Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Otwarcie spadku

Otwarcie spadku to bardzo ważny termin w prawie spadkowym. Wielokrotnie opisując na blogu różne instytucje prawa spadkowego, a także ich działanie posługują się zwrotem otwarcie spadku. Co oznacza ten zwrot?

Otwarcie spadku to moment (chwila) śmierci spadkodawcy. Formalnym dokumentem potwierdzającą chwilę otwarcia spadku jest akt zgonu spadkodawcy. Tylko ten dokument – będący jednym z rodzajów aktów stanu cywilnego – może być w postępowaniu sądowym dowodem na fakt i datę śmierci spadkodawcy.

Z reguły akt zgonu wystawiany jest na podstawie karty zgonu. Może zdarzyć się sytuacja, w której sam fakt lub chwila śmierci spadkodawcy nie zostały potwierdzony naocznie przez lekarza wystawiającego kartę zgonu. W takich wypadkach uzyskanie formalnego potwierdzenia otwarcia spadku może nastąpić w toku specjalnych postępowań sądowych o uznanie za zmarłego lub o stwierdzenie zgonu.

Chwila otwarcia spadku jest bardzo istotna z puntu widzenia przepisów prawa spadkowego z co najmniej kilku względów.

Po pierwsze jest tą chwilą dochodzi do nabycia spadku przez spadkobierców. Czyli od momentu otwarcia spadku na spadkobierców przechodzą prawa i obowiązki zmarłego. Stają się oni właścicielami majątku spadkowego i mogą podejmować wszelkie czynności dotyczące tego majątku.

Z tą samą chwilą następuje ustalenie kręgu spadkobierców ustawowych oraz uprawnionych do zachowku, a także ustalenie składu spadku.

W przypadku, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu, od dnia otwarcia spadku należy liczyć termin przedawnienia roszczenia o zachowek. W tym dniu rozpoczynają swój bieg także inne terminy tj.

1. termin do wystąpienia z żądaniem uznania jednego ze spadkobierców za niegodnego dziedziczenia (z tym żądaniem można wystąpić w ciągu roku od chwili, kiedy uprawniony dowiedział się o podstawach do ustalenia niegodności dziedziczenia, nie później niż w terminie trzech lat od otwarcia spadku);

2. termin na wyłączenie od dziedziczenia małżonka, co do którego spadkodawca wystąpił z pozwem o rozwód z jego wyłącznej winy, jednak zmarł przed zakończeniem tego postępowania (z takim żądaniem można wystąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku);

3. termin na zakwestionowanie ważności testamentu (co można zrobić w ciągu trzech lata od powzięcia wiedzy o przyczynie nieważności, jednak nie później niż w ciągu dziesięciu lat od otwarcia spadku).

Share on facebook
Pomóż mi rozwinąć mój blog - udostępnij ten artykuł na FACEBOOK'u
dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *