Odsetki od zachowku

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

adwokat prawo spadkowe

Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Często dzieje się tak, że sprawa o zachowek znajduje swoje rozstrzygnięcie w sądzie kilka lat po otwarciu spadku (po śmierci spadkodawcy). W rezultacie uprawniony do zachowku otrzymuje należne mu pieniądze dopiero po długim czasie.

A co z odsetkami? W końcu przez ten czas spadkobierca może obracać tymi pieniędzmi bądź korzystać z nich w inny sposób.

Czy należą się odsetki od zachowku?

Początkowo sądy zdawały się tej okoliczności nie dostrzegać i zasądzały odsetki od dnia uprawomocnienia się wyroku sądowego zasądzającego zachowek.

Argumentowano, że wysokość zachowku jest ustalana dopiero w toku sprawy sądowej (np. za pomocą biegłych szacujących wartość majątku spadkowego i tzw. substratu zachowku). Dlatego odsetki powinny być liczone dopiero od momentu, kiedy kwota zachowku jest już prawidłowo ustalona, co następuje dopiero w treści wyroku sądu.

Było to niekorzystne dla uprawnionych do zachowku. Często również w tego typu sprawach chodzi o niebagatelne kwoty.

Odsetki od dnia wezwania do zapłaty

Szczęśliwie jakiś czas temu Sąd Najwyższy wydał dwa wyroki, w których uznał, że dotychczasowa praktyka sądów była wadliwa. Wskazano, że przecież roszczenie o zachowek istnieje od momentu otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Dlatego odsetki należy liczyć od chwili, kiedy zobowiązany do zapłaty zachowku został wezwany do jego zapłaty.

Wezwanie do zapłaty zachowku może polegać na wystosowaniu do zobowiązanego odpowiedniego pisma przedsądowego. Jeśli uprawniony tego nie zrobił jako wezwanie można również traktować pozew o zapłatę zachowku, który sąd doręczy zobowiązanemu.

Dla czytelników mojego bloga przygotowałem specjalny wzór wezwania do zapłaty zachowku – znajduje się on pod tym linkiem: Wezwanie do zapłaty zachowku

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz