Poświadczenie dziedziczenia

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Poświadczenie dziedziczenia

Poświadczenie dziedziczenia – potwierdzenie praw do spadku

Poświadczenie dziedziczenia, zwane też notarialnym poświadczeniem dziedziczenia to dowód na to, że dany spadkobierca nabył prawa do spadku po określonym spadkodawcy. Po umieszczeniu w rejestrze prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną spełnia ono zatem taką samą funkcję i ma taką samą moc, jak postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Nie chcę drugi raz powtarzać tych samych zagadnień, więc jeśli potrzebujesz informacji o tym, kiedy i gdzie będziesz potrzebował dowodu, którym wykażesz swoje prawa do spadku odsyłam Cię do wpisu: Stwierdzenie nabycia spadku.

Kto może sporządzić poświadczenie dziedziczenia?

Akt poświadczenia dziedziczenia (inaczej: APD) może być przygotowany tylko przez notariusza. Dobra wiadomość jest taka, że poświadczenie dziedziczenia może przygotować każdy notariusz w kraju i to niezależnie do tego, gdzie przed śmiercią mieszkał spadkodawca o ile był obywatelem polski.

Jest to jeden z atutów tej procedury w porównaniu ze stwierdzeniem nabycia spadku, które może być przeprowadzone tylko w wyznaczonych sądach – Stwierdzenie nabycia spadku – właściwość

Kiedy można sporządzić poświadczenie dziedziczenia?

Pierwszym warunkiem jest to, że wszyscy spadkobiercy muszą być ze sobą zgodni co do następujących elementów:

  • kręgu spadkobierców,
  • wysokości przysługujących im udziałów w spadku,
  • podstawy dziedziczenia (ustawowe, czy testamentowe).

Jakikolwiek spór w tym zakresie wyłącza możliwość sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, a spadkobiercom pozostaje procedura sądowa.

Czyli jeśli masz wątpliwości co do ważności lub prawdziwości testamentu lub testamentów (uważasz, że spadkodawca sporządzając testament działał w stanie wyłączającym swobodne lub świadomie podjęcie decyzji lub wyrażenie woli), to musisz założyć sprawę w sądzie.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jak można podważyć testament Jak i kiedy można podważyć testament

Drugim warunkiem koniecznym jest to, że do aktu muszą być jednocześnie obecne wszystkie osoby wchodzące w krąg spadkobierców ustawowych i testamentowych, a także te osoby, na których rzecz spadkodawca uczynił zapis windykacyjny (wszystkie te osoby muszą być obecne w Kancelarii Notarialnej, nawet wówczas, gdy na podstawie testamentu dziedziczy tylko jedna z nich).

Warto jednak wyjaśnić, że notariusz będzie mógł sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia jeśli nie stawią się osoby, które złożyły oświadczenie o odrzuceniu spadku,

Akt poświadczenia dziedziczenia może zostać sporządzony, kiedy do dziedziczenia dochodzi na podstawie ustawy lub na podstawie testamentu – z wyłączeniem testamentu szczególnego (np. testamentu ustnego).

Treść poświadczenia dziedziczenia

W treść aktu określa się m. in. spadkodawcę oraz spadkobierców jak również tytuł powołania do spadku i wartość przysługujących udziałów. Akt poświadczenia dziedziczenia nie zawiera żadnej wzmianki o składzie majątku spadkodawcy, a także nie wskazuje tego, które konkretnie składniki tego majątku przypadają na rzecz konkretnego spadkobiercy (chyba, że mamy do czynienia z zapisem windykacyjnym).

W toku procedury prowadzonej przez notariusza zostanie także sporządzony protokół dziedziczenia, a także – w zależności od okoliczności protokół z przeszukania rejestru testamentów, przyjęcie oświadczeń o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku oraz potwierdzenie otwarcia i ogłoszenia testamentu.

Odmowa sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia

Notariusz w pewnych przypadkach będzie zmuszony odmówić sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Będzie tak w sytuacji gdy:

  • wówczas gdy w stosunku do spadku został już uprzednio sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia lub wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku;
  • kiedy w toku sporządzania protokołu dziedziczenia ujawnią się okoliczności wskazujące, że przy jego sporządzeniu nie były obecne wszystkie osoby, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi, lub też osoby, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne, albo istnieją lub istniały testamenty, które nie zostały otwarte lub ogłoszone;
  • gdy w sprawie brak jurysdykcji krajowej

Tzw. piętrowe notarialne poświadczenie dziedziczenia

Zdarza się, że zgłaszają się do mnie Klienci, którzy mają kilka nie załatwionych spraw spadkowych (np. po rodzicach i dziadka). W takiej sytuacji można dokonać tzw. piętrowego poświadczenia dziedziczenia, czyli przy jednej okazji potwierdzić prawa do spadku po wszystkich tych osobach.

Plusy i minusy notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Do niewątpliwych plusów należy to, że można je uzyskać znacznie szybciej, niż postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku i przejść do dalszych kroków w procedurze spadkowej (przeczytaj: Stwierdzenie nabycia spadku i co dalej). Dla niektórych osób wartością jest także to, że nie trzeba brać udziału w „stresującej” procedurze sądowej.

Trudnością zwykle okazuje się konieczność zebrania się u notariusza wszystkich spadkodawców, a także brak jakichkolwiek sporów pomiędzy nimi.

Akt poświadczenia dziedziczenia, a stwierdzenie nabycia spadku – Infografika

notarialne poświadczenie dziedziczenia a stwierdzenie nabycia spadku
dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wezwanie do zapłaty zachowku wzór

 

Pobierz bezpłatnego E-booka ze wzorem wezwania do zapłaty zachowku
  • Każdy spór o zapłatę zachowku zaczyna się od oficjalnego wezwania do zapłaty.
  • Pobierz bezpłatny wzór takiego wezwania przygotowany przez adwokata, który przeprowadził setki procesów o zachowek.
  • Dowiedz się jakie elementy musi zawierać przygotowane przez Ciebie wezwanie do zapłaty zachowku, żeby było skuteczne.