Odrzucenie spadku a zachowek

Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w sprawach spadkowych. Do tej pory razem z moim zespołem pomogłem setkom osób w sprawach spadkowych. Wspierałem je przy dopełnianiu formalności związanych z nabyciem spadku. Pomagałem uzyskać prawa do należnego im majątku spadkowego zarówno na salach sądowych jak i przy stole negocjacyjnym.

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 717 405 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Myślisz o planowaniu spadkowym?

Obejrzyj moje mini szkolenie na YOUTUBE!
Najnowsze wpisy
Zapraszam na moje pozostałe blogi

Jaki jest związek pomiędzy odrzuceniem spadku z zachowkiem?

Odrzucenie spadku może mieć wpływ na zachowek. Zarówno na możliwość jego żądania, zobowiązanie do zapłaty jak i jego wysokość.

Sprawa wygląda różnie w zależności od tego kto spośród osób „zamieszanych” w kwestię zachowku odrzuci spadek.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na czym polega odrzucenie spadku, jakie są jego konsekwencje i jak wyglądają odpowiednie procedury zajrzyj tutaj: Odrzucenie spadku

Odrzucenie spadku a możliwość żądanie zachowku

W tym przypadku zasada jest prosta. Możliwość żądania zachowku jest uzależniona od tego, czy jesteś potencjalnym spadkobiercą. Jeśli odrzuciłeś spadek to jednocześnie pozbawiłeś się prawa do zachowku.

Czy to zła wiadomość?

Pamiętaj, że jeśli jesteś dzieckiem lub wnukiem spadkodawcy i odrzuciłeś spadek, to Twoja prawa, w tym także prawo do zachowku, przechodzą na Twoje dzieci. O ile zostały poczęte przed śmiercią spadkodawcy, mają szanse na zachowek. Co więcej, w niektórych przypadkach nawet na wyższy zachowek niż Ty.

Więcej: Komu przysługuje wyższy zachowek

Odrzucenie spadku a zobowiązanie do zapłaty zachowku

Niektórym się wydaje, że odrzucenie spadku zawsze zwalnia od wypłaty zachowku. Nie jestem spadkobiercą, więc nie płacę.

Nie tak szybko.

Pamiętasz, że osoba, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę, też może zapłacić zachowek? Nawet jeśli odrzucając spadek przestaniesz być spadkobiercą, to i tak możesz zapłacić zachowek jako obdarowany.

Więcej informacji o tym, kiedy obdarowany będzie płacił zachowek znajdziesz tutaj: Zachowek a darowizna

UWAGA!

Może się tak zdarzyć, że odrzucenie spadku pozwoli Ci uniknąć zapłaty zachowku także wtedy, kiedy otrzymałeś od spadkodawcy darowiznę. Będzie to dotyczyć darowizn, otrzymanych ponad 10 lat przed śmiercią spadkodawcy.

Odrzucenie spadku a wysokość zachowku

W praktyce możesz spotkać się z jeszcze jednym problemem. Co z zachowkiem, jeśli spadek odrzuci jeden ze współspadkobierców. Tłumaczyłem już, że zachowek określa się mnożąc wartość przypadającego na Ciebie z ustawy udziału spadkowego przez określony ułamek (1/2 lub 2/3). Więcej o tym: Ile wynosi zachowek?

Załóżmy, że spadek odrzuca jeden z braci (bezdzietny). Wówczas udział spadkowy, który przypadłyby na drugiego brata zwiększa się. Czy więc zwiększy się zachowek?

Nie.

Obliczając hipotetyczny udział w majątku spadkowym, który z kolei pozwala na określenie wysokości zachowku, nie bierze się pod uwagę tego czy ktoś spośród innych spadkobierców odrzucił spadek.

dobry adwokat wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Kancelaria Prawa Spadkowego

Wrocław - Poznań - Gdańsk - Katowice

Prawo spadkowe na You Tube!

Zapraszam Cię na kanał prowadzony przez moją małżonkę radcę prawnego Annę Klisz

2 thoughts on “Odrzucenie spadku a zachowek”

  1. Ponad 10 lat temu otrzymałem jako wnuk darowiznę od babci Kilka lat temu zmarła moja matka i zostałem spadkobiercą po babci ,więc z chwila jej śmierci musiałbym płacić zachowek od darowizny pozostałym spadkobiercom.
    Czy dobrze rozumiem Pana wpis ” „odrzucenie spadku pozwoli Ci uniknąć zapłaty zachowku także wtedy, kiedy otrzymałeś od spadkodawcy darowiznę” Rozumiem że jeśli podpisze z babcią za jej życia umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia ,to spadkobiercy nie będą mogli ode mnie ani od moich dzieci dochodzić zachowku ? A co jeśli nie będzie umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia. Tylko odrzucę spadek. Czy spadkobiercy mogą dochodzić zachowku od moich dzieci (bo rozumiem ze o de mnie nie mogą)

    1. To, o czym Pan pisze, jest już dosyć skomplikowane. Nie podejmę się wyjaśnienia tych wątpliwości na blogu bez znajomości całej sprawy i analizy dokumentów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wezwanie do zapłaty zachowku wzór

 

Pobierz bezpłatnego E-booka ze wzorem wezwania do zapłaty zachowku
  • Każdy spór o zapłatę zachowku zaczyna się od oficjalnego wezwania do zapłaty.
  • Pobierz bezpłatny wzór takiego wezwania przygotowany przez adwokata, który przeprowadził setki procesów o zachowek.
  • Dowiedz się jakie elementy musi zawierać przygotowane przez Ciebie wezwanie do zapłaty zachowku, żeby było skuteczne.