Sprawa sądowa o stwierdzenie nabycia spadku zapoczątkowywana jest złożeniem wniosku przez wnioskodawcę. W treści wniosku wnioskodawca wskazuje, po jakim spadkodawcy ma zostać stwierdzone nabycie spadku, jaki jest krąg potencjalnych spadkobierców oraz czy spadek ma być nabyty z ustawy, czy z testamentu. Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy załączyć odpowiednią ilość odpisów dla uczestników (potencjalnych spadkobierców). Sąd doręcza odpisy wniosku uczestnikom, zobowiązując ich jednocześnie do zajęcia stanowiska w sprawie i złożenie tzw. odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.
Jakie są kroki do podjęcia po otrzymaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?
Reagowanie na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składa się z kilku podstawowych kroków, które określić możemy umownie jako procedura weryfikacji wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Warto w miarę możliwości, dla własnego bezpieczeństwa i interesu, stosować się do poniższych zasad.
Gdy otrzymamy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w pierwszej kolejności, powinniśmy zapoznać się uważnie z jego treścią. Może się zdarzyć, że w pełni popieramy treść wniosku i nie mamy w tym zakresie nic do dodania. W takim wypadku wystarczającym będzie wysłać do sądu pismo z informacją, że przychylamy się do wniosku. Podobny skutek powinien również wywrzeć brak odpowiedzi, zalecam jednak żeby zawsze starać się odpowiadać na pisma z sądu.
Sprawa komplikuje się nieco gdy nie zgadzamy się z częścią lub całym wnioskiem. W takim wypadku warto udać się po poradę do doświadczonego prawnika od prawa spadkowego. Z pewnością gdy kwestionujemy wniosek konieczna, będzie formalna odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. W odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinniśmy przedstawić szczegółowo, z którymi twierdzeniami wniosku się nie zgadzamy, jak również swoje stanowisko poprzeć stosownymi dowodami.
Jakie są terminy odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
To sąd doręczając wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, wskazuje termin na złożenie odpowiedzi. Najczęściej sąd zobowiązuje do złożenia odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w terminie 14 dni od dnia doręczenia wniosku. W bardziej złożonych sprawach zdarza się, że sąd wyznacza termin dłuższy 21 lub 30 dni.
Trzeba pamiętać, że termin wyznaczony przez sąd na odpowiedź jest istotny – jego uchybienie może spowodować, że sąd zwróci (tj. nie rozpozna) pismo, które zostało złożone po terminie. W takim wypadku istnieje ryzyko, że stanowisko strony, która opóźniła się w złożeniu odpowiedzi na wniosek nie będzie brane pod uwagę.
Czy można odmówić odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku to prawo, a nie obowiązek strony. Uczestnik może więc w ogóle nie składać odpowiedzi na wniosek mimo zobowiązania sądu, musi pamiętać jednak, że takie działanie niesie za sobą istotne skutki.
Jakie są konsekwencje braku odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Sąd może uznać, że uczestnik w dorozumiany sposób popiera wniosek. Jeżeli rzeczywistość jest inna, strona, która nie złożyła odpowiedzi, może doprowadzić do wydania postanowienia sprzecznego z jego interesami i wolą. W praktyce więc pozbawia się ona ochrony swoich praw przed sądem.
Sprawdź również: nieobecność na sprawie o stwierdzenie nabycia spadku
Jakie dokumenty są wymagane przy odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Do odpowiedzi na wniosek o stwierdzenia nabycia spadku należy załączyć wszelkie dokumenty mające znaczenie dla sprawy i stanowiące dowód na poparcie twierdzeń zawartych we wniosku. Przykładowo, gdy we wniosku wskazane jest, że dziedziczenie powinno odbyć się na zasadach z ustawy, a mamy informację o tym, że spadkodawca sporządził testament, należy okoliczność tą podnieść w odpowiedzi na wniosek i w miarę możliwości załączyć dokument testamentu. Podobnie gdy mamy informacje, że spadkodawca miał inne dzieci niż wskazane we wniosku, powinniśmy fakt ten podnieść i do odpowiedzi załączyć np. akt urodzenia dziecka.