adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Wydziedziczenie dziecka a zachowek dla wnuków?

Czy po wydziedziczeniu dziecka, należy się zachowek dla wnuków?

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie jest jednym z przykładów na to, jakie pułapki przewiduje dla nas prawo spadkowe i jak dalece jest ono skomplikowane.

Oczywiście – jak już pewnie się domyślasz – odpowiedź jest pozytywna. Po wydziedziczeniu dziecka należy się zachowek dla wnuków.

Jak to się dzieje?

Przyjmuje się, że osobę skutecznie wydziedziczoną należy traktować tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku – czyli jakby zmarła przed spadkodawcą.
Gdy dziecko lub dalszy zstępny umiera przed spadkodawcą, do dziedziczenia po nim dochodzą jego zstępni (czyli wnuki).
Jeżeli zatem spadkodawca nie zadysponował w testamencie całym swoim majątkiem, a także nie dokonywał za życia żadnych darowizny, które powinny zostać doliczone do substratu zachowku, to wnuki wydziedziczonego dziecka dojdą po nim do dziedziczenia. Osoby te łącznie otrzymają taki sam udział w spadku, jaki przypadłby wydziedziczonemu.
Inni spadkobiercy stają tu przed większym problemem niż tylko zapłata zachowku. Muszą bowiem uznać obecność dzieci wydziedziczonego wśród spadkobierców nabywających spadek.

Wydziedziczenie dziecka a zachowek dla wnuków

Najczęściej jest jednak tak, że w testamencie spadkodawca zapisuje cały majątek na rzecz jednej lub kilku osób i jednocześnie wydziedzicza pozostałych spadkobierców.
Skoro więc osoby wydziedziczone traktuje się tak, jakby nie dożyły otwarcia spadku, to ich zstępni (dzieci, wnuki) uzyskują roszczenie o zapłatę zachowku. Przecież gdyby spadkodawca nie powołał innych spadkobierców, to osoby te doszłyby do dziedziczenia.
Co więcej jeśli dzieci wydziedziczonego w chwili śmierci spadkodawcy nie były pełnoletnie przysługuje im wyższy zachowek, niż ten, który przysługiwałby wydziedziczonemu.

Więcej o tym: Komu przysługuje wyższy zachowek?

Spadkobierca może wydziedziczyć także swoje wnuki i dalszych zstępnych, ale przyczyny wydziedziczenia muszą odnosić się do także do tych osób.

Więcej na temat przyczyn wydziedziczenia znajdziesz tutaj: Wydziedziczenie

Zaniedbania czy negatywne zachowania ze strony dziecka nie przekładają się automatycznie na wnuki, szczególnie, gdy te ostatnie nie są jeszcze pełnoletnie i przez to nie mogą samodzielnie o sobie decydować a nawet zrozumieć skomplikowanych relacji rodzinnych.

Przeczytaj także:

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.