyć.

Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Przepisy prawa spadkowego tą kwestie regulują dosyć skrótowo. Mianowicie z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny.

Takie sformułowanie na pierwszy rzut oka niewiele wyjaśnia. Jednak na jego podstawie można wskazać sporą ilość grup podmiotów, które mogą z takim wnioskiem wystąpić. Po pierwsze nie powinno budzić wątpliwości, że interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku mają sami spadkobiercy, oraz ich następcy prawni (spadkobiercy spadkobierców).

Przeczytaj: Kto jest spadkobiercą ustawowym

Należy także przyjąć, że interes prawny z wystąpieniem z takim wnioskiem ma także osoba uprawniona do zachowku. Co więcej, złożenie przez taką osobę wniosku o stwierdzenie nabycia spadku przerywa bieg terminu przedawnienia roszczenia o zapłatę zachowku.

Oprócz tego z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku mogą wystąpić także wierzyciele spadkodawcy (brak postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku powoduje, że nie mogą oni sądownie dochodzić swoich wierzytelności), a także wierzyciele spadkobiercy (którzy w braku tego postanowienia nie mogą zaspokoić wierzytelności przysługujących im wobec spadkobiercy z odziedziczonego przez niego majątku spadkowego).

Kto może wystąpić z wnioskiem o nabycie spadku? Taki wniosek o nabycia speaku może również zostać skutecznie złożony m.in. przez wykonawcę testamentu, zapisobierców, nabywców spadku lub udziału w nim, kuratora spadku, współwłaścicieli przedmiotów wchodzących w skład spadku .

Jakie są kryteria uprawniające do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?

Głównym kryterium uprawniającym do złożenia wniosku o nabycie spadku po zmarłym jest wykazanie interesu prawnego. Należy wskazać, że powyżej jeśli dana osoba wykaże, że ma interes prawny we wszczęciu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, to złożony przez nią wniosek zostanie przyjęty przez Sąd Spadku, co spowoduje skuteczne rozpoczęcie dalszej procedury. W orzecznictwie sądowym co jakiś czas pojawiają się nowe grupy tych podmiotów, które w określonych konfiguracjach faktycznych uzyskują prawo do wszczęcia takiego postępowania.

Czy każdy spadkobierca może złożyć taki wniosek?

Tak, każdy spadkodawca może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (potocznie wniosek o spadek), ma bowiem oczywisty interes w rozstrzygnięciu takiej sprawy spadkowej. Spadkobiorcy to osoby uprawnione do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, ale oczywiście nie tylko oni. Uprawniony do inicjowania procesu stwierdzenia nabycia spadku będzie każdy, kto wykaże interes prawny.

Sprawdź również: Wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

Czy pełnomocnik może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w imieniu spadkobiercy?

Oczywiście pełnomocnicy bardzo często składają w imieniu spadkobiercy wniosek do sądu o nabycie spadku. Wówczas o takiego wniosku należy dołączyć dokument pełnomocnictwa, udzielonego pełnomocnikowi przez spadkobiercę.

Jakie są przepisy prawne dotyczące uprawnionych do składania wniosków o stwierdzenie nabycia spadku?

Przepisy odnoszące się do spadków znajdują się w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 1025 § 1 kodeksu cywilnego sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Należy także pamiętać, że wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien także odpowiadać wymogom pisma procesowego.

Picture of adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz

absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, prawnik specjalizujący się w prawie spadkowym, adwokat będący członkiem Izby Adwokackiej we Wrocławiu, jako doktorant na Uniwersytecie Wrocławskim prowadził zajęcia ze studentami z zakresu prawa spadkowego i cywilnego.

Moje eksperckie komentarze w największych portalach medialnych i prawniczych: