Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka?

Pozbyłeś się problemu i odrzuciłeś zadłużony spadek? Często to bardzo dobra decyzja. Alternatywa w postaci przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie zawsze jest tak samo atrakcyjna.

Więcej na ten temat: Odrzucenie spadku, a przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeśli nie masz dzieci, to twoje kłopoty z zadłużonym spadkiem właśnie się skończyły. W przeciwnym wypadku jesteś dopiero w połowie drogi.

Odrzucenie spadku ma taki skutek, jakbyś zmarł przed spadkodawcą. Zatem po nim nie dziedziczysz. W Twoje miejsce wchodzą jednak Twoje dzieci. Każde z nich dziedziczy w częściach równych udział w spadku, który przypadał na Ciebie.

Gdy dzieci są pełnoletnie, muszą po prostu powtórzyć procedurę odrzucenia spadku, którą sam przeszedłeś. To nie powinno być trudne o ile zachowany zostanie 6 miesięczny termin liczony od dnia, kiedy dowiedziały się o tym, że odrzuciłeś spadek.

Pamiętaj również, że po odrzuceniu spadku przez Twoje dziecko, na to miejsce wchodzą jego dzieci (Twoje wnuki). One też muszą odrzucić spadek.

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Jeśli jedna z osób, które muszą odrzucić spadek jest małoletnia procedura się nieco komplikuje. Odpowiednie oświadczenie o odrzuceniu spadku powinien złożyć w imieniu takiego dziecka rodzic (ew. opiekun). Jego skuteczność zależy jednak od zgody sądu opiekuńczego.

Czyli po kolei:

1. Pierwszy krok to ustalenie, czy dziecko jest spadkobiercą. Jeśli odrzucenie spadku ma dotyczyć jednego z rodziców, to dziecko dziedziczy w pierwszej kolejności. Jeśli chodzi o spadek po dalszym krewnym (babcia, dziadek, wujek, ciotka itd.) wówczas w pierwszej kolejności spadek odrzucają bliżsi krewni.

2. Drugi krok to przeprowadzenie postępowania sądowego w przedmiocie wyrażenia zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.

3. Trzeci krok to złożenie przez uprawnionego rodzica lub opiekuna oświadczenia o odrzuceniu spadku. Dzieje się to najczęściej przed notariuszem, a rzadziej przed sądem spadku w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym.

Wniosek do sądu o zgodę na odrzucenie spadku przez małoletniego

Sąd opiekuńczy wyraża zgodę na odrzucenie spadku przez małoletniego po przeprowadzeniu postępowania sądowego, w toku którego musi się upewnić, że jest to w interesie dziecka. Chodzi tu o sąd właściwy ze względu na miejsce zmieszania dziecka (wydział rodzinny)

Takie postępowanie wszczyna się na wniosek rodziców lub opiekunów dziecka. Pamiętaj też, że wniosek taki powinieneś złożyć w odpowiednim terminie. Poniżej wyjaśnię Ci w jakim.

Z wnioskiem może wystąpić każdy z rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. Nie ma tutaj znaczenia to, z czyjej strony jest spadek. Tzn. matka dziecka może odrzucić spadek po swojej rodzinie jak i po rodzinie ojca dziecka (np. dziadka, babci czy wujka od strony ojca). Takie same uprawnienia ma ojciec dziecka.

Nawet jeśli władzę rodzicielską sprawują oboje rodzice, z wnioskiem może wystąpić także tylko jedno z nich. Drugi z rodziców staje się z mocy prawa uczestnikiem takiego postępowania. Sąd będzie go zatem zawiadamiał o wszystkim, co w sprawie się dzieje. Dlatego jeśli nie żyjesz z drugim rodzicem dziecka, we wniosku do sądu koniecznie podaj jego adres. W przeciwnym wypadku sprawa będzie się przedłużać.

Odrzucenie spadku przez małoletniego – uzasadnienie i dokumenty

Motywując wniosek do sądu z reguły wystarczy wykazać, że spadek jest zadłużony i że rodzice już go odrzucili. Można to zrobić pokazując wezwania do zapłaty do zmarłego, umowy kredytowe, dokumentację komornika. Warto też do wniosku załączyć oświadczenia o odrzuceniu spadku składane przez innych spadkobierców.

Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli wniosek jest dobrze udokumentowany i zawiera odpowiednie uzasadnienie sądy wyrażają zgodę na odrzucenie spadku przez małoletniego bez wyznaczania rozprawy. Warto zatem poświęcić trochę więcej energii na to, żeby dobrze przygotować wniosek i dzięki temu nie tracić czasu na „chodzenie po sądach”.

Dysponując prawomocnym postanowieniem sądu opiekuńczego wyrażającym zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego możesz (a nawet powinieneś) niezwłocznie złożyć takie oświadczenie w sądzie lub u notariusza. Zwlekanie może mieć opłakane skutki. Przeczytaj: Termin na odrzucenie spadku przez małoletniego.

Odrzucenie spadku przez dziecko, które zostało poczęte za życia spadkodawcy

Pamiętaj o tym, że dziecko jest spadkobiercą tylko wówczas, kiedy zostało poczęte za życia spadkodawcy. W języku prawniczym dziecko, które zamieszkuje jeszcze w brzuchu mamy nazywa się Nasciturs. Taki spadkobierca żeby uniknąć długów spadkowych też musi spadek odrzucić. Tzn. Ty musisz to zrobić w jego imieniu.

Oczywiście nie oznacza to, że matka w ciąży musi dodatkowo stresować się biorąc udział w sprawie sądowej. Dziecko nabiera pełnoprawnego statusu spadkobiercy dopiero po urodzeniu. Warunkiem – zgodnie ze słowami kodeksu cywilnego jest to, żeby urodziło się żywe. Dopiero od urodzenia zaczyna biec termin do odrzucenia spadku.

No chyba, że rodzic odrzucił spadek w swoim imieniu dopiero po urodzeniu dziecka. Wówczas termin biegnie od momentu, złożenia takiego oświadczenia przez rodzica.

Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka u notariusza

Nie popełnij błędu i pamiętaj, że sprawa sądowa to jeszcze nie koniec! Żeby zakończyć całą procedurę odrzucenia spadku musisz udać się do notariusza wraz z prawomocnym postanowieniem sądu i złożyć tam oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Odpis postanowienia sądu wraz ze stwierdzeniem prawomocności uzyskasz w sądzie, który je wydał.

Oświadczenie powinien złożyć ten z rodziców bądź opiekunów, którego sąd upoważnił w treści postanowienia.

Share on facebook
Pomóż mi rozwinąć mój blog - udostępnij ten artykuł na FACEBOOK'u
dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

31 thoughts on “Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego”

 1. Witam,

  Czy mogę poprosić o wspomniany w artykule wniosek o odrzucenie spadku, w imieniu małoletniego, którego jestem prawnym opiekunem?
  Z góry dziękuję, pozdrawiam.

  1. Tak oczywiście. Każdy z rodziców może reprezentować małoletniego w postępowaniu o wyrażenie zgody na odrzucenie przez niego spadku

 2. Dziekuje za odpowiedz, kwestia jest taka ze zmarly to moja rodzina ja spadek odrzucilam i teraz chcialabym w imieniu dzieci odrzucic, mam problem gdyz ojciec dzieci mimo wspolnego ich wychowania stanowczo odmawia uczedtnictwa w rozprawie o zgode na odrzucenie przez nieletnich. We wniosku zas powinnam go podac jako uczestnika? Czy ewentualnie moge go nie wpisywac?
  Rzecxywiscie to on nic do sprawy nie wniesie gdyz na oczy nie widzial i nie znal zmarlego, natomiast zapiera sie ze do zafnego sadu nie pojdzie , co w takiej sytuacji powinnam zrobic ?

 3. Świetnie, dziękuję zatem za rzeczową odpowiedź, czy to aby na pewno nie będzie przeszkoda dla sadu?!
  I jeszcze pytanie czy rzeczywiscie podajac dokumentacje dotyczaca dlugow zmarlego sad moze orzec nie wzywajac na rozprawe?

  1. Sądy nie zawsze wyznaczają rozprawy. Nie dalej jak dwa dni temu otrzymałem wyrok bez przeprowadzenia rozprawy. Tak przynajmniej działa sąd we Wrocławiu.

   1. Witam
    A jak jest w przypadku, kiedy w sprawie ustalenia spadkobiercy toczy się postępowanie w innym mieście i tamtejszy sąd posiada całą interesującą nas dokumentację i odrzucenia na bieżąco? W uzasadnieniu należy podać dane sprawy i sąd rodzinny sobie sprawdzi, czy trzeba zdobyć wszystkie odpisy?

    1. adwokat Iwo Klisz

     Najlepiej postarać się choćby o kserokopię dokumentów świadczących od zadłużeniu. Sąd rodzinny bardzo niechętnie będzie występował do sądu spadku po wydanie akt, bo to bardzo spowolni obie sprawy.

 4. Witam !
  Mam pytanie odnośnie uzasadnienia przy odrzuceniu spadku w imieniu nieletniego a mianowicie w tym ze uzasadnieniu podaje datę i miejsce zgonu zmarłego czy datę dzisiejsza i miejscowość wnioskodawcy?
  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

  1. Pismo oznacza Pani datą sporządzenia, ale w treści uzasadnienia wniosku należy wskazać dane dotyczące zmarłego, w tym także datę jego śmierci. To istotne, bo sąd musi zbadać czy został zachowany termin do odrzucenia spadku.

 5. Witam,

  Czy można złożyć wniosek o zrzeczenie się spadku w imieniu dzieci listownie? Mieszkam za granicą i jeżeli to możliwe to chciałbym wszystkie formalności załatwić zdalnie.
  Z góry dziękuję

  1. Tak, można złożyć wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku listownie. Teraz jest taka tendencja, że sądy nawet nie organizują w tym celu rozprawy. Proszę jednak pamiętać, że zgoda sądu to nie wszystko, bo trzeba jeszcze złożyć oświadczenie o odrzucenie spadku u notariusza. To też można to zrobić za granicą.

   1. Czy ja jako matka mogę prosić sąd o odrzucenie dla dzieci spadku a nie mój mąż który który jest spadkobiercą po ojcu ale już odrzucił spadek teściowa też odrzuciła

    1. adwokat Iwo Klisz

     Każdy z rodziców może wystąpić o wyrażenie przez sąd zgody na odrzucenie spadku przez małoletnie dziecko. Drugi rodzic będzie z mocy prawa uczestnikiem postępowania i sąd powiadomi go o toczącym się postępowaniu (dlatego dobrze jest podać sądowi adres drugiego rodzica).

 6. Dzien dobry,
  Zlozylam wraz z mezem wniosek o odrzucenie spadku w imieniu maloletniej. Sad wyznaczyl termin rozprawy dla mnie i dla meza ze stawiennictwiem obowiazkowym. Niestety rozprawa byla 1 maraca a ja ubzduralam sobie ze ma byc ona 5 marca. Moje pytanie co w tej sytuacji? Jakie konsekwencje z tego beda? Mam jeszcze mozliwosc odrzucic spadek w im. Corki? Dodam ze zmarly pozostawil jedynie dlugi bez zadnych dobrodziejstw, brak testamentu. Moj tata odrzucil spadek, ja wraz z rodzenstwem rowniez, i teraz mialy odrzucic spadek naszr dzieci. Bardzo prosze o odpowiedz. Z gory dziekuje za pomoc.

  1. adwokat Iwo Klisz

   W pierwszym kroku zalecam jak najszybsze udanie się do sądu i zapoznanie z protokołem rozprawy. Trzeba sprawdzić, co działo się na posiedzeniu. Istnieje taka możliwość, że sąd bez przesłuchania wnioskodawców wyraził zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Może tak być jeśli wniosek był dobrze udokumentowany. Z mojego doświadczenia wynika, że sądy często wyrażają zgodę na odrzucenie spadku nawet bez przeprowadzania rozprawy opierając się tylko na dokumentach zebranych w aktach sprawy. Mogłoby też tak, że sąd odroczył rozprawę wyznaczając kolejny termin. Wówczas w protokole rozprawy termin powinien być wskazany. Przyjdą Państwo na kolejną rozprawę i sprawa potoczy się dalej. Życzę powodzenia i pozdrawiam

 7. Witam co w sytuacji kiedy chce odrzucić spadek za nieletniego po ojcu z którym nie byłam i i tylko mam ogólnikowe info o jego długach.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Trzeba podać sądowi wszystkie posiadane przez Panią informację i dane osób (świadków), które mogą potwierdzić ten stan rzeczy. W najgorszym razie, jeśli sąd nie wyrazi zgody na odrzucenie spadku przez małoletniego można przeprowadzić postępowanie o spis inwentarza po zmarłym. Wówczas komornik pomoże w ustaleniu majątku czy długów, a po ustaleniu, że w skład majątku rzeczywiście wchodziły same długi można spróbować ponowienie starać się o to, żeby sąd zezwolił na odrzucenie spadku. Gwarancji nie ma, ale ja często właśnie w taki sposób prowadzę sprawy moich Klientów.

 8. Witam mam pytanie czy dziecko poczęte po smierci spadkodawcy tj. urodzone 3 lata po jego smierci ale będące już na świecie w momencie odrzucania spadku przez matke dziedziczy?sprawa zostala zalozona dopiero teraz , ja spadek odrzucilam teraz gdy sie dowiedzialam teraz ze blizsza rodzina zrobila to 6 mies po jego smierci, ale co z moim dzieckiem?

  1. adwokat Iwo Klisz

   W takim przypadku dziecko w ogóle nie wchodzi w krąg spadkobierców ustawowych po zmarłym i nie ma potrzeby ani składać wniosku do sądu o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku, ani takiego spadku odrzucać.

 9. Witam,
  mieszkam w UK i będę występował o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu dziecka do Sądu Rej.dla m.st. Warszawy. Rozumiem,że we wniosku mogę podać adres pełnomocnika w Polsce i dołączyć pełnomocnictwo do wniosku?
  Dziękuję za podpowiedź.

 10. Dzień dobry,
  Kiedy byłam w ciąży zmarł mój ojciec, z którym nie utrzymywałam kontaktu jednak z obawy że zostawił długi po sobie zrzekłam się spadku po nim. Byłam wtedy w ciąży kiedy to się wydarzyło. Mam pytanie czy ten dług przeszedł na mojego synka mimo, że wtedy był jeszcze w brzuchu? niedługo będzie miał 6 miesięcy i nie wiem co robić, czy składać wniosek o odrzucenie spadku? Proszę o pomoc.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dziecko dziedziczy o ile było poczęte (czyli było „w brzuchu”) w chwili otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy). Zatem w takim wypadku konieczne jest wystąpienie do sądu o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego.

 11. Dzień dobry, mój ojciec, a następnie ja odrzucilismy spadek po moim stryju. Teraz chciałabym odrzucić spadek w imieniu mojego syna. Mię dysponuję żadnymi dokumentami potwierdzającymi zadłużenie stryja, ponieważ nie musiałam ich wcześniej okazywać przed sądem. Czy w przypadku wniosku do sądu rodzinnego mogę dołączyć jedynie dokumenty potwierdzające odrzucenie spadku przeze mnie i ojca? Czy to nie wystarczy?
  Z góry dziękuję za pomoc

  1. adwokat Iwo Klisz

   To zawsze spory problem. Sąd raczej nie da zgody tylko na podstawie zeznań stron. Proszę się zastanowić nad tym kogo można podać sądowi jako świadka, który miałby wiedzę o majątku (np. żonę stryja, jego dzieci itp.)

 12. Dzień dobry.
  Moja sprawa jest inna niż poprzednich komentujących, chodzi o to, że to ja jestem niepełnoletnia. Czy wniosek może złożyć ojciec, który jako jedyny jest moim opiekunem prawnym jeżeli zmarły krewny to ojciec mojej matki?
  Jeszcze tylko dla większej dokładności chcę dopisać, że matka żyje jednak mieszka za granicą. I ojciec wolałby zająć się sprawą sam.
  Tutaj mam jeszcze jedno pytanie: czy istnieje możliwość odczytania wyroku listownie?
  Przepraszam jeśli wiadomość jest niejasna.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Każdy rodzic może wystąpić w imieniu dziecka o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku. Drugi rodzic jest jednak z mocy prawa uczestnikiem takiego postępowania i sąd musi go zawiadomić o toczącej się sprawie, dlatego trzeba sądowi podać adres drugiego rodzica.

 13. Niepełnoletnia córka odziedziczyla dlug po cioci ze strony męża.
  Była juz rozprawa w Sądzie.Ja bylam jako uczestnik postępowania.
  Wyrok jest juz uprawomocniony.Czy ja matka moge dokonac
  zrzeczenia się spadku w imieniu dziecka u notariusza czy musi byc obecny mąż jako wnoskodawca postępowania.

  1. adwokat Iwo Klisz

   W postanowieniu sądu powinno być wskazane komu sąd zezwolił na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przez małoletniego. Tylko ta osoba, która jest wskazana na postanowieniu sądu może takie oświadczenie złożyć.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *