Jak radzić sobie ze sprawami spadkowymi? - Blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Spadkowego

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa spadkowego
Podatek od spadku

Podatek od spadku

Czy nabycie spadku jest opodatkowane?

Na początek zła informacja: co do zasady tak – chodzi o podatek od spadków i darowizn. Obowiązek zapłaty tego podatku (obowiązek podatkowy) powstaje co do zasady z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.

W wyjątkowych wypadkach obowiązek podatkowy może wystąpić już w chwili przyjęcia spadku, czy bądź w dniu złożenia oświadczenia o jego przyjęciu lub z upływem 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku.

Obliczanie wysokości podatku od spadków i darowizn jest na tyle skomplikowane, że dotyczy go cały wpis na blogu.

Jeśli interesuję Cię ten temat przeczytaj: Ile wynosi podatek od spadku?

Ważne! Zwolnienia od podatku od spadków – przeczytaj koniecznie

Dobra informacja jest taka, że istnieje wiele zwolnień od tego podatku, a w tym wpisie wyjaśnię Ci wszystkie zasady tych zwolnień. Czytaj uważnie i sprawdź, czy któreś z nich możesz wykorzystać.

Całkowicie zwolnieni od podatku od spadku są:

 • małżonek
 • zstępny (dzieci, wnuki)
 • wstępni (rodzice, dziadkowie)
 • rodzeństwo
 • pasierb, ojczym i macocha

Te osoby wcale nie zapłacą podatku od spadku pod warunkiem, że dopełnią określone formalności przed urzędem spadkowym, o czym piszę w dalszej części artykułu.

Niestety nabycia spadku od wujka lub ciotki jest objęte podatkiem. Warto zatem przy sporządzeniu testamentu zastanowić się czy do spadku powołać np. siostrzeńca, który zapłaci podatek, czy siostrę, która – jako rodzeństwo – tego podatku nie zapłaci. Zwolnienia nie ma także na linii teść, teściowa – zięć, synowa.

Jest i gorsza wiadomość dla osób, które nabyły spadek od spadkobiercy zmarłego przed dniem 1 stycznia 2007r. Takie osoby nie są objęte zwolnieniem.

Kwota wolna od podatku

Nie płaci się podatku od spadku również wówczas, gdy jego wartość nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Wysokość tej kwoty zależy od tego, w której „grupie podatkowej” jesteś.

Zwolnione jest nabycie spadku o wartości:

 • 9637 PLN w przypadku osób wchodzących w skład I grupy podatkowej,
 • 7276 PLN w przypadku osób wchodzących w skład II grupy podatkowej,
 • 4902 PLN w przypadku osób wchodzących w skład III grupy podatkowej.

W której grupie się znajdujesz? Oto one.

Grupa I – małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie;

Grupa II – zstępni rodzeństwa (siostrzeniec, bratanek), rodzeństwo rodziców (wujkowie, ciotki), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;

Grupy III – inne osoby

W przypadku gdy ze spadku uzyskujesz wartość niższą lub równą kwocie wolnej od podatku nie musisz dokonywać żadnych formalności związanych ze zgłoszeniem spadku do urzędu skarbowego. W przeciwnym razie czytaj dalej

Formalności podatkowe związane z nabyciem spadku

Warunkiem skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatków od spadków jest dokonanie odpowiedniego zgłoszenia do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.

Każda z osób, które nabyły spadek musi złożyć w tym celu zgłoszenie na odpowiednim formularzu (SD – Z2). W treści formularza należy wskazać cały odziedziczony majątek i jego wartość. Po zgłoszeniu warto złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem od spadków i darowizn po danym spadkodawcy. To zaświadczenie będzie potrzebne np. przy sprzedaży nieruchomości.

WAŻNE: Zlekceważenie tego obowiązku będzie wiązać się z koniecznością zapłaty podatku!

W przypadku osób nieobjętych całkowitym zwolnieniem procedura jest podobna. Termin jest jednak krótszy, albowiem wynosi tylko jeden miesiąc od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.

W tym terminie trzeba złożyć zeznanie podatkowe na formularzu SD – Z3 wraz z dokumentami mającymi wpływ na określenie wartości nabytego spadku.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Klisz i Wspólnicy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

Potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie spadkowej?
Podaj numer telefonu – oddzwonię

Wyślij numer

2 Odpowiedzi

 1. Dorota

  Witam

  A co w przypadku jesli po sprawie nabycia spadku,spadkobierca na drugi dzien musi wyjechac za granice tam gdzie pracuje.W jaki sposob ma zalatwic sprawe w urzedzie skarbowym dotyczaca zgloszenia nabycia spadku?

Pozostaw komentarz

Top