fbpx

Zachowek dla dzieci wydziedziczonego

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Zachowek dla dzieci wydziedziczonego

Zostałeś wydziedziczony i jesteś właśnie przeddzień wytoczenia sprawy o zachowek? A może planujesz wydziedziczyć kogoś spośród Twoich dzieci (syna/córkę) i wnuki? Jeśli tak, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

W zasadzie jeśli zostałeś pozwany o zachowek przez dzieci wydziedziczonego, też warto, żebyś go uważnie przeczytał.

Dzieciom wydziedziczonego należy się zachowek!

Reguła ta dotyczy dzieci, wnuków i dalszych zstępnych.

Co to w praktyce oznacza?

Zachowek dla dzieci wydziedziczonego – rada dla spadkodawcy:

Po pierwsze, jeśli celem wydziedziczenia jest ochrona osoby, której zapisałeś majątek w testamencie, to jeśli wydziedziczony posiada małoletnie dzieci, będziesz musiał znaleźć inny sposób. Może tutaj – 7 sposobów, żeby nie płacić zachowku.

Po drugie, gdy chcesz wydziedziczyć dzieci (syna/córkę) i wnuki musisz wiedzieć jedną rzecz. Jeżeli dzieci osoby, którą wydziedziczyłeś lub planujesz wydziedziczyć są już dorosłe, możesz je wydziedziczyć w testamencie, jednak musisz wskazać uzasadnione powody dotyczące właśnie ich, a nie ich rodziców. To zachowanie wnuków musi być podstawą do wydziedziczenia, a nie ich rodziców.

Polecam Ci także lekturę wpisu – Czy można wydziedziczyć dziecko. Zawarte tam informacje na pewno będą przydatne nawet wówczas, gdy dzieci wydziedziczonego są już pełnoletnie.

Zachowek dla dzieci wydziedziczonego – rada dla wydziedziczonego

Jeśli Twoje dzieci w chwili śmierci spadkodawcy były małoletnie mogą liczyć na wyższy zachowek, niż ten, który należałby się Tobie. Zatem przed wytoczeniem sprawy o zachowek, w której chcesz podważać wydziedziczenie Cię przez spadkodawcę, zastanów się, czy nie lepiej wystąpić o zapłatę zachowku w imieniu dzieci. Dzięki temu możesz uzyskać wyższą kwotę (więcej: Kto jest uprawniony do wyższego zachowku)

Musisz jednak pamiętać, że dochodzona kwota będzie stanowiła majątek Twoich dzieci, a Tobie – jako opiekunowi prawnemu – będzie przysługiwać jedyne ograniczone prawa do dysponowania tym majątkiem.

Zachowek dla dzieci wydziedziczonego – rada dla pozwanego o zachowek

W wypadku, gdy zostałeś pozwany o zapłatę zachowku dla dzieci wydziedziczonego, Twoją linią obrony może być … podważenie wydziedziczenia!

Metoda przewrotna i w pewnych okolicznościach wymagająca wszczynania osobnego procesu sądowego.

Jednak – w zależności od wielkości spadku – zapłata zachowku w wysokości 1/2 zamiast 2/3 udziału spadkowego może być argumentem do podjęcia dodatkowych starań i poświęcenia dodatkowych kosztów.

Wpis wyszedł krótki, ale mam świadomość, że porusza dosyć skomplikowane zagadnienia. Umówmy się, że nie będę go już bardziej komplikował, a jeśli coś nie jest do końca zrozumiałe po prostu dopytaj w komentarzu.

pozdrawiam

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

16 thoughts on “Zachowek dla dzieci wydziedziczonego”

 1. Ojciec mnie wydziedziczyl w testamencie. W chwili jego smierci nie bylam w ciązy ale w chwili ogloszenia testamentu juz bylam. Czy mojemu synowi nalezy sie zachowek ?

  1. Wszelkie skutki związane z dziedziczeniem, w tym także uprawnieniem do zachowku dotyczą dzieci, które w chwili otwarcia spadku (czyli w chwili śmierci spadkodawcy) były co najmniej poczęte. Jeśli w dniu śmierci ojca nie była Pani w ciąży, to niestety dziecku nic się nie należy. Nie oznacza to jednak, że nie może Pani próbować podważać wydziedziczenie i walczyć o zachowek w swoim imieniu. Pisałem o tym tutaj – Jak podważyć wydziedziczenie

 2. Babcia wydziedziczyła moją mamę.Mama ma siostrę.Czy i o jaką część zachowku mogę się ubiegać.Jestem osobą pełnoletnią.Z góry dziękuję za odpowiedz.

  1. Wydziedziczenie ma taki skutek, jak gdyby mama zmarła przed babcią. Wtedy Pani była spadkobiercą części mamy (łącznie z ewentualnym rodzeństwem), dlatego też ma Pani prawo do zachowku. Jego wysokość zależy od tego, ile miała Pani lat w chwili śmierci babci.

   1. W chwili śmierci babci miałam 43 lata.
    W jakiej części (wysokości nalezy mi się zachowek)
    Chodzi tu o mieszkanie które zostało(wartość 100.000zł.)
    Dziękuję i pozdrawiam.

     1. Tak pracuje.Spadkobiercy to moja ciocia na ktora jest testament i moja wydziedziczona mama.Ja rodzenstwa nie mam

     2. Zapraszam na spotkanie do kancelarii (po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu). Chętnie wyjaśnię wszystkie Pani wątpliwości osobiście.

 3. Ojciec męża miał 5 dzieci z trzech małżeństw, jednemu synowi zapisał wszystko, dwóm pozostałym nie zapisał nic a wydziedziczyl mego męża oraz jego przyrodnia siostrę, ale w chwili jego śmierci były na świecie nasze dwie córki oraz córka wydziedziczonej. Czy naszym córko i jej należy się zachowek i w jakiej wysokości?

 4. Witam. Moj dziadek spisal testament w ktorym przekazal wszystko mojej ciotce. Moj tata zmart 3 msc przed dziadkiem. Czy mi jako wnuczce po dziadku nalezy sie zachowek mimo ze w testamwncie jest zawarte ze wszystko zostalo przekazane ciotce?

 5. Witam,rok temu zmarla moja Tesciowa, 5 mies. pozniej zmarl moj Tesc, caly majatek zostal zapisany obcej osobie, moj maz zostal wydziedziczony, brat meza zapisane ma w testamencie dozywotnie uzytkowanie domu, wartosc majatku wyceniony jest na 400 tys. zl, corka nasza skonczyla 15 lat i wiem ze ma prawo do zachowku po mezu, w tej chwili tocza sie dwie osobne sprawy o nabycie praw do spadku jedna po tesciowej a druga po tesciu, moje pytanie w jakiej wysokosci bedzie wynosic zachowek dla naszej corki ?

  1. Zachowek będzie przysługiwał Państwa córce w kwocie będącej równowartością 2/3 majątku, jaki by odziedziczyła, gdyby nie było testamentu.

 6. Zona mojego ojca, ktora nie była moją matką wydziedziczyla mojego ojca.
  Rozumiem, ze to ten przypadek, w którym mnie nie nalezy sie zachowek?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *