Zrzeczenie się zachowku

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

adwokat prawo spadkowe

Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Zaczynając – dosyć nietypowo – od podsumowania muszę Ci powiedzieć, że temat zrzeczenia się zachowku jest dosyć trudny.

Potrafię sobie wyobrazić przynajmniej kilka sytuacji czy też operacji prawnych, w których właśnie zrzeczenie się prawa do zachowku będzie odgrywać ważną role.

Na wstępie trzeba odróżnić dwie sytuacje:

Czy zrzeczenie się zachowku następuje już po śmieci spadkodawcy, czy jeszcze przed dniem otwarcia spadku.

W tym pierwszym przypadku – kiedy roszczenie o zapłatę zachowku już powstało – można się go zrzec w ramach umowy o zwolnienie z długu. Co do tego nie ma wątpliwości.

Nieco trudniej jest w sytuacji, kiedy chcesz uzyskać skuteczne zrzeczenie się zachowku jeszcze za życia spadkodawcy.

Przykład:

Rodzice przekazali jednemu z dwójki synów pewną nieruchomość i nie chcą, żeby w tym zakresie drugi z rodzeństwa dochodził uzupełnienia zachowku od brata.

Na drodze do sporządzenia umowy o zrzeczenie się „przyszłego” zachowku staje przepis art. 1047 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym Umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna.

Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest umowa o zrzeczenie się dziedziczenia – o której szerzej pisałem tutaj: Zrzeczenie się dziedziczenia

Nikt – ani profesorowie prawa i inni naukowcy zajmujący się prawem spadkowym, ani też sędziowie i inni praktycy prawa – nie są pewni, czy powyżej wskazany przepis zabrania zawierania umów o zrzeczenie się „przyszłego” zachowku.

Nie chcę zarzucać Cię skomplikowaną argumentacją przemawiającą za przyjęciem jednego czy drugiego stanowiska. Dla mnie jako praktyka, a także dla kogoś kto poszukuje praktycznego rozwiązania tego problemu, wniosek jest tylko jeden – zawarcie umowy o zrzeczenie się zachowku (czy też uzyskanie jednostronnego orzeczenia, że ktoś zrzeka się zachowku) przed śmiercią spadkodawcy nie daje 100% gwarancji na to, że sprawa zapłaty zachowku jest rozwiązana.

Pewne jest to, że za życia spadkodawcy wyeliminowanie groźby dochodzenia w przyszłości zachowku jest możliwe tylko poprzez podpisanie umowy o zrzeczenie się dziedziczenia. Jednak jej skutki są znacznie szersze niż samo tylko pozbawienie prawa do zachowku.

Wracając do powyższego przykładu:

Jeśli rodzice, którzy przekazali jednemu z synów nieruchomość tytułem darowizny zawrą z drugim dzieckiem umowę o zrzeczenie się dziedziczenia, to nie tylko straci ono prawo do domagania się zachowku, ale w ogóle nie będzie dziedziczyć pozostałego majątku rodziców.

W pewnych sytuacjach ratunkiem może być zawarcie umowy dożywocia, albo podpisanie umów zrzeczenia się dziedziczenia ze wszystkimi spadkobiercami, którym przysługuje prawo do zachowku, a następnie rozdysponowanie całym majątkiem w drodze umów darowizny.

dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz