adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu ul. Joachima Lelewela 23/7 tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach ul. Sobieskiego 27/30 tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu ul. Bóżnicza 1/14 tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku ul. Kartuska 31c/1 tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie ul. Zamieniecka 62/64 tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie (w przygotowaniu) tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Odpowiedz na pozew o zachowek – sprawa o zachowek

Odpowiedz na pozew o zachowek

Wspominałem Ci już o tym, że z reguły kiedy otrzymasz wezwanie do zapłaty zachowku, to prędzej czy później, sprawa trafi do sądu, o czym dowiesz się kiedy sąd prześle Ci pozew o zachowek.

Pozew otrzymujesz z sądu, a nie bezpośrednio od przeciwnika, ponieważ to sąd musi zbadać, czy pozew o zachowek został napisany w sposób prawidłowy i spełnia wszystkie wymogi formalne.

Odbierać, czy nie odbierać?

Jeśli dopiero spodziewasz się otrzymania pozwu muszę Ci uświadomić jedną bardzo ważną rzecz:

Nie możesz lekceważyć pism z sądu przychodzących na Twój właściwy adres.

Jeśli odmówisz odbioru przesyłki zawierającej pozew o zachowek lub po prostu nie zrealizujesz otrzymanego awizo możesz wpaść w bardzo poważne tarapaty. Nie tylko nie unikniesz zapłaty zachowku, ale możesz również zapłacić znacznie więcej, niż faktycznie powinieneś.

Czytać, czy nie czytać?

Odebrałeś przesyłkę. Pierwszy krok za Tobą.

Pewnie w środku znajduje się pokaźny plik dokumentów. Teraz musisz odszukać te, które są na obecnym etapie najważniejsze.

Interesują Cię trzy rzeczy:

  1. Właściwy pozew o zachowek wraz z załącznikami (np. stwierdzeniem nabycia spadku, aktem poświadczenia dziedziczenia, aktem zgonu spadkodawcy, innymi aktami stanu cywilnego, aktami notarialnymi itp.)
  2. Pouczenie sądu zawierające kilka słów o Twoich prawach i obowiązkach jako osoby pozwanej.
  3. Zobowiązanie sądu do złożenia odpowiedzi na pozew o zachowek.

Z pozwu dowiesz się, kto, dlaczego i ile od Ciebie żąda. Po zapoznaniu się z jego treścią polecam Ci przeczytanie poniższych wpisów, które wprowadzą Cię w tematykę zachowku:

Następnie dokładnie przeczytaj pouczenie z sądu.

Zwróć uwagę przede wszystkim na punkt, w którym mowa jest o tym, że w odpowiedzi na pozew o zachowek powinieneś powołać wszystkie dowody i twierdzenia, ponieważ sąd może pominąć wszystko to, o czym powiesz czy napiszesz później.

Dlatego spokojnie i dokładnie zastanów jakie okoliczności podnosić, a także jakie zgłosić dowody.

Szerzej o tym jakie okoliczności podnosić na swoją obronę napisałem we wpisie – Zachowek – jak się bronić?

Myślę, że warto, żebyś przeczytał też następujące wpisy:

Pamiętaj o terminach!

Najczęściej sąd wyznaczy Ci termin 14 dni na przygotowanie odpowiedzi na pozew o zachowek. Bezwzględnie musisz w tym terminie właściwie zareagować.

Ważne, żebyś wiedział, że chodzi o dni kalendarzowe, a nie dni roboczych. Masz więc tylko dwa tygodnie, a ten czas szybko ucieka.

Na koniec najważniejsza rada:

Spotkaj się z adwokatem

Wiem, co teraz myślisz – „Chce na mnie zarobić”.

Nie mówię, żebyś zgłaszał się do mnie. Oczywiście, ja też doradzam w tych kwestiach, ale nie mówię Ci tego tylko po to, żeby zyskać Klienta. Po prostu skorzystaj z pomocy jakiegokolwiek zawodowego prawnika.

Nie musisz też od razu zlecać prowadzenia całej sprawy. Na początku możesz tylko pokazać jemu (lub jej) pozew, który otrzymałeś i poprosić o poradę prawną. Prawnik wskaże Ci słabe punkty pozwu i zasugeruje najlepszy sposób obrony. Później zastanowisz się czy kontynuować współpracę.

W pozwach o zachowek najczęściej pojawiają się żądania zapłaty 5 czy 6 cyfrowej kwoty. Koszt porady prawnej to w najgorszym przypadku kilkaset złotych. Chyba nie warto za taką kwotę ryzykować, że coś przeoczysz i przegrasz sprawę.

Musisz wiedzieć, że sędzia nie będzie Ci pomagał prowadzić sprawy, ani podpowiadał jakich argumentów użyć, żeby ją wygrać. Nie może tego robić, bo musi być bezstronny.

Wiem, że pewne rzeczy można zrobić samemu i nie trzeba korzystać pomocy profesjonalisty. Widuję nawet w sądzie osoby, które próbują bronić się bez pomocy adwokata.

Mam też znajomego, który sam sobie zmienia w samochodzie klocki hamulcowe. Robi to od wielu lat i nie wpłynęło to negatywnie na jego bezpieczeństwo. Ja nie potrafię tego zrobić i niestety muszę płacić za naprawę samochodu. (Zresztą nawet wolę zapłacić i mieć pewność, że hamulce zadziałają wtedy, kiedy będą potrzebne).

Pamiętaj, że jakąkolwiek decyzję podejmiesz, będzie to tylko Twój wybór i tylko Ty poniesiesz jego konsekwencje.

Darmowa pomoc prawna

Chcę Ci powiedzieć, że obecnie jest sporo punktów, które udzielają darmowych porad prawnych dla osób, których nie stać na skorzystanie z pomocy adwokata czy radcy prawnego. Tam też możesz się dowiedzieć w jaki sposób za darmo uzyskać pomoc profesjonalisty w sprawie sądowej.

Spis tych punktów we Wrocławiu możesz znaleźć pod linkiem tutaj. W innych miastach też funkcjonują takie punkty. Przeszukując Internet na pewno je znajdziesz.

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Warszawa - Poznań - Gdańsk - Katowice

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.