Jak radzić sobie ze sprawami spadkowymi? - Blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Spadkowego

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa spadkowego
Zachowek dla dzieci wydziedziczonego

Zachowek dla dzieci wydziedziczonego

Zostałeś wydziedziczony i jesteś właśnie przeddzień wytoczenia sprawy o zachowek? A może planujesz wydziedziczyć kogoś spośród Twoich dzieci (syna/córkę) i wnuki? Jeśli tak, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

W zasadzie jeśli zostałeś pozwany o zachowek przez dzieci wydziedziczonego, też warto, żebyś go uważnie przeczytał.

Dzieciom wydziedziczonego należy się zachowek!

Reguła ta dotyczy dzieci, wnuków i dalszych zstępnych.

Co to w praktyce oznacza?

Zachowek dla dzieci wydziedziczonego – rada dla spadkodawcy:

Po pierwsze, jeśli celem wydziedziczenia jest ochrona osoby, której zapisałeś majątek w testamencie, to jeśli wydziedziczony posiada małoletnie dzieci, będziesz musiał znaleźć inny sposób. Może tutaj – 7 sposobów, żeby nie płacić zachowku.

Po drugie, gdy chcesz wydziedziczyć dzieci (syna/córkę) i wnuki musisz wiedzieć jedną rzecz. Jeżeli dzieci osoby, którą wydziedziczyłeś lub planujesz wydziedziczyć są już dorosłe, możesz je wydziedziczyć w testamencie, jednak musisz wskazać uzasadnione powody dotyczące właśnie ich, a nie ich rodziców. To zachowanie wnuków musi być podstawą do wydziedziczenia, a nie ich rodziców.

Polecam Ci także lekturę wpisu – Czy można wydziedziczyć dziecko. Zawarte tam informacje na pewno będą przydatne nawet wówczas, gdy dzieci wydziedziczonego są już pełnoletnie.

Zachowek dla dzieci wydziedziczonego – rada dla wydziedziczonego

Jeśli Twoje dzieci w chwili śmierci spadkodawcy były małoletnie mogą liczyć na wyższy zachowek, niż ten, który należałby się Tobie. Zatem przed wytoczeniem sprawy o zachowek, w której chcesz podważać wydziedziczenie Cię przez spadkodawcę, zastanów się, czy nie lepiej wystąpić o zapłatę zachowku w imieniu dzieci. Dzięki temu możesz uzyskać wyższą kwotę (więcej: Kto jest uprawniony do wyższego zachowku)

Musisz jednak pamiętać, że dochodzona kwota będzie stanowiła majątek Twoich dzieci, a Tobie – jako opiekunowi prawnemu – będzie przysługiwać jedyne ograniczone prawa do dysponowania tym majątkiem.

Zachowek dla dzieci wydziedziczonego – rada dla pozwanego o zachowek

W wypadku, gdy zostałeś pozwany o zapłatę zachowku dla dzieci wydziedziczonego, Twoją linią obrony może być … podważenie wydziedziczenia!

Metoda przewrotna i w pewnych okolicznościach wymagająca wszczynania osobnego procesu sądowego.

Jednak – w zależności od wielkości spadku – zapłata zachowku w wysokości 1/2 zamiast 2/3 udziału spadkowego może być argumentem do podjęcia dodatkowych starań i poświęcenia dodatkowych kosztów.

Wpis wyszedł krótki, ale mam świadomość, że porusza dosyć skomplikowane zagadnienia. Umówmy się, że nie będę go już bardziej komplikował, a jeśli coś nie jest do końca zrozumiałe po prostu dopytaj w komentarzu.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Klisz i Wspólnicy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

Potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie spadkowej?
Podaj numer telefonu – oddzwonię

Wyślij numer

16 Odpowiedzi

 1. Iza

  Ojciec mnie wydziedziczyl w testamencie. W chwili jego smierci nie bylam w ciązy ale w chwili ogloszenia testamentu juz bylam. Czy mojemu synowi nalezy sie zachowek ?

  1. Iwo Klisz

   Wszelkie skutki związane z dziedziczeniem, w tym także uprawnieniem do zachowku dotyczą dzieci, które w chwili otwarcia spadku (czyli w chwili śmierci spadkodawcy) były co najmniej poczęte. Jeśli w dniu śmierci ojca nie była Pani w ciąży, to niestety dziecku nic się nie należy. Nie oznacza to jednak, że nie może Pani próbować podważać wydziedziczenie i walczyć o zachowek w swoim imieniu. Pisałem o tym tutaj – Jak podważyć wydziedziczenie

 2. Ania

  Babcia wydziedziczyła moją mamę.Mama ma siostrę.Czy i o jaką część zachowku mogę się ubiegać.Jestem osobą pełnoletnią.Z góry dziękuję za odpowiedz.

  1. Iwo Klisz

   Wydziedziczenie ma taki skutek, jak gdyby mama zmarła przed babcią. Wtedy Pani była spadkobiercą części mamy (łącznie z ewentualnym rodzeństwem), dlatego też ma Pani prawo do zachowku. Jego wysokość zależy od tego, ile miała Pani lat w chwili śmierci babci.

   1. Ania

    W chwili śmierci babci miałam 43 lata.
    W jakiej części (wysokości nalezy mi się zachowek)
    Chodzi tu o mieszkanie które zostało(wartość 100.000zł.)
    Dziękuję i pozdrawiam.

     1. Iwo Klisz

      Zapraszam na spotkanie do kancelarii (po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu). Chętnie wyjaśnię wszystkie Pani wątpliwości osobiście.

 3. Asia

  Ojciec męża miał 5 dzieci z trzech małżeństw, jednemu synowi zapisał wszystko, dwóm pozostałym nie zapisał nic a wydziedziczyl mego męża oraz jego przyrodnia siostrę, ale w chwili jego śmierci były na świecie nasze dwie córki oraz córka wydziedziczonej. Czy naszym córko i jej należy się zachowek i w jakiej wysokości?

 4. Karolina

  Witam. Moj dziadek spisal testament w ktorym przekazal wszystko mojej ciotce. Moj tata zmart 3 msc przed dziadkiem. Czy mi jako wnuczce po dziadku nalezy sie zachowek mimo ze w testamwncie jest zawarte ze wszystko zostalo przekazane ciotce?

 5. Anna

  Witam,rok temu zmarla moja Tesciowa, 5 mies. pozniej zmarl moj Tesc, caly majatek zostal zapisany obcej osobie, moj maz zostal wydziedziczony, brat meza zapisane ma w testamencie dozywotnie uzytkowanie domu, wartosc majatku wyceniony jest na 400 tys. zl, corka nasza skonczyla 15 lat i wiem ze ma prawo do zachowku po mezu, w tej chwili tocza sie dwie osobne sprawy o nabycie praw do spadku jedna po tesciowej a druga po tesciu, moje pytanie w jakiej wysokosci bedzie wynosic zachowek dla naszej corki ?

  1. Iwo Klisz

   Zachowek będzie przysługiwał Państwa córce w kwocie będącej równowartością 2/3 majątku, jaki by odziedziczyła, gdyby nie było testamentu.

 6. Ada

  Zona mojego ojca, ktora nie była moją matką wydziedziczyla mojego ojca.
  Rozumiem, ze to ten przypadek, w którym mnie nie nalezy sie zachowek?

Pozostaw komentarz

Top