fbpx

Odsetki od zachowku

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Odsetki od zachowku

Często dzieje się tak, że sprawa o zachowek znajduje swoje rozstrzygnięcie w sądzie kilka lat po otwarciu spadku (po śmierci spadkodawcy). W rezultacie uprawniony do zachowku otrzymuje należne mu pieniądze dopiero po długim czasie.

A co z odsetkami? W końcu przez ten czas spadkobierca może obracać tymi pieniędzmi bądź korzystać z nich w inny sposób.

Czy należą się odsetki od zachowku?

Początkowo sądy zdawały się tej okoliczności nie dostrzegać i zasądzały odsetki od dnia uprawomocnienia się wyroku sądowego zasądzającego zachowek.

Argumentowano, że wysokość zachowku jest ustalana dopiero w toku sprawy sądowej (np. za pomocą biegłych szacujących wartość majątku spadkowego i tzw. substratu zachowku). Dlatego odsetki powinny być liczone dopiero od momentu, kiedy kwota zachowku jest już prawidłowo ustalona, co następuje dopiero w treści wyroku sądu.

Było to niekorzystne dla uprawnionych do zachowku. Często również w tego typu sprawach chodzi o niebagatelne kwoty.

Odsetki od dnia wezwania do zapłaty

Szczęśliwie jakiś czas temu Sąd Najwyższy wydał dwa wyroki, w których uznał, że dotychczasowa praktyka sądów była wadliwa. Wskazano, że przecież roszczenie o zachowek istnieje od momentu otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Dlatego odsetki należy liczyć od chwili, kiedy zobowiązany do zapłaty zachowku został wezwany do jego zapłaty.

Wezwanie do zapłaty zachowku może polegać na wystosowaniu do zobowiązanego odpowiedniego pisma przedsądowego. Jeśli uprawniony tego nie zrobił jako wezwanie można również traktować pozew o zapłatę zachowku, który sąd doręczy zobowiązanemu.

Dla czytelników mojego bloga przygotowałem specjalny wzór wezwania do zapłaty zachowku – znajduje się on pod tym linkiem: Wezwanie do zapłaty zachowku

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *