Czy warto pisać odpowiedź na wezwanie do zapłaty zachowku?
Jakiś czas temu przygotowałem wpis zatytułowany Wezwanie do zapłaty zachowku, który szybko stał się jednym z najchętniej czytanych wpisów na moim blogu.
Od tamtej pory otrzymywałem drogą mailową i telefoniczną zapytania o tym, czy gdzieś w Internecie można znaleźć wzór odpowiedzi na wezwanie do zapłaty zachowku, a jeśli nie, to co taka odpowiedź powinna zawierać.
Nie wiem, czy można odszukać wzór takiej odpowiedzi w Internecie, ale uznałem, że chętnie napiszę kilka zdań o tym, na co zwrócić uwagę przygotowując takie pismo.
Istotne jest to, że tak naprawdę wcale nie jesteś zobowiązany do odpowiadania na wezwanie do zapłaty zachowku. Twoje milczenie prawdopodobnie spowoduje, że osoba żądająca wypłaty zachowku wystąpi przeciwko Tobie do sądu o jego zapłatę.
Jednak prawdopodobnie zrobi to również wtedy, kiedy odpiszesz twierdząc, że żaden zachowek się nie należy.
Odpowiedź na wezwanie do zapłaty zachowku, a sprawa sądowa
Jeśli już zdecydujesz się na sporządzenie odpowiedzi na wezwanie do zapłaty zachowku musisz mieć świadomość, że Twój przeciwnik przedstawi ten dokument w sądzie, w toku sprawy o zachowek.
Zatem ważne, żeby treść tej odpowiedzi nie pokrzyżowała planów Twojej obrony w procesie. W sprawach, które mają skomplikowane stany faktyczne sąd może dokonując oceny poszczególnych dowodów (np. zeznań świadków) brać pod uwagę to, co napisałeś w odpowiedzi do zapłaty zachowku. Jeśli będzie sprzeczne z tym, co Ty albo powołani przez Ciebie świadkowie powiedzą na rozprawie, sąd może po prostu nie dać tym zeznaniom wiary.
Uwaga na uznanie roszczenia o zachowek
Musisz też pamiętać, że formułując odpowiedź na wezwanie do zapłaty zachowku powinieneś uważać na słowa i zwroty, którymi się posługujesz.
Może się zdarzyć, że sąd uzna Twoje pismo jako przyznanie długu mimo, że Twoje intencje były zupełnie inne.
Tak może się stać gdy np. w swojej odpowiedzi napiszesz, że w tej chwili nie masz tak dużej kwoty i chcesz ustalić, czy wierzyciel umożliwi Ci spłatę zachowku na raty. Kiedy dojdzie do sporu sądowego, druga strona będzie podnosić, że gdybyś nie był świadomy tego, że musisz zapłacić zachowek, to nie prosiłbyś, żeby rozłożyć go na raty.
Co ważne, w ten sposób możesz nawet doprowadzić do przerwania biegu przedawnienia roszczenia o zachowek i pozbawić się możliwości bardzo skutecznej obrony. Dlatego uważaj na słowa.
Więcej na ten temat znajdziesz tutaj:
- Przedawnienie zachowku
- Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia o zachowek
- Odpowiedz na pozew o zachowek – sprawa o zachowek
Jeśli zatem nie zgadzasz się z tym, że jesteś zobowiązany do zapłaty zachowku najlepiej stanowczo wyjaśnij, że żądanie zachowku jest bezzasadne co do zasady i co do wysokości, a dzięki temu unikniesz komplikacji w toku sprawy sądowej.
Więcej informacji o tym jak się bronić przed zapłatą zachowku umieściłem w tym wpisie – Jak uniknąć zapłaty zachowku
Wskazane tu sposoby możesz wykorzystać w treści odpowiedzi na wezwanie do zapłaty zachowku.