Definicja umowy o podział majątku po śmierci spadkobiorcy, inaczej określana działem spadku, nie jest skomplikowana. Najprościej mówiąc, umowa o dział spadku to dokument, w którym spadkobiorcy dzielą majątek po zmarłym, a dokładniej określają, co komu przypadnie.
Jakie są główne elementy umowy o dział spadku?
Umowa o dział spadku to formalne ustalenie podziału majątku po zmarłym. Umowa między spadkobiercami dotycząca podziału spadku może objąć cały spadek lub część spadku. Co zawiera umowa o dział spadku?
- Wskazanie składników spadku podlegających podziałowi;
- Wskazanie wartości przedmiotu działu spadku;
- Wskazanie sposobu działu spadku z uwzględnieniem ewentualnych spłat lub dopłat;
- Wskazanie terminu płatności oraz rachunku bankowego, na jaki należy przelać pieniądze w przypadku spłat lub dopłat;
- Wskazanie warunków i określenie daty wydania przedmiotu umowy;
Jak zawrzeć umowę o podziale spadku między spadkobiercami?
Umowę o dział spadku można zawrzeć na kilka sposobów. Umowę o dział spadku można zawrzeć w zwykłej formie pisemnej lub przed notariuszem. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Oba te rozwiązania wymagają jednak zgody wszystkich spadkobiorców na dany sposób podziału spadku. Często zdarza się jednak, że stanowiska spadkobiorców nie są jednolite. Wówczas rozwiązaniem jest sądowy dział spadku, który polega na przeprowadzeniu postępowania sądowego i podziale przez sąd spadku w orzeczeniu kończącym postępowanie spadkowe.
Czym różni się umowa o dział spadku od innych dokumentów spadkowych?
Umowę o dział spadku poprzedza stwierdzenie nabycia spadku. Stwierdzenie nabycia spadku wskazuje komu, w jakim udziale, przypada spadek po zmarłym. Dopiero następnym krokiem jest dział spadku, który dotyczy już podziału konkretnych składników majątku spadkowego. Te dwa pojęcia i dokumenty często są mylone przez spadkobiorców.
Natomiast taką samą moc prawną mają – Dział spadku u notariusza i postanowienie sądu w sprawie o dział spadku.
Czy umowa o dział spadku jest obowiązkowa?
Zawarcie umowy o dział spadku nie jest obowiązkowe. Można zawrzeć ją nawet kilkanaście lat po śmierci spadkodawcy, a można nie zawrzeć jej wcale.
Jakie są konsekwencje prawne niezawarcia umowy o dział spadku?
Nieprzeprowadzenie działu spadku w niektórych przypadkach może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Warto zwrócić uwagę na prawne aspekty umowy o dział spadku.
Dokonanie działu spadku czy też jego niedokonanie ma istotne znaczenie w kontekście długów spadkowych. Co istotne, przedmiotem działu mogą być tylko aktywa. Nie dzielimy zaś długów. Po dokonaniu działu spadku za długi spadkowe spadkobiorcy odpowiedzialni się w stosunku do przyznanych udziałów w spadku. Jeżeli działu spadku nie dokonamy, to odpowiedzialność spadkobiorców za długi spadkowe będzie solidarna. Solidarność oznacza, że wierzyciel może żądać zaspokojenia długu od wszystkich spadkobierców jednocześnie, kilku z nich lub tylko jednego. To zaś zależy już od upodobania wierzyciela.
Dokonanie działu spadku po wielu latach zwykle jest bardziej złożone, bowiem wiąże się z większą liczbą uczestników takiego postępowania, co może wydłużyć czas trwania postępowania. Zawieranie umowy o podziale spadku zwykle wywołuje wiele pytań, dlatego też często spadkobiorcy zwracają się o pomoc do specjalisty – adwokat Wrocław prawo spadkowe. Tym bardziej, że po podpisaniu umowy nie będzie dało się jej „cofnąć”.
Sprawdź również: