Jak radzić sobie ze sprawami spadkowymi? - Blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Spadkowego

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa spadkowego
zachowek

Zachowek – informacje podstawowe

Zachowek to uprawnienie, które ma na celu ochronę spadkobierców ustawowych.

Spadkobiercami są osoby blisko spokrewnione ze spadkodawcą tj. dzieci, małżonek, rodzice, wnuki (więcej patrz: dziedziczenie ustawowe). Te osoby najczęściej nabywają majątek spadkowy.

Zdarza się jednak, że spadkodawca chcę, żeby jego majątek przypadł tylko niektórym spośród spadkobierców ustawowych lub nawet komuś, kto wcale by po nim nie dziedziczył.

Osiągnięcie takiego celu jest bardzo proste. Wystarczy, że spadkodawca sporządzi odpowiedni testament. Może też już za życia przekazać komuś w darowiźnie wszystkie wartościowe przedmioty wchodzące w skład jego majątku.

Właśnie takich sytuacji dotyczą przepisy o zachowku. Pokrzywdzony spadkobierca może poszukiwać ochrony na podstawie tych przepisów w przypadku, gdy spadkodawca pozbawił go należnych mu praw do spadku. 

Czego mogę żądać tytułem zachowku?

Uprawniony do zachowku może żądać zapłaty określonej sumy pieniężnej od osób, które zamiast niego uzyskały prawa do spadku.

Tytułem zachowku nie można żądać wydania określonych przedmiotów z majątku spadkowego. Zachowek rekompensuje jedynie ekonomiczny interes pokrzywdzonego spadkobiercy, a nie pozwala na uzyskanie ze spadku konkretnych przedmiotów mających wartość majątkową lub sentymentalną.

Komu przysługuje zachowek?

Zachowek to uprawnienie przysługujące dzieciom i wnukom (ogólnie mówiąc zstępnym), a także rodzicom i małżonkowi spadkodawcy.

Patrz także: Kiedy nie należy się zachowek?

Uprawnienie do zachowku przysługuje tylko tym osobom, które dziedziczyłyby z ustawy po spadkodawcy.

Przykład:
Jeżeli zmarły miał w chwili śmierci dwoje żyjących rodziców,  żonę oraz dzieci, a przed śmiercią wyzbył się majątku bądź też zapisał go w testamencie komuś spoza kręgu spadkobierców (np. konkubinie), to wówczas uprawnienie do żądania zachowku będzie przysługiwało jedynie żonie oraz dzieciom.

Uprawnieniem do żądania zapłaty zachowku nie będzie dysponować żadne z rodziców spadkodawcy, albowiem w takiej konfiguracji żadne z nich nie zostałoby powołane do spadku z ustawy.

Temat jest interesujący?

Czytaj dalej:

Jesteś bardziej zaawansowany? Przeczytaj:

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Klisz i Wspólnicy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania 🙂

Potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie spadkowej?
Podaj numer telefonu – oddzwonię

Wyślij numer

4 Odpowiedzi

    1. Iwo Klisz

      Przepisy o zachowku faktycznie budzą spore emocje, ale zaręczam że po jednej i po drugiej stronie. Zobowiązany do jego zapłaty jest niezadowolony z tego, że wola spadkodawcy nie została w pełni uszanowana. Uprawniony do zachowku z reguły nie może uwierzyć, że spadkodawca nie pozostawił mu w spadku żadnego majątku i że tytułem zachowku może domagać się tylko pieniędzy, a nie np. jakiś przedmiotów ze spadku. Jest tak nie od dziś. Zachowek to nie jest wynalazek polskiego prawa. Zachowek funkcjonował już w prawie rzymskim i był określany (o ile mnie pamięć nie myli) jako pars legitima. Z dorobku prawa rzymskiego garściami czerpią nowożytne systemy prawne, które przejęły instytucję zachowku. W niektórych krajach (np. we Francji zamiast zachowku funkcjonuje system rezerwy, który polega na tym, że spadkodawca może zadysponować w testamencie tylko połową swojego majątku. Druga połowa jest dziedziczona na zasadach ustawowych.

Pozostaw komentarz

Top