Odpowiedź na wezwanie do zapłaty zachowku

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Odpowiedź na wezwanie do zapłaty zachowku

Czy warto pisać odpowiedź na wezwanie do zapłaty zachowku?

Jakiś czas temu przygotowałem wpis zatytułowany Wezwanie do zapłaty zachowku, który szybko stał się jednym z najchętniej czytanych wpisów na moim blogu.

Od tamtej pory otrzymywałem drogą mailową i telefoniczną zapytania o tym, czy gdzieś w Internecie można znaleźć wzór odpowiedzi na wezwanie do zapłaty zachowku, a jeśli nie, to co taka odpowiedź powinna zawierać.

Nie wiem, czy można odszukać wzór takiej odpowiedzi w Internecie, ale uznałem, że chętnie napiszę kilka zdań o tym, na co zwrócić uwagę przygotowując takie pismo.

Istotne jest to, że tak naprawdę wcale nie jesteś zobowiązany do odpowiadania na wezwanie do zapłaty zachowku. Twoje milczenie prawdopodobnie spowoduje, że osoba żądająca wypłaty zachowku wystąpi przeciwko Tobie do sądu o jego zapłatę.

Jednak prawdopodobnie zrobi to również wtedy, kiedy odpiszesz twierdząc, że żaden zachowek się nie należy.

Odpowiedź na wezwanie do zapłaty zachowku, a sprawa sądowa.

Jeśli już zdecydujesz się na sporządzenie odpowiedzi na wezwanie do zapłaty zachowku musisz mieć świadomość, że Twój przeciwnik przedstawi ten dokument w sądzie, w toku sprawy o zachowek.

Zatem ważne, żeby treść tej odpowiedzi nie pokrzyżowała planów Twojej obrony w procesie. W sprawach, które mają skomplikowane stany faktyczne sąd może dokonując oceny poszczególnych dowodów (np. zeznań świadków) brać pod uwagę to, co napisałeś w odpowiedzi do zapłaty zachowku. Jeśli będzie sprzeczne z tym, co Ty albo powołani przez Ciebie świadkowie powiedzą na rozprawie, sąd może po prostu nie dać tym zeznaniom wiary .

Uwaga na uznanie roszczenia o zachowek

Musisz też pamiętać, że formułując odpowiedź na wezwanie do zapłaty zachowku powinieneś uważać na słowa i zwroty, którymi się posługujesz.

Może się zdarzyć, że sąd uzna Twoje pismo jako przyznanie długu mimo, że Twoje intencje były zupełnie inne.

Tak może się stać gdy np. w swojej odpowiedzi napiszesz, że w tej chwili nie masz tak dużej kwoty i chcesz ustalić, czy wierzyciel umożliwi Ci spłatę zachowku na raty. Kiedy dojdzie do sporu sądowego, druga strona będzie podnosić, że gdybyś nie był świadomy tego, że musisz zapłacić zachowek, to nie prosiłbyś, żeby rozłożyć go na raty.

Co ważne, w ten sposób możesz nawet doprowadzić do przerwania biegu przedawnienia roszczenia o zachowek i pozbawić się możliwości bardzo skutecznej obrony. Dlatego uważaj na słowa.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj:

Jeśli zatem nie zgadzasz się z tym, że jesteś zobowiązany do zapłaty zachowku najlepiej stanowczo wyjaśnij, że żądanie zachowku jest bezzasadne co do zasady i co do wysokości, a dzięki temu unikniesz komplikacji w toku sprawy sądowej.

Więcej informacji o tym jak się bronić przed zapłatą zachowku umieściłem w tym wpisie – Jak uniknąć zapłaty zachowku

Wskazane tu sposoby możesz wykorzystać w treści odpowiedzi na wezwanie do zapłaty zachowku.

Share on facebook
Pomóż mi rozwinąć mój blog - udostępnij ten artykuł na FACEBOOK'u
dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

2 thoughts on “Odpowiedź na wezwanie do zapłaty zachowku”

  1. Witam, a co jeśli wezwany do zapłaty zgadza się co do zasadności zapłaty zachowku ale nie co do kwoty, którą ma zapłacić? W odpowiedzi może podać swoją kwotę, którą gotów jest zapłacić? Czy taka wymian korespondencji będzie traktowana jako wstęp do ugody?

    1. Proszę zwrócić uwagę, że pisemne potwierdzenie faktu, że zachowek się należy, stanowi uznanie roszczenia i przerwanie biegu przedawnienia. Raczej zalecałbym kontakt telefoniczny lub osobisty. Jeśli już decyduje się Pani na odpowiedź pisemną, warto żeby sformułował ją prawnik. W ten sposób można uniknąć negatywnych konsekwencji uznania roszczenia.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *