Jak radzić sobie ze sprawami spadkowymi? - Blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Spadkowego

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa spadkowego
podważenie testamentu

Jak i kiedy można podważyć testament?

Podważenie testamentu może wywrócić do góry nogami w zasadzie każdą sprawę spadkową.

Najczęściej testamenty kwestionowane są w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku.

Można jednak żądać unieważnienia testamentu w toku sprawy o zachowek (np. gdy w treści testamentu osoba żądająca zachowku została wydziedziczona).

Podważenie testamentu może być też skutecznym sposobem obrony w powództwie o wykonanie zapisu testamentowego.

Wreszcie testament, zawierający wskazania co do podziału majątku spadkowego może zostać unieważniony w sprawie o dział spadku.

Jak można podważyć testament?

Podważenie testamentu następuje poprzez podniesienie zarzutu nieważności testamentu w sprawie sądowej. Nie można tego zrobić przed notariuszem.

Jaki testament można podważyć?

Testament można sporządzić w formie pisemnej (własnoręcznie) oraz notarialnie (w formie aktu notarialnego).

Skuteczny testament może również zostać sporządzony w taki sposób, że spadkodawca oświadczy swoją wolę wobec wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a następnie oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole.

W pewnych sytuacjach istnieje także możliwość sporządzenia testamentu ustnego.

Każdy z tych testamentów może zostać podważony.

Podważenie testamentu notarialnego jest z reguły najtrudniejsze dlatego, że notariusz jest zobowiązany zadbać o to, żeby osoby składające oświadczenia woli (np. sporządzające testament) były świadome i działały swobodnie, bez przymusu.

Oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe podczas krótkiej lub dłuższej rozmowy notariusza z testatorem.

Spotkałem się jednak już z przypadkami, w których przesłuchiwany w sprawie notariusz twierdził, że testujący działał z całkowitym rozeznaniem i kontakt z nim był dobry, a jednak biegły sądowy po zbadaniu dokumentacji medycznej i analizie zeznań świadków wydawał opinię, w której stwierdzał, że spadkodawca był w chwili sporządzania testamentu niepoczytalny.

Możliwość podważenia testamentu notarialnego jest również akceptowana w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Łatwiejsze jest unieważnienie testamentu własnoręcznego. Znacznie prostsze, niż w przypadku testamentu notarialnego, jest wykazanie, że testament własnoręczny został sporządzony w stanie wyłączającym świadome podjęcie decyzji i wyrażenie woli.

Z kolei sposobem na podważenie testamentu sporządzonego przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta jest wykazanie błędów formalnych przy jego powstawaniu.

Z reguły urzędnicy mają mniejsze doświadczenie niż notariusze w tym zakresie i zdarza im się popełnić omyłkę wpływającą na ważność testamentu.

Wpis jest interesujący?
Przeczytaj dalszą częśćPrzyczyny nieważności testamentu

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

kancelaria-prawa-spadkowego1

Potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie spadkowej?
Podaj numer telefonu – oddzwonię

Wyślij numer

8 Odpowiedzi

 1. wojtek

  Witam. Mam następującą sytuację:
  Moi rodzice posiadają gospodarstwo rolne, na którym wisi hipoteka jeszcze do 2023 roku. Niedawno przeprowadziłem sie do domu rodzinnego, gdyz rodzice maja zamiar przepisac go na mnie. W zwiazku z tym planuje wykonac p[owazny remont domu (koszt około 150 tys zł). Mam jeszcze dwie siostry, ktorym rodzice obiecali po dwie dzialki wydzielone z gospodarstwa. Jedna siostra juz otrzymala diwe dzialki i dodatkowo trzecia w zamian za udzielona pozyczke rodziców. Druga siostra czeka na działki. Mam obawy, że siostra ktora dostała o jedna dzialke więcej niz było od lat powiedziane prędzej czy później upomni się o kolejną cześć spadku. W ziwzku z tym ze chcę zainwestować sporą sumę pieniedzy w dom z perspektywą obiecana od dlugich lat chciałbym wykonac prawne zabezpieczenie ze strony rodziców że gospodarstwo będzie moje. W zwiazku z tym ze na gospodarstwei wisi hiporteka do 2023 roku nie chciałbym na razie jej przejmować bo utrudni mi to zaciągnięcie nowego kredytu. Czy sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego w obecności rodziców i mojego rodzeństwa załatwi sprawę?
  Czy nawet po sporządzeniu takiego aktu rodzice mogą sami zmienić treść aktu?
  Bardzo proszę o poradę, bo naprawdę nie wiem co robić, a wiadomo chciałbym uniknąć kłótni z najbliższymi.

 2. Gonka

  Witam mam problem mianowicie zmarła moja babcia i nie zostawiła testamentu aczkolwiek każdemu do około mówiła ze mieszkanie ma być dla mnie jestem wnuczka. Ale prawnymi spadkobiercami są dzieci mojej babci mój ojciec i jego siostra i przyjęli juz ten spadek u notariusza czy jest możliwość podwazenia tego na podstawie testamentu ustnego ???

  1. Iwo Klisz

   Tak, ale nie zawsze, to że spadkobierca coś mówił o tym, komu chciałby zostawić spadek może być traktowane jako testament ustny.

 3. mis

  czy testament mozna podwazyc po uprawomocnienu nabyciu spadku
  po 5 latach , gdy dotarlo sie do materialow medycznych ze spadkodawca posiadal chorobe nowotworowa w glowei , w wyniku czego zmarl na sali operacyjneg

  1. Iwo Klisz

   Ani obecność notariusza, ani świadka, ani uwiecznienie faktu sporządzenia testamentu na nagraniu nie przesądza o tym, że testament był ważny. Przecież testujący mógł być pod wpływem groźby, błędu, albo w takim stanie psychicznym, który wykluczał jego świadomość w tym momencie.

 4. Monika

  Panie Mecenasie, pisze Pan, że spotkał się Pan z sytuacjami, w których biegły sądowy po zbadaniu dokumentacji medycznej wydał opinię, w której stwierdzał, że spadkodawca był w chwili sporządzania testamentu notarialnego niepoczytalny. Co w takiej sytuacji? Czy sądy na podstawie takiej opinii mogą stwierdzić nieważność testamentu notarialnego, czy taka opinia nie jest dla sądu wiążąca?

  1. Iwo Klisz

   Tak, spotkałem się z takimi sytuacjami i to nie raz. W takim wypadku sąd nie ma wyjścia i musi uznać testament za nieważny. Warto jednak wiedzieć, że opinię biegłego można podważyć wykazując jej braki, błędy lub niekompetencję samego biegłego.

Pozostaw komentarz

Top