Śmierć osoby bliskiej to zawsze duże przeżycie dla członków jego rodziny. Jest to jednak również zdarzenie istotne z prawnego punktu widzenia. W efekcie śmierci człowieka dochodzi jednocześnie do spadkobrania jego majątku. Spadkobiercy częstą chcą sprzedać mieszkanie otrzymane w drodze spadku. W tym celu w pierwszej kolejności należy przeprowadzić stwierdzenie nabycia spadku.
Jak uzyskać potwierdzenie nabycia nieruchomości otrzymanej w spadku na drodze sądowej?
W celu uzyskania potwierdzenia nabycia nieruchomości otrzymanej w spadku na drodze sądowej należy przeprowadzić postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składa się do sądu właściwego ze względu na ostatnie stałe miejsce zamieszkania spadkodawcy. We wniosku należy wskazać swoje żądania i przytoczyć argumenty na poparcie wniosku. Wniosek powinien zostać należycie opłacony, jak również należy do niego załączyć stosowne dokumenty.
Kolejny etap sprawy spadkowej to przeprowadzenie rozprawy/rozpraw przez sąd. W ich toku sąd zbada stan sprawy i podejmie decyzję co do tego, jakie rozstrzygnięcie w sprawie spadkowej odpowiadać będzie prawu. Ostatnim etapem postępowania przed sądem pierwszej instancji jest wydania postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku.
Mieszkanie w spadku po rodzicach – co można z nim zrobić?
Po przeprowadzeniu postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku, otrzymane mieszkanie w spadku po rodzicach można sprzedać lub wynająć. Spadkobiercy, mogą również korzystać z mieszkania otrzymanego w drodze spadku wprowadzając się do niego.
Kiedy można sprzedać mieszkanie odziedziczone po rodzicach? Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku jest możliwa w każdym momencie po stwierdzeniu nabycia spadku. W przypadku, gdy spadkobierców jest kilku, każdy z nich posiada ułamkowy udział w nieruchomości. Sprzedaż mieszkania ze spadku możliwa jest wtedy, gdy wszyscy współwłaściciele będą zgodni co do takiej czynności.
W sytuacji, gdy choćby jeden ze współwłaścicieli nie wyraził zgody na sprzedaż mieszkania, rozwiązaniem jest przeprowadzenie postępowania sądowego znoszącego współwłasność.
Wycena nieruchomości – kto powinien ją wykonać?
Wycena nieruchomości to postępowanie, w wyniku którego określa się wartość nieruchomości. Wycenę nieruchomości w celu określenia ceny sprzedaży powinien wykonać rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawca majątkowy określi wartość rynkową nieruchomości, która stanowi szacunkową kwotę, jaką w dniu wyceny można uzyskać za nieruchomość w transakcji sprzedaży zawieranej na warunkach rynkowych pomiędzy kupującym a sprzedającym.
Sprawdź również: Spadek po dziadku, spadek po babci
Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku – jakie dokumenty będą potrzebne?
Sprzedaż nieruchomości wiąże się z wieloma formalnościami. Spadkobiercy w celu przeprowadzenia transakcji sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach powinni przygotować następujące dokumenty:
- prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku lub zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia,
- zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego, że nabycie mieszkania tytułem dziedziczenia zostało zwolnione od podatku lub podatek od sprzedaży został uiszczony lub zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia,
- zaświadczenie o meldunkach stanowiące potwierdzenie, że nikt nie jest zameldowany w nieruchomości będącej przedmiotem transakcji,
- zaświadczenie o braku zaległości w opłatach czynszowych,
- zaświadczenie określające, czy nieruchomość znajduje się w obszarze rewitalizacji,
- zaświadczenie o braku zaległości w zapłacie podatku od nieruchomości lub opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu.
Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach a podatek
Spadkobiercy, którzy nabyli mieszkanie w spadku po rodzicach często zadają mi pytania: kiedy można sprzedać spadek po rodzicach bez podatku? Po jakim czasie można sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku, aby uniknąć zapłaty podatku?
Odpowiedź na powyższe pytania jest następująca.
W celu uniknięcia zapłaty podatku, mieszkanie ze spadku po rodzicach można sprzedać po upływie 5 lat od momentu kiedy nieruchomość nabyli spadkodawcy (rodzice). W innym wypadku spadkobiercy będą musieli zapłacić 19% podatku dochodowego od sprzedaży.