adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
(w przygotowaniu)
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Substrat zachowku

substrat zachowku

Mało mówiące określenie substrat zachowku jest w rzeczywistości bardzo istotne i bardzo praktyczne. To właśnie substrat zachowku pomnożony przez ustalony ułamek będzie wskazywał uprawnionemu konkretną wartość należnego mu zachowku.

Na substrat zachowku składają się dwa elementy. Po pierwsze wartość całego majątku spadkowego, a po drugie wartość pewnych składników majątkowych, którymi spadkodawca zadysponował jeszcze za życia.

Jak ustalić wartość majątku spadkowego?

Do substratu zachowku wliczamy czynną wartość spadku, czyli wartość aktywów (np. nieruchomości, ruchomości, środki pieniężne, wierzytelności itp.) pomniejszoną o wartość pasywów – długów spadkowych (np. zadłużenie spadkodawcy, koszty pogrzebu, koszty utrzymania spadkodawcy przed śmiercią).

W toku sprawy sądowej czystą wartość spadku ustala się za pomocą biegłych sądowych.Ustalą oni wartość majątku z chwili otwarcia spadku, ale zgodnie z cenami z daty orzekania o zachowku. Jeśli zatem od chwili śmierci do dnia wydania wyroku, wartość majątku wzrośnie (np. wzrosną ceny nieruchomości) będzie to miało przełożenie.

Zdarza się jednak, że sama wartość majątku spadkowego nie jest pomiędzy stronami sporna, wówczas nie ma konieczności powoływania biegłych. Często jest to sensowne rozwiązanie dla obu stron, albowiem ich powołanie do wyceny majątku znacznie wydłuża czas trwania sprawy, a nadto wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów wynagrodzeń biegłych.

A co jeśli strony chcą porozumieć się bez sądu?

Często spotykam się z tym, że strony chcąc ugodowo uregulować sprawę zachowku nie potrafią ustalić wartości majątku spadkowego. Szczególnie, gdy chodzi o rzeczy wartościowe np. nieruchomości. Wówczas zalecam skorzystanie z opinii prywatnego biegłego. Koszt jej wykonania jest z reguły niższy, niż wynagrodzenie biegłego sądowego, a często można taką opinię uzyskać znacznie szybciej.

Zwykle zachęcam strony, żeby umówiły się, iż ponoszą koszt takiej opinii prywatnej po połowie, a jej ustalenia będą traktować jako wiążące.

Co można doliczyć do czystej wartości spadku?

Substrat zachowku, to nie tylko czysta wartość spadku. Należy do niej doliczyć wartość niektórych darowizn, które spadkodawca uczynił przed śmiercią, a także ustanowionych w testamencie zapisów windykacyjnych. Ustalenie wartości darowizn następuje wg stanu z daty zawarcia umowy, a cen dzisiejszych.

Więcej: Zasady doliczania darowizn do substratu zachowku

Przykład:

W skład majątku spadkowego po spadkodawcy wchodziło mieszkanie o wartości 300 tyś. PLN. Przed śmiercią spadkodawca podarował swojemu bratu samochód o wartości 50 tyś. PLN. W chwili otwarcia spadku spadkodawca posiadał zadłużenie w banku na kwotę 20 tyś. PLN.

Substrat zachowku obliczamy ustalając najpierw czystą wartość spadku

300 tyś. (wartość mieszkania) – 20 tyś. (dług wobec banku) = 280 tyś.

Do tej wartości doliczamy wartość dokonanej darowizny (280 tyś. + 50 tyś. = 330 tyś.)

Substrat zachowku wynosi w takim wypadku 330 tyś. PLN.

Jak obliczyć należny zachowek?

Zanim przeczytasz poniższy przykład przeczytaj:

Załóżmy, że spadkodawca miał małżonkę oraz dwójkę dzieci (syna i córkę). Na podstawie testamentu w całości do spadku została powołana małżonka. Gdyby dziedziczenie odbywało się na podstawie ustawy, każdy ze spadkodawców miałby prawo do majątku spadkowego (z uwzględnieniem darowizn) o wartości 110 tyś. PLN (330 tyś. PLN podzielić na troje spadkobierców.)

Załóżmy, że dzieci były w chwili otwarcia spadku pełnoletnie i zdolne do pracy. Zatem każdemu z nich przysługiwać będzie roszczenie o zachowek w kwocie 55 tyś. PLN (1/2 przypadającego na nich udziału w substracie zachowku).

Temat jest interesujący? Czytaj dalej: Wezwanie do zapłaty zachowku

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.