adwokat Iwo Klisz

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

Biuro w Krakowie
Al. Beliny-Prażmowskiego  24
tel. 695 560 425

Biuro w Bydgoszczy
ul. Gdańska 7
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!

spadek, stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku

Najnowsze wpisy

Zapewnienie spadkowe

Zapewnienie spadkowe

W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku sąd musi zadbać o to, żeby właściwie ustalić wszystkie osoby dziedziczące po zmarłym spadkodawcy.

W tym celu dysponuje dwoma głównymi narzędziami:

  1. Możliwością odebrania tzw. zapewnienia spadkowego,
  2. Możliwością wezwania spadkobierców przez ogłoszenie.

Zapewnienie spadkowe odbiera się od spadkobiercy. Następuje to na rozprawie sądowej, na której sędzia zadaje kilka pytań dotyczących osoby zmarłego pouczając przy tym spadkobiercę o tym, że jeśli zezna nieprawdę może zostać ukarany za składanie fałszywych zeznań karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Brzmi groźnie, ale z reguły – o ile jest ono składane zgodnie z prawdą – złożenie zapewnienia spadkowego nie jest niczym skomplikowanym i prowadząc przez tyle lat sprawy spadkowe jeszcze nie widziałem, żeby ktokolwiek miał z tym jakieś problemy. Oczywiście problemy się pojawiały, kiedy zapewnienie spadkowego nie było całkiem szczere.

O co zapyta sąd?

Jeśli przyjdzie Ci składać zapewnienie spadkowe, to sąd zapyta Cię o tym jaki jest Twój stopień pokrewieństwa ze zmarłym, jakie było jego ostatnie miejsce zamieszkania i kiedy zmarł.

Później będziesz musiał opowiedzieć o tym, ile spadkodawca miał dzieci, czy w chwili śmierci żyli jego rodzice oraz czy pozostawał wówczas w związku małżeńskim. Jeśli sąd uzna to za potrzebne, zapyta także o dalszych krewnych. Nie ma się czym denerwować, po prostu odpowiadasz na pytania. Ważne, że jeśli czegoś nie wiesz (np. czy zmarły syn spadkodawcy posiadał dzieci) to stwierdzasz, że tego nie wiesz. To nie egzamin, wolno powiedzieć, że się czegoś nie wie (a nawet trzeba tak powiedzieć, a nie przedstawiać swoje przypuszczenia czy dywagacje).

W dalszej kolejności sędzia zapyta, czy wiesz coś o tym, żeby spadkobierca zostawił testament. Z reguły jeśli bierzesz aktywny udział w postępowaniu to już przedstawiłeś testament, który był w Twoim posiadaniu. Nawet wówczas musisz o nim wspomnieć w zapewnieniu spadkowym.

Ważne, że musisz powiedzieć o wszystkich testamentach, o których istnieniu wiesz. Nawet tych odwołanych, albo takich, które zaginęły lub są wg Ciebie dotknięte sankcją nieważności. Jeśli sam nie jesteś w posiadaniu tego testamentu powinieneś także wyjaśnić, kto może go posiadać.

Sędzia zapyta też Ciebie :

czy wcześniej toczyła się jakaś inna sprawa o stwierdzenie nabycia spadku lub został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia.

czy składałeś oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadkuPrzeczytaj: Przyjęcie a odrzucenie spadku

czy zapadły jakieś orzeczenia sądowe o uznaniu Ciebie lub innych spadkobierców za niegodnych dziedziczenia – Przeczytaj: Niegodność dziedziczenia

Czy mogę złożyć zapewnienie spadkowe przez pełnomocnika lub listownie?

Zła wiadomość jest taka, że zapewnienie spadkowe może zostać złożone osobiście przez spadkobiercę w sądzie spadku. Nie można posłużyć się w tym celu ani pełnomocnikiem, ani pismem (nawet przygotowanym przez notariusza). Jedyny dopuszczalny wyjątek zachodzi w sytuacji, kiedy spadkobierca jest małoletni lub ubezwłasnowolniony. Wówczas zapewnienie spadkowe może złożyć w jego imieniu przedstawiciel ustawowy (np. rodzic czy opiekun) pod warunkiem, że zna sytuację rodzinną zmarłego.

Mimo to, mam też dla Ciebie dobrą wiadomość: Z reguły wystarczy, że zapewnienie spadkowe złoży tylko jeden ze spadkobierców. Jeżeli zatem masz pewność, że na rozprawę przyjdzie choćby jedna osoba uprawniona do dziedziczenia, Twoja nieobecność nie spowoduje, że sprawa utknie w miejscu.

Oczywiście dotyczy to tylko sytuacji, w której nie ma wątpliwości co do kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia i istnienia testamentów. Jeśli jesteś w sporze z innymi spadkobiercami co do tych okoliczności, lepiej żebyś stawił się na rozprawę osobiście.

A co jeśli nikt nie stawi się na rozprawę w celu złożenia zapewnienia spadkowego?

Wówczas sąd spadku zyskuje możliwość skorzystania z możliwości wezwania spadkobierców przez ogłoszenie. W praktyce bardzo często jest tak, że zanim sąd postanowi skorzystać z tego narzędzia, ponownie wzywa spadkobierców na rozprawę.

Przeczytaj także:

Wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie

JAK MOGĘ TOBIE POMÓC?

adwokat poznań prawo spadkowe

Administratorem Twoich danych osobowych jest Iwo Klisz Kancelaria Adwokacka. Więcej informacji o danych osobowych znajdziesz w linku

Kancelaria Prawa Spadkowego

prawo spadkowe

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

POBIERZ DARMOWEGO EBOOKA: ZACHOWEK WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Każdy z nas intuicyjnie wie, czym jest zachowek i kiedy się należy. Jednakże w rzeczywistości jest to skomplikowana instytucja prawa spadkowego. W zależności od wielu czynników, jego wysokość może być bardzo różna. Co więcej, istnieje wiele sytuacji, w których żądanie zachowku nie jest dopuszczalne.

W ebooku odpowiadamy na następujące pytania:

    • Kiedy i komu przysługuje zachowek?
    • Kiedy można go dochodzić?
    • Ile wynosi zachowek?

Dodatkowo w e-booku: zachowek a testament, darowizna i zapis windykacyjny.