Jak radzić sobie ze sprawami spadkowymi? - Blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Spadkowego

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa spadkowego
podważenie testamentu

Jak i kiedy można podważyć testament?

Podważenie testamentu może wywrócić do góry nogami w zasadzie każdą sprawę spadkową.

Najczęściej testamenty kwestionowane są w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku.

Można jednak żądać unieważnienia testamentu w toku sprawy o zachowek (np. gdy w treści testamentu osoba żądająca zachowku została wydziedziczona).

Podważenie testamentu może być też skutecznym sposobem obrony w powództwie o wykonanie zapisu testamentowego.

Wreszcie testament, zawierający wskazania co do podziału majątku spadkowego może zostać unieważniony w sprawie o dział spadku.

Jak można podważyć testament?

Podważenie testamentu następuje poprzez podniesienie zarzutu nieważności testamentu w sprawie sądowej. Nie można tego zrobić przed notariuszem.

Jaki testament można podważyć?

Testament można sporządzić w formie pisemnej (własnoręcznie) oraz notarialnie (w formie aktu notarialnego).

Skuteczny testament może również zostać sporządzony w taki sposób, że spadkodawca oświadczy swoją wolę wobec wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a następnie oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole.

W pewnych sytuacjach istnieje także możliwość sporządzenia testamentu ustnego.

Każdy z tych testamentów może zostać podważony.

Podważenie testamentu notarialnego jest z reguły najtrudniejsze dlatego, że notariusz jest zobowiązany zadbać o to, żeby osoby składające oświadczenia woli (np. sporządzające testament) były świadome i działały swobodnie, bez przymusu.

Oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe podczas krótkiej lub dłuższej rozmowy notariusza z testatorem.

Spotkałem się jednak już z przypadkami, w których przesłuchiwany w sprawie notariusz twierdził, że testujący działał z całkowitym rozeznaniem i kontakt z nim był dobry, a jednak biegły sądowy po zbadaniu dokumentacji medycznej i analizie zeznań świadków wydawał opinię, w której stwierdzał, że spadkodawca był w chwili sporządzania testamentu niepoczytalny.

Możliwość podważenia testamentu notarialnego jest również akceptowana w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Łatwiejsze jest unieważnienie testamentu własnoręcznego. Znacznie prostsze, niż w przypadku testamentu notarialnego, jest wykazanie, że testament własnoręczny został sporządzony w stanie wyłączającym świadome podjęcie decyzji i wyrażenie woli.

Z kolei sposobem na podważenie testamentu sporządzonego przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta jest wykazanie błędów formalnych przy jego powstawaniu.

Z reguły urzędnicy mają mniejsze doświadczenie niż notariusze w tym zakresie i zdarza im się popełnić omyłkę wpływającą na ważność testamentu.

Wpis jest interesujący?
Przeczytaj dalszą częśćPrzyczyny nieważności testamentu

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Klisz i Wspólnicy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

Potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie spadkowej?
Podaj numer telefonu – oddzwonię

Wyślij numer

8 Odpowiedzi

 1. wojtek

  Witam. Mam następującą sytuację:
  Moi rodzice posiadają gospodarstwo rolne, na którym wisi hipoteka jeszcze do 2023 roku. Niedawno przeprowadziłem sie do domu rodzinnego, gdyz rodzice maja zamiar przepisac go na mnie. W zwiazku z tym planuje wykonac p[owazny remont domu (koszt około 150 tys zł). Mam jeszcze dwie siostry, ktorym rodzice obiecali po dwie dzialki wydzielone z gospodarstwa. Jedna siostra juz otrzymala diwe dzialki i dodatkowo trzecia w zamian za udzielona pozyczke rodziców. Druga siostra czeka na działki. Mam obawy, że siostra ktora dostała o jedna dzialke więcej niz było od lat powiedziane prędzej czy później upomni się o kolejną cześć spadku. W ziwzku z tym ze chcę zainwestować sporą sumę pieniedzy w dom z perspektywą obiecana od dlugich lat chciałbym wykonac prawne zabezpieczenie ze strony rodziców że gospodarstwo będzie moje. W zwiazku z tym ze na gospodarstwei wisi hiporteka do 2023 roku nie chciałbym na razie jej przejmować bo utrudni mi to zaciągnięcie nowego kredytu. Czy sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego w obecności rodziców i mojego rodzeństwa załatwi sprawę?
  Czy nawet po sporządzeniu takiego aktu rodzice mogą sami zmienić treść aktu?
  Bardzo proszę o poradę, bo naprawdę nie wiem co robić, a wiadomo chciałbym uniknąć kłótni z najbliższymi.

 2. Gonka

  Witam mam problem mianowicie zmarła moja babcia i nie zostawiła testamentu aczkolwiek każdemu do około mówiła ze mieszkanie ma być dla mnie jestem wnuczka. Ale prawnymi spadkobiercami są dzieci mojej babci mój ojciec i jego siostra i przyjęli juz ten spadek u notariusza czy jest możliwość podwazenia tego na podstawie testamentu ustnego ???

  1. Iwo Klisz

   Tak, ale nie zawsze, to że spadkobierca coś mówił o tym, komu chciałby zostawić spadek może być traktowane jako testament ustny.

 3. mis

  czy testament mozna podwazyc po uprawomocnienu nabyciu spadku
  po 5 latach , gdy dotarlo sie do materialow medycznych ze spadkodawca posiadal chorobe nowotworowa w glowei , w wyniku czego zmarl na sali operacyjneg

  1. Iwo Klisz

   Ani obecność notariusza, ani świadka, ani uwiecznienie faktu sporządzenia testamentu na nagraniu nie przesądza o tym, że testament był ważny. Przecież testujący mógł być pod wpływem groźby, błędu, albo w takim stanie psychicznym, który wykluczał jego świadomość w tym momencie.

 4. Monika

  Panie Mecenasie, pisze Pan, że spotkał się Pan z sytuacjami, w których biegły sądowy po zbadaniu dokumentacji medycznej wydał opinię, w której stwierdzał, że spadkodawca był w chwili sporządzania testamentu notarialnego niepoczytalny. Co w takiej sytuacji? Czy sądy na podstawie takiej opinii mogą stwierdzić nieważność testamentu notarialnego, czy taka opinia nie jest dla sądu wiążąca?

  1. Iwo Klisz

   Tak, spotkałem się z takimi sytuacjami i to nie raz. W takim wypadku sąd nie ma wyjścia i musi uznać testament za nieważny. Warto jednak wiedzieć, że opinię biegłego można podważyć wykazując jej braki, błędy lub niekompetencję samego biegłego.

Pozostaw komentarz

Top