Jak i kiedy można podważyć testament?

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Podważenie testamentu może wywrócić do góry nogami w zasadzie każdą sprawę spadkową.

Najczęściej testamenty kwestionowane są w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku.

Można jednak żądać unieważnienia testamentu w toku sprawy o zachowek (np. gdy w treści testamentu osoba żądająca zachowku została wydziedziczona).

Podważenie testamentu może być też skutecznym sposobem obrony w powództwie o wykonanie zapisu testamentowego.

Wreszcie testament, zawierający wskazania co do podziału majątku spadkowego może zostać unieważniony w sprawie o dział spadku.

Jak można podważyć testament?

Podważenie testamentu następuje poprzez podniesienie zarzutu nieważności testamentu w sprawie sądowej. Nie można tego zrobić przed notariuszem.

Jaki testament można podważyć?

Testament można sporządzić w formie pisemnej (własnoręcznie) oraz notarialnie (w formie aktu notarialnego).

Skuteczny testament może również zostać sporządzony w taki sposób, że spadkodawca oświadczy swoją wolę wobec wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a następnie oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole.

W pewnych sytuacjach istnieje także możliwość sporządzenia testamentu ustnego.

Każdy z tych testamentów może zostać podważony.

Podważenie testamentu notarialnego jest z reguły najtrudniejsze dlatego, że notariusz jest zobowiązany zadbać o to, żeby osoby składające oświadczenia woli (np. sporządzające testament) były świadome i działały swobodnie, bez przymusu.

Oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe podczas krótkiej lub dłuższej rozmowy notariusza z testatorem.

Spotkałem się jednak już z przypadkami, w których przesłuchiwany w sprawie notariusz twierdził, że testujący działał z całkowitym rozeznaniem i kontakt z nim był dobry, a jednak biegły sądowy po zbadaniu dokumentacji medycznej i analizie zeznań świadków wydawał opinię, w której stwierdzał, że spadkodawca był w chwili sporządzania testamentu niepoczytalny.

Możliwość podważenia testamentu notarialnego jest również akceptowana w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Łatwiejsze jest unieważnienie testamentu własnoręcznego. Znacznie prostsze, niż w przypadku testamentu notarialnego, jest wykazanie, że testament własnoręczny został sporządzony w stanie wyłączającym świadome podjęcie decyzji i wyrażenie woli.

Z kolei sposobem na podważenie testamentu sporządzonego przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta jest wykazanie błędów formalnych przy jego powstawaniu.

Z reguły urzędnicy mają mniejsze doświadczenie niż notariusze w tym zakresie i zdarza im się popełnić omyłkę wpływającą na ważność testamentu.

Wpis jest interesujący?
Przeczytaj dalszą częśćPrzyczyny nieważności testamentu

dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

8 thoughts on “Jak i kiedy można podważyć testament?”

 1. Witam. Mam następującą sytuację:
  Moi rodzice posiadają gospodarstwo rolne, na którym wisi hipoteka jeszcze do 2023 roku. Niedawno przeprowadziłem sie do domu rodzinnego, gdyz rodzice maja zamiar przepisac go na mnie. W zwiazku z tym planuje wykonac p[owazny remont domu (koszt około 150 tys zł). Mam jeszcze dwie siostry, ktorym rodzice obiecali po dwie dzialki wydzielone z gospodarstwa. Jedna siostra juz otrzymala diwe dzialki i dodatkowo trzecia w zamian za udzielona pozyczke rodziców. Druga siostra czeka na działki. Mam obawy, że siostra ktora dostała o jedna dzialke więcej niz było od lat powiedziane prędzej czy później upomni się o kolejną cześć spadku. W ziwzku z tym ze chcę zainwestować sporą sumę pieniedzy w dom z perspektywą obiecana od dlugich lat chciałbym wykonac prawne zabezpieczenie ze strony rodziców że gospodarstwo będzie moje. W zwiazku z tym ze na gospodarstwei wisi hiporteka do 2023 roku nie chciałbym na razie jej przejmować bo utrudni mi to zaciągnięcie nowego kredytu. Czy sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego w obecności rodziców i mojego rodzeństwa załatwi sprawę?
  Czy nawet po sporządzeniu takiego aktu rodzice mogą sami zmienić treść aktu?
  Bardzo proszę o poradę, bo naprawdę nie wiem co robić, a wiadomo chciałbym uniknąć kłótni z najbliższymi.

 2. Witam mam problem mianowicie zmarła moja babcia i nie zostawiła testamentu aczkolwiek każdemu do około mówiła ze mieszkanie ma być dla mnie jestem wnuczka. Ale prawnymi spadkobiercami są dzieci mojej babci mój ojciec i jego siostra i przyjęli juz ten spadek u notariusza czy jest możliwość podwazenia tego na podstawie testamentu ustnego ???

  1. Tak, ale nie zawsze, to że spadkobierca coś mówił o tym, komu chciałby zostawić spadek może być traktowane jako testament ustny.

 3. czy testament mozna podwazyc po uprawomocnienu nabyciu spadku
  po 5 latach , gdy dotarlo sie do materialow medycznych ze spadkodawca posiadal chorobe nowotworowa w glowei , w wyniku czego zmarl na sali operacyjneg

 4. Czy sady na swiecie sa w stanie podwazyc testament ktory zostal odczytany przez wykonawce w towarzystwie notariusza i swiadka przed kamera?

  1. Ani obecność notariusza, ani świadka, ani uwiecznienie faktu sporządzenia testamentu na nagraniu nie przesądza o tym, że testament był ważny. Przecież testujący mógł być pod wpływem groźby, błędu, albo w takim stanie psychicznym, który wykluczał jego świadomość w tym momencie.

 5. Panie Mecenasie, pisze Pan, że spotkał się Pan z sytuacjami, w których biegły sądowy po zbadaniu dokumentacji medycznej wydał opinię, w której stwierdzał, że spadkodawca był w chwili sporządzania testamentu notarialnego niepoczytalny. Co w takiej sytuacji? Czy sądy na podstawie takiej opinii mogą stwierdzić nieważność testamentu notarialnego, czy taka opinia nie jest dla sądu wiążąca?

  1. Tak, spotkałem się z takimi sytuacjami i to nie raz. W takim wypadku sąd nie ma wyjścia i musi uznać testament za nieważny. Warto jednak wiedzieć, że opinię biegłego można podważyć wykazując jej braki, błędy lub niekompetencję samego biegłego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wezwanie do zapłaty zachowku wzór

 

Pobierz bezpłatnego E-booka ze wzorem wezwania do zapłaty zachowku
 • Każdy spór o zapłatę zachowku zaczyna się od oficjalnego wezwania do zapłaty.
 • Pobierz bezpłatny wzór takiego wezwania przygotowany przez adwokata, który przeprowadził setki procesów o zachowek.
 • Dowiedz się jakie elementy musi zawierać przygotowane przez Ciebie wezwanie do zapłaty zachowku, żeby było skuteczne.