Wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie

Brak wiedzy o pozostałych spadkobiercach – co robić?

Jeśli w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku nie uda się sądowi odebrać zapewnienia spadkowego, czy też sąd uzna je za niewiarygodne ma obowiązek wezwać spadkobierców zmarłego przez ogłoszenie.

Do wezwania spadkobierców przez ogłoszenie dochodzi także wówczas, gdy przesłuchani w toku sprawy spadkobiercy potwierdzą co prawda istnienie dalszych spadkobierców, ale nie będą w stanie wskazać jakichkolwiek szczegółów dotyczących miejsca ich zamieszkania lub też imienia i nazwiska.

Jest to sytuacja dosyć częsta. Kilkakrotnie zdarzyło mi się nawet wnioskować o to, żeby sąd w ten sposób wezwał spadkobierców, ponieważ Klient już dawno stracił kontakt z dalszą częścią rodziny, która jednak również dziedziczyła spadek.

Takie wezwanie polega na tym, że sąd ogłasza w poczytnym czasopiśmie na terenie całego kraju, że prowadzi sprawę spadkową po zmarłym (wskazując przy tym jego imię, nazwisko, zawód, ostatnie miejsce zamieszkania, pozostały po nim majątek, a także kilka dalszych informacji).

W treści ogłoszenia jest też wezwanie do osób, które są spadkobiercami zmarłego, ażeby w terminie 3 miesięcy zgłosili i udowodnili swoje prawa do spadku.

Tożsame ogłoszenie sąd powinien podać do publicznej wiadomości w ostatnim miejscu pobytu spadkodawcy w sposób w tym miejscu przyjęty.

Jeśli po upływie wskazanego powyżej okresu od dnia ogłoszenia nikt z uprawnionych do spadkobrania się nie zgłosi, sąd może prowadzić postępowanie dalej i wydać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Czy wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie jest skuteczne?

Z mojego doświadczenia wynika, że jednak większość takich ogłoszeń pozostaje bez jakiejkolwiek reakcji. Jednak raz zdarzyło mi się, że na skutek wezwania spadkobierców przez ogłoszenie do spadku zgłosiło swoje prawa kilkanaście osób!

Share on facebook
Pomóż mi rozwinąć mój blog - udostępnij ten artykuł na FACEBOOK'u

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *