Jak radzić sobie ze sprawami spadkowymi? - Blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Spadkowego

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa spadkowego
Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Pozbyłeś się problemu i odrzuciłeś zadłużony spadek? Często to bardzo dobra decyzja. Alternatywa w postaci przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie zawsze jest tak samo atrakcyjna.

Więcej na ten temat: Odrzucenie spadku, a przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeśli nie masz dzieci, to twoje kłopoty z zadłużonym spadkiem właśnie się skończyły. W przeciwnym wypadku jesteś dopiero w połowie drogi.

Odrzucenie spadku ma taki skutek jakbyś zmarł przed spadkodawcą. Zatem po nim nie dziedziczysz. W Twoje miejsce wchodzą jednak Twoje dzieci. Każde z nich dziedziczy w częściach równych udział w spadku, który przypadał na Ciebie.

Gdy dzieci są pełnoletnie, muszą po prostu powtórzyć procedurę odrzucenia spadku, którą sam przeszedłeś. To nie powinno być trudne o ile zachowany zostanie 6 miesięczny termin liczony od dnia, kiedy dowiedziały się o tym, że odrzuciłeś spadek.

Pamiętaj również, że po odrzuceniu spadku przez Twoje dziecko, na to miejsce wchodzą jego dzieci (Twoje wnuki). One też muszą odrzucić spadek.

Procedura dalszego odrzucania spadku nie będzie potrzebna w stosunku do osób, które zostały poczęte (a nie urodzone!) po śmierci spadkodawcy. One nie dziedziczą dlatego nie muszą też odrzucać spadku.

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Jeśli jedna z osób, które muszą odrzucić spadek jest małoletnia procedura się nieco komplikuje. Odpowiednie oświadczenie o odrzuceniu spadku powinien złożyć w imieniu takiego dziecka rodzic (ew. opiekun). Jego skuteczność zależy jednak od zgody sądu opiekuńczego.

Wniosek do sądu

Sąd opiekuńczy wyraża zgodę na odrzucenie spadku przez małoletniego po przeprowadzeniu postępowania sądowego, w toku którego musi się upewnić, że jest to w interesie dziecka.

Takie postępowanie wszczyna się na wniosek rodziców lub opiekunów dziecka. Pamiętaj też, że wniosek taki powinieneś złożyć w odpowiednim terminie. Poniżej wyjaśnię Ci w jakim.

Odrzucenie spadku przez małoletniego – uzasadnienie i dokumenty

Motywując wniosek do sądu z reguły wystarczy wykazać, że spadek jest zadłużony i że rodzice już go odrzucili. Można to zrobić pokazując wezwania do zapłaty do zmarłego, umowy kredytowe, dokumentację komornika. Warto też do wniosku załączyć oświadczenia o odrzuceniu spadku składane przez innych spadkobierców.

Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli wniosek jest dobrze udokumentowany i zawiera odpowiednie uzasadnienie sądy wyrażają zgodę na odrzucenie spadku przez małoletniego bez wyznaczania rozprawy. Warto zatem poświęcić trochę więcej energii na to, żeby dobrze przygotować wniosek i dzięki temu nie tracić czasu na „chodzenie po sądach”.

Dysponując prawomocnym postanowieniem sądu opiekuńczego wyrażającym zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego możesz (a nawet powinieneś) niezwłocznie złożyć takie oświadczenie w sądzie lub u notariusza. Zwlekanie może mieć opłakane skutki. Przeczytaj: Termin na odrzucenie spadku przez małoletniego.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Klisz i Wspólnicy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

Potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie spadkowej?
Podaj numer telefonu – oddzwonię

Wyślij numer

11 Odpowiedzi

 1. Pawel

  Witam,

  Czy mogę poprosić o wspomniany w artykule wniosek o odrzucenie spadku, w imieniu małoletniego, którego jestem prawnym opiekunem?
  Z góry dziękuję, pozdrawiam.

  1. Iwo Klisz

   Tak oczywiście. Każdy z rodziców może reprezentować małoletniego w postępowaniu o wyrażenie zgody na odrzucenie przez niego spadku

 2. Popeja

  Dziekuje za odpowiedz, kwestia jest taka ze zmarly to moja rodzina ja spadek odrzucilam i teraz chcialabym w imieniu dzieci odrzucic, mam problem gdyz ojciec dzieci mimo wspolnego ich wychowania stanowczo odmawia uczedtnictwa w rozprawie o zgode na odrzucenie przez nieletnich. We wniosku zas powinnam go podac jako uczestnika? Czy ewentualnie moge go nie wpisywac?
  Rzecxywiscie to on nic do sprawy nie wniesie gdyz na oczy nie widzial i nie znal zmarlego, natomiast zapiera sie ze do zafnego sadu nie pojdzie , co w takiej sytuacji powinnam zrobic ?

 3. Popeja

  Świetnie, dziękuję zatem za rzeczową odpowiedź, czy to aby na pewno nie będzie przeszkoda dla sadu?!
  I jeszcze pytanie czy rzeczywiscie podajac dokumentacje dotyczaca dlugow zmarlego sad moze orzec nie wzywajac na rozprawe?

  1. Iwo Klisz

   Sądy nie zawsze wyznaczają rozprawy. Nie dalej jak dwa dni temu otrzymałem wyrok bez przeprowadzenia rozprawy. Tak przynajmniej działa sąd we Wrocławiu.

 4. Mała

  Witam !
  Mam pytanie odnośnie uzasadnienia przy odrzuceniu spadku w imieniu nieletniego a mianowicie w tym ze uzasadnieniu podaje datę i miejsce zgonu zmarłego czy datę dzisiejsza i miejscowość wnioskodawcy?
  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

  1. Iwo Klisz

   Pismo oznacza Pani datą sporządzenia, ale w treści uzasadnienia wniosku należy wskazać dane dotyczące zmarłego, w tym także datę jego śmierci. To istotne, bo sąd musi zbadać czy został zachowany termin do odrzucenia spadku.

 5. Piotrek

  Witam,

  Czy można złożyć wniosek o zrzeczenie się spadku w imieniu dzieci listownie? Mieszkam za granicą i jeżeli to możliwe to chciałbym wszystkie formalności załatwić zdalnie.
  Z góry dziękuję

  1. Iwo Klisz

   Tak, można złożyć wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku listownie. Teraz jest taka tendencja, że sądy nawet nie organizują w tym celu rozprawy. Proszę jednak pamiętać, że zgoda sądu to nie wszystko, bo trzeba jeszcze złożyć oświadczenie o odrzucenie spadku u notariusza. To też można to zrobić za granicą.

Pozostaw komentarz

Top