adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
Al. Beliny-Prażmowskiego  24
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Wydziedziczenie a zachowek

Wydziedziczenie, a prawo do zachowku

Wydziedziczenie a prawo do zachowku

Wydziedziczenie i prawo do zachowku to instytucje prawa spadkowego, które są ze sobą ściśle powiązane. Ich związek polega na tym, że wydziedziczenie określonego spadkobiercy pozbawia go prawa do zachowku. Pisałem już o tym na blogu w kontekście innych zagadnień, ale warto temu tematowi poświęcić osobny wpis podając odpowiednie przykłady.

Na wstępnie należy przypomnieć, że samo pominięcie danego spadkobiercy w testamencie nie oznacza, że został on wydziedziczony. To właśnie m.in. w takiej sytuacji ten „pominięty spadkobierca” ma prawo do zachowku.

Przykład 1: Spadkobierca, wdowiec, posiada dwoje dzieci (syna i córkę). Testament sporządzony przez spadkobiercę zawiera następujące sformułowanie: „Do spadku po mnie w całości powołuję moją córkę A…” Córka w chwili śmierci spadkodawcy nabędzie cały jego majątek. Natomiast syn – o którym testament milczy – nie został wydziedziczony, zatem będzie mógł domagać się do siostry zapłaty zachowku.

Nie stanowi wydziedziczenia również sporządzenie tzw. testamentu negatywnego. To taki testament, w którym spadkodawca wskazuje osoby, które nie mają po nim dziedziczyć. Testament negatywny pozbawia prawa do spadku, jednak wskazany w nim spadkobierca nie traci prawa do zachowku.

Przykład 2: Przykładowy testament negatywny może mieć następującą treść: „Nie życzę sobie, aby moja córka A…. dziedziczyła po mnie”. Jeśli spadkodawca, o którym mowa w przykładzie pierwszym tak sformułuje testament, to całości spadku po nim nabędzie jego syn, zaś siostra – o której mowa w testamencie negatywnym – będzie mogła dochodzić od brata zachowku.

Wola wydziedziczenia musi wynikać z treści testamentu spadkodawcy, a dodatkowo spadkodawca winien swoją decyzję uzasadnić. Dopiero takie sformułowanie testamentu pozbawia wskazanego spadkobiercę prawa do zachowku.

Przykład 3: Sytuacja jak w przykładzie pierwszym i drugim, natomiast treść testamentu przedstawia się tak: „Moją wolą jest aby po mojej śmierci cały mój majątek przypadł mojej córce A…, zaś mojego syna B… wydziedziczam ze względu na to, że odmówił opieki nade mną, nie chciał pożyczyć mi pieniędzy na operację i od 2001r. w ogóle się ze mną nie kontaktuje” Takie sformułowanie testamentu będzie powodować, że córka spadkodawcy nabędzie cały majątek spadkowy, zaś jej brat będzie pozbawiony prawa do zachowku.

Oczywiście spadkodawca może w każdej chwili odwołać ten testament, zmienić go lub przebaczyć spadkobiercy, co także powoduje ustanie skutków wydziedziczenia.

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.