Jak radzić sobie ze sprawami spadkowymi? - Blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Spadkowego

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa spadkowego
Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci a zachowek

Kwota przekazana z rachunku bankowego na wypadek śmierci a zachowek

Co to jest dyspozycja wkładem bankowym na wypadek śmierci?

W ramach opcji dostępnych w najczęściej funkcjonujących rachunkach bankowych mamy możliwość ustalenia tzw. dyspozycji wkładem bankowym na wypadek śmierci. Prawo do wydania takiej dyspozycji przysługuje posiadaczowi rachunku.

Dyspozycja wkładem bankowym polega na tym, że chwilą śmierci właściciela rachunku, pewna pula zgromadzonych tam środków (nie więcej niż dwudziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ustalona wg konkretnych reguł na konkretny dzień) nie wchodzi do w skład spadku po nim, ale zostaje przeznaczona na rzecz wskazanej przez posiadacza rachunku osoby. Może nią być małżonek, wstępny, zstępny lub ktoś z rodzeństwa.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci a zachowek

Wspomniana instytucja łączy w sobie cechy zapisu i darowizny. Polega przecież na tym, że określona kwota pieniężna jest wyłączona ze spadku i przekazana konkretnej osobie.

Należy przypomnieć, że dokonanie zapisu jak i darowizny przez spadkodawcę może mieć wpływ na powstanie uprawnień z tytułu zachowku.

Czy zatem podobna dyspozycja wkładem też prowadzi do podobnych konsekwencji?

Można powiedzieć, że większość głosów zarówno spośród przedstawicieli nauki prawa, jaki orzecznictwo sądowe bardziej składnia się do tego, ażeby skutki dyspozycji wkładem bankowym uznać za porównywalne ze skutkami dokonanych przez spadkodawcę darowizn i przekazaną w ten sposób kwotę zaliczyć w poczet substratu zachowku.

Skoro zaś kwota ta powiększa substrat zachowku to należy ją uwzględnić przy obliczaniu wysokości samego zachowku.

Przeczytaj również:

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Klisz i Wspólnicy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

Potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie spadkowej?
Podaj numer telefonu – oddzwonię

Wyślij numer

Pozostaw komentarz

Top