Co to jest dyspozycja wkładem bankowym na wypadek śmierci?
W ramach opcji dostępnych w najczęściej funkcjonujących rachunkach bankowych mamy możliwość ustalenia tzw. dyspozycji wkładem bankowym na wypadek śmierci. Prawo do wydania takiej dyspozycji przysługuje posiadaczowi rachunku.
Dyspozycja wkładem bankowym polega na tym, że chwilą śmierci właściciela rachunku, pewna pula zgromadzonych tam środków (nie więcej niż dwudziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ustalona wg konkretnych reguł na konkretny dzień) nie wchodzi do w skład spadku po nim, ale zostaje przeznaczona na rzecz wskazanej przez posiadacza rachunku osoby. Może nią być małżonek, wstępny, zstępny lub ktoś z rodzeństwa.
Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci może być w każdym czasie przez posiadacza rachunku zmieniona lub odwołana na piśmie.
Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci a zachowek
Wspomniana instytucja łączy w sobie cechy zapisu i darowizny. Polega przecież na tym, że określona kwota pieniężna jest wyłączona ze spadku i przekazana konkretnej osobie.
Należy przypomnieć, że dokonanie zapisu jak i darowizny przez spadkodawcę może mieć wpływ na powstanie uprawnień z tytułu zachowku.
Czy zatem podobna dyspozycja wkładem też prowadzi do podobnych konsekwencji?
Można powiedzieć, że większość głosów zarówno spośród przedstawicieli nauki prawa, jaki orzecznictwo sądowe bardziej składnia się do tego, ażeby skutki dyspozycji wkładem bankowym uznać za porównywalne ze skutkami dokonanych przez spadkodawcę darowizn i przekazaną w ten sposób kwotę zaliczyć w poczet substratu zachowku.
Skoro zaś kwota ta powiększa substrat zachowku to należy ją uwzględnić przy obliczaniu wysokości samego zachowku.
Przeczytaj również: